• به انجمن شگفت انگیز رمان ایران بپیوندید و رمان های زیبای خود را در انجمن به اشتراک بگذارید
    به ما کمک کنید تا جامعه خود را توسعه دهیم :)
    ثبت نام ورود

قوانین ۞۩قوانین تایپ نمایشنامه و نحوه قرار دادن۞۩

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Pari_A

کاربر سایت
کاربرسایت
امتیاز واکنش
6,883
به نام خدا

با سلام خدمت تمام کاربران رمان ایران

نمایشنامه به متن قابل اجرا گفته میشه
که معمولا در قالب گفتگو بین شخصیتها نوشته میشه.

معمولا در بخش آغازین نمایشنامه، متن توصیفی از صحنه و فضازاسازی گفته میشه تا خواننده بتونه صحنه ای رو که قراره درش شخصیتها به گفتگو بپردازن، تجسم بشه. در این بخش نویسنده آزاده تا تمامی اجزای سازنده صحنش رو توصیف کنه
حتی میتونه ظاهر شخصیت ها رو بگه و در مورد حالات و رفتارشون توضیح بده.

برفرض مثال:

اتاق تاریک بود، روی مبل نشسته بودم و به تیک تاک ساعت گوش میدادم
با چرخش کلید درون قفل به سمت در برگشتم و منتظر شدم ببینم چه کسی وارد خونه شده
نور زرد راهرو، روی صورتش افتاد . بی روح و کرخت وارد خونه شد
انگار متوجه من نبود که یه راست به سمت آشپزخونه رفت ،بلند شدم تا به استقبالش برم ولی بیاد دیشب که افتادم دوباره روی مبل سقوط کردم.

بعد از توصیف صحنه اول باید شخصیتها معرفی بشن چون در ادامه و بین گفتگو ها توصیفی وجود نداره که شخصیت ها رو به خواننده معرفی بکنیم ولی اگر گفتگو بین دو یا سه نفر محدود باشه که بینشون ارتباط فامیلی وجود نداره ،این معرفی شامل حال نمایشنامه نمیشه.

مثال:

آنتونیو: پدر خانواده
ژاگ: پسر بزرگ آنتونیو
لالا: همسر آنتونیو
شارلوت: خواهر لالا

فرق بین نمایشنامه و رمان در توصیف و تصویر سازی صحنه ها و کارکترهاست.
ما در رمان و داستان کوتاه دستمون بازه که در هر بخشی، هم فضا رو توصیف کنیم هم از نظر اول شخص یا راوی به توصیف شخصیتها بپردازیم ولی در نمایشنامه محدودیت در توصیف وجود داره.

توصیف اولیه نمایشنامه رو بهش صحنه اول میگن
اگر نویسنده حس کنه که باید شخصیتش رو از نظر ظاهری معرفی کنه و اینکه در چه موقعیتی قرار داره باید در این بخش نوشته بشه.

در ادامه مکالمه بین کارکترا ها، نوشته میشه که این اجازه رو به نمایشنامه نویس دادن تا بین مکالمات در برخی صحنه ها که لازمه توصیفی در حد نیم خط داده بشه تا خواننده متوجه تغییر صحنه بشه

بر فرض مثال :

مارک : چند بار بهت تاکیید کرده بودم که حق نداری بچه ها رو تنها به مدرسه بفرستی
جودی: ولی اونها که بچه نیستن، میتونن از پس کار هاشون بر بیاند
_این احمقانس که فکر میکنم میتونی نگرانی منو درک کنی.....
مارک بلند میشه ، لیوان رو به میز میکوبه و از آشپزخانه خارج میشه.

در رمان ما این اجازه رو داریم که مکالمه بنویسم ولی توصیه شده که کوتاه باشه چون رمان به معنی داستان بلند و توصیفی است.
ولی در نمایشنامه این امکان وجود داره که شما حتی اجازه دارید هرچند صفحه که میخوایید دیالوگ یه نفر رو گسترده کنید
این امکان داده شده تا نویسنده بتونه نمایشنامه رو جوری در بیاره تا خواننده ارتباط مستقیم با حالت کارکتر بگیره
در رمان و داستان کوتاه ما در توصیفات میتونیم حالت شخصیت ها رو از روی توصیفشون به خواننده نشون بدیم ولی چون چنین امکانی در نمایشنامه وجود نداره
باید نویسنده بازی با کلمات حس آمیز انجام بده، تا بتونه حالات شخصیت هاش رو به خواننده نشون بده
نکات دیگری هم هست که میشه با توصیفات کوتاه حالت کارکتر رو در هنگام حرف زدن نشون داد

بر فرض مثال:

لیز: دختر خوبی بود نه؟ (با شیطنت نگاهی بهش انداخت)
جورج: نمیدونم........(از خجالت سرش رو پایین انداخت)......بهتر نیست برگردیم!

نمایشنامه قواعد خاص خودش رو داره که تا اونجایی که من در جریانشون هستم و مطالعه کردم در اختیارتون گذاشتم.
تعداد صفحات نمایشنامه از داستان کوتاه بیشتره
معمولا کمتر از 40 صفحه نیست و امکان داره حتی به اندازه یه رمان هم نوشته بشه.

معمولا انتهای باز دارن و نتیجه گیری به عهده خود خواننده گذاشته میشه ،با مکالمه به انتها میرسه و توصیفی قرار داده نمیشه.

طریقه درخواست جلد و اعلام پایان نمایشنامه هم درست مثل رمان و داستان کوتاه
درست مثل داستان کوتاه هر پست باید بیست خط باشه
و 30پست که گذاشته بشه میتونید پایان نمایشنامه رو اعلام کنید.

تاپیک جامع درخواست جلد رمان | انجمن رمان ایران

اعلام پایان تایپ رمان

به امید نوشتن بهترین نمایشنامه ها در سایت عزیزمون
موفق باشید.

"مدیریت انجمن رمان ایران"

وضعیت
موضوع بسته شده است.

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا