• انجمن رمان ایران تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. ★ از قرار دادن هرگونه فعالیتی در انجمن که خلاف شئونات جمهوری اسلامی ایران باشد، خودداری کنید؛ زیرا با فرد خاطی برخورد رسمی می‌شود. ★
  • درود خدمت کاربران عزیز انجمن رمان ایران! انجمن رمان ایران هیچگونه مسئولیتی درقبال تبلیغات هیچ شخصی ندارد. هرگونه تهدید یا نام بردن از انجمن، پیگیری خواهد شد. سپاس از توجه و حسن همکاری شما!

امپراتوری بیزانس

HASNA

معاون اسبق انجمن
کاربر عادی انجمن
تاریخ ثبت‌نام
8 ژوئن 2018
ارسالی‌ها
3,418
پسندها
6,786
امتیازها
270
سن
20
امپراتوری بیزانس یا روم شرقی، امپراتوری بزرگ، قوی و یکی از ابرقدرت‌های باستان و قرون وسطا بود که از سال‌های فرعی (۳۲۴م_۱۴۵۳م) و سال‌های اصلی (۳۹۵م _۱۴۵۳م) بر قسمت بزرگی از خاورمیانه، آفریقا و اروپا حکمرانی می‌کردند. این امپراطوری توسط تئودئوس اول برای راحت کردن امپراتوری روم به دو بخش روم شرق و غربی بود. روم شرقی به دست آرکادیوس پسر بزرگترش و نیمه غربی به هونوریوس پسر کوچکتر افتاد. این امپراطوری در زمان یوستی‌نیانوس یا ژوستینین یکم به اوج امپراطوری رسید. او توانست ایتالیا از دست ا اوستروگوت‌ها را بگیرد، وندال‌ها در آفریقا را منقرض کند و در چند جنگ با کمک بلیساریوس سردار روم سپاه انوشیروان را شکست دهد. در زمان ژوستینین یکم بود که کلیسا ایاصوفیه را ساخت. این امپراطوری همانند امپراتوری ساسانی ضربه سختی از اعراب خورد و بیشتر قلمر خود را از دست داد. این امپراطوری دوران هجوم‌های سلجوقیان به شدت نابود شد. طوری‌که آلکسیوس یکم امپراتور روم شرقی با کمک خواستن از پاپ اوربان دوم بر سر مسلمانان جنگ‌های صلیبی راه انداخت. سرانجام امپراطوری روم شرقی در سال ۱۴۵۳م توسط محمد دوم سلطان عثمانی در پی اشغال قسطنطنیه از بین رفت. آخرین امپراتور آن کنستانتین یازدهم بود.


امپراتوری بیزانس


بیشترین وسعت امپراتوری روم شرقی در زمان ژوستینین یکم
 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

امپراتوری بیزانس
بالا