متفرقه ملیله کاری

کسانی که این موضوع را دیده‌اند (تعداد: 2) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

  • انجمن رمان ایران تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. ★ از قرار دادن هرگونه فعالیتی در انجمن که خلاف شئونات جمهوری اسلامی ایران باشد، خودداری کنید؛ زیرا با فرد خاطی برخورد رسمی می‌شود. ★

Nafas..

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
کاربر طلایی انجمن
200
189
زمان آنلاینی
4d 15h 21m
120
ملیله‌کاری (به انگلیسی filigree) شاخه‌ای از هنر فلزکاری است که با مفتول‌های نازک نقره انجام می‌پذیرد.قدیمی ترین اشیا آثار ملیله ایران به روایت اکثر محققان متعلق به سال های ۳۳۰ تا ۵۵۰ ق.م است.
ملیله‌کاری یکی از صنایع دستی اصلی اردبیل، زنجان و بروجرد است. در این شهرها کالاهای نقره مانند سینی، قندان، گیره استکان، گل‌سینه و... با روش ملیله‌کاری ساخته می‌شود.ز آنجایی که این هنر شاخه ای از فلز کاری محسوب میشود .مسیر حرکت آن را میتوان در بطن فلز کاری هم دید که توسط هنرمندانی با مهارت های ظریف کاری خاص خلق شده است نقره به کار رفته در این هنر عیار ۱۰۰ دارد. شمش‌های نقره را با چکش یا دستگاه نورد به شکل مفتول‌های چهارپهلو باریک می‌کنند و ابتدا نقش‌های کوچک را می‌سازند سپس آنها را در کنار هم در یک قالب قرار داده و با نقره‌ای با عیار پایین‌تر لحیم می‌کنند.
قش‌های معمول ملیله‌کاری، بته **ه، ریزه **ه، برگ فرنگ، برگ، غنچه، پیچ، جفت پیچ، پیچک، سه چشمه و... نام دارند.

ابزار ملیله کاری

ابزار کار ملیله کاریشبیه به ابزار و آلات زرگری است.برای ساخت و تهیه آثار ملیله ابتدا باید نوار ملیله را از جنس طلا ،مس و یا نقره تهیه کرد و با عبور شمش یا مفتول نقره از دستگاه نورد حدیده ، مفتول مورد نظر را به دست آورد.بعد از آن نوبت به ساخت ملیله میرسد.

در این مرحله ابتدا یک صفحه ی مستطیلی با جنس و ابعاد متفاوت از صفحه ی مفتولی تهیه شده از مرحله نخست تهیه کرده و یک سطح آن را آغشته به موم میکنند به نحوی که لایه ای به ضخامت ۳تا۴میلیمتر از موم روی صفحه را بپوشاند حال یک قالب متناسب با شکل محصول موردنظر بریده و روی صفحه ی مسی قرار داده سپس نواری را که پهنایی بیش از نوار میله دارد در اطراف قالب گذاشته تا شکل قالب را به خودگرفته و درون موم قرار بگیرد.

سپس دیواره های بعدی کار را از جمله قسمت های میانه و سطوح را با نقوش ملیله که قبلا توسط دست یا ابزاری ظریف با نوار ملیله ساخته شده است پر میکنند بعد با مفتول های فولادی بسیار ظریف این نقوش ملیله را می بندند تا به هم نخورند .حال نوبت به ذوب موم رسیده است برای اینکار اسکلت ملیله ساخته شده را از صفحه ی زیرین خود جدا کرده و روی سطحی صاف و هموار قرار میدهند .

سپس مقداری از مخلوط براکس و براده ی نقره روی آن ریخته و شعله گاز را روی آن حرکت میدهند به این کار لحیم کاری گویند چون در اثر این کار گرده لحیم ذوب شده و سبب اتصال نقش های کوچک با یکدیگر و با دیواره نقش میشود.درمرحله آخر عمل آتش کاری را انجام میدهندتا کلیه قطعات توسط گرده ی لحیم به یکدیگر وصل شوند

سپس سیم های فولادی را از آن جدا کرده و آن را داخل محلول رقیق اسید سولفوریک یا محلول حاوی راغاب که ترکیبی از زاج سفید و آبی است می جوشانند تا لکه های اضافه ی نقره از بین برود و در انتها با برس های سیمی ظریفی آن را پاک میکنند و برای از بین رفتن ناهمواریهای ایجاد شده روی آن را سمباده میکشند.
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: مهدیه

Nafas..

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
کاربر طلایی انجمن
200
189
زمان آنلاینی
4d 15h 21m
120

تاریخچه ی ملیله کاری در ایران

بر اساس اسناد به دست آمده از کشفیات باستان شناسان قدیمی ترین اشیایی که ریشه ی ملیله در ایران را نشان میدهد متعلق به دوره ی هخامنشیان است.در دوران ساسانیان صنعتگران فلزکار و نقره کاران برای مصرف طبقات مرفه جامعه ی خود ظروف های گران قیمت و شکیل میساختند و در برخی از موارد هم با سنگ های قیمتی آن ها را تزیین میکردند که اینکار جلوه ای ویژه به اثر خلق شده میبخشید .متاسفانه در زمان حمله ی اعراب بسیاری از آثار به دلیل گران قیمت و سبک بودن به غنیمت برده شد .

درحال حاضر شواهد زیادی از آن آثار دوران تاریخی مذکور در دست نداریم و آنچه که اکنون بر اثر تلاش های چند قرن اخیر باستان شناسان به طورتصادفی در مناطقی چون شوش،همدان ،گنجینه جیحون به دست آمده است حاکی از آن است که هنر ملیله در ایران به دوران قبل از میلاد باز میگردد چرا که پروفسور آرتور اپهام پوپ در کتاب شاهکارهای هنر ایران ضمن اشاره به زرگری و نقره کاری در سالهای بعد از ظهور اسلام به آثاری از ملیله متعلق به قرن ۱۲میلادی اشاره کرده است .

در دوران سلجوقی بسیاری از سازندگان آثار نفیس فلزی هنرمندان خراسانی ساکن در شرق و شمال شرقی ایران بودند که عده ای از آن ها به دلیل جنگ و خونریزی ترک وطن کرده و به شهرهایی چون زنجان ،بروجرد ،همدان،تبریز و به ویژه شهر موصل اقامت گزیدند.به نظر میرسد که هنرمندان خراسانی هنر فلز کاری از جمله ملیله کاری را در سال پنجم ه.ق در زنجان رواج دارند.از دوران قاجاریه تعدادی سرقلیان ،گیره استکان،سینی در اندازه های مختلف،گوشواره ،سینه ریز و…باقی مانده که بخشی از آنها در موزه های داخلی و خارجی به صورت مجموعه های خصوصی و یا نزد خانواده ها نگهداری میشود.
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: مهدیه

Nafas..

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
کاربر طلایی انجمن
200
189
زمان آنلاینی
4d 15h 21m
120
در رابطه با تاریخچه ی ملیله در زنجان اطلاعات جامعی در دست نیست اما میتوان بر دو طریق به قدمت این هنر ارزشمند پی برد :


  1. نوشته ها و سفرنامه های سیاحانی که به این منطقه سفرکرده و از زیبایی هنر ملیله یادکرده اند .
  2. آثار باقی مانده بسیار اندک که اکثرا متعلق به دوسده ی اخیر میباشد .

در کتب تاریخی که به زنجان اشاره کرده اند بیش از هرچیزی از صنعت فلز کاری آن سخن گفته اند از آنجایی که هنر ملیله کاریشاخه ای از فلز کاری است میتوان آن را در مسیرفلز کاری جست و جو کرد.فلز کاری در شهر زنجان در دوره های هخامنشان ،اشکانیان و ساسانیان از پیشرفت و رونق بسیاری برخوردار بوده است.سابقه ی کار ملیله در زنجان از قرن دهم ه.ق به بعد روشن است.به طوریکه فردریک ریچارد،مستشرق اروپایی در سفرنامه ی خود می نویسد:

(شهر زنجان که شهر کوچکی است نقره و ملیله سازی این شهر پر زرق و برق است).ملیله کاریتا قبل از دوره پهلوی به عنوان هنر دستی، تنها در این شهر معمول بوده ولی با حکومت رضاخان با مهاجرت تعدادی از این هنرمندان به شهرهای اصفهان،تهران و سایر نقاط کشور این هنر رواج یافت.سرویس های چایخوری و شراب خوری و جعبه ی جواهرات و دسته های چاقو عمده ترین محصولات تولیدی تا این دوران بوده اند.شاید بتوان رونق این هنر را در زنجان ،متعلق به دوران سلجوقی دانست و همچنین بر اساس آثار برجای مانده از دوره ی صفوی، این دوره را اوج شکوفایی این هنر دانست.
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: مهدیه

Nafas..

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
کاربر طلایی انجمن
200
189
زمان آنلاینی
4d 15h 21m
120
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: مهدیه
موضوعات مشابه
نویسنده موضوع عنوان تالار پاسخ‌ها تاریخ
T برنامه کاری تیم فایل سازی ویژه تیم کپیست 0
Asaliii83 از چه کاری متنفری؟؟ تاپیک های دنباله دار 18
Asteria ماجرای کتک کاری رضا شاه و آیت الله بافقی تاریخ ایران 0
Asteria ❌پنهان کاری ابتلا به کرونا تا یک سال حبس دارد اخبار حقوقی 0
*~Banoo~* 40 نکته تمیز کاری آسان که باید بدانید خانه داری 46
•*ŋegar•* کاری که مرد زنبور دار با خرس عسل خور کرد ! مطالب جالب و دانستنی ها 6
Lucy تو چه کاری خوبی؟(بر اساس ماه تولدت) تاپیک های دنباله دار 19
HASNA آموزش 12 نکته لعاب کاری سفال مجسمه سازی 0
HASNA هوش مصنوعی، شبکه‌های عصبی و یادگیری ماشینی چه کاری انجام می‌دهند؟ هوش مصنوعی 0
NS.Z کم کاری تیروئید مادر زادی در کودکان بیماری‌های کودکان 0
✘elahe✘ خفن ترین کاری که تا حالا انجام دادین تاپیک های دنباله دار 8
Incisive وقتی بازیکن حریف روی زمین می‌خوابد و وقت تلف می‌کند کاری از دست ما ساخته نیست فوتبال داخلی 0
ســـحرپــروانـہ ۶ کاری که آی کیوی شما را پایین می‌آورد تازه های علم پزشکی 0
f.paria معرفی صنایع دستی خاتم کاری صنایع دستی 0
Incisive مخفی کاری عجیب فدراسیون بسکتبال سایر ورزش ها 0
Incisive ستاره مراکشی بهترین بازیکن شد چون ما کم‌کاری کردیم! فوتبال خارجی 0
Incisive تغییر ساعات کاری برزیلی‌ها در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه فوتبال خارجی 0
Arezoo.D 15 کاری که نباید در سفر انجام دهید دانستنیهای گردشگری 5
Lovelydog چه کاری تو دنیا خیلی آزارت میده ؟ تاپیک های دنباله دار 23
PsYcHo متولد چه ماهی هستی؟ (درصد پنهان کاری ) تاپیک های دنباله دار 48

موضوعات مشابه

کسانی که این موضوع را دیده‌اند (تعداد: 2) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)