• به انجمن شگفت انگیز رمان ایران بپیوندید و رمان های زیبای خود را در انجمن به اشتراک بگذارید
    به ما کمک کنید تا جامعه خود را توسعه دهیم :)
    ثبت نام ورود

اولین معمار تحصیل کرده ایرانی

Niaz.kh

Werewolf
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار معماری
ناظر رمان
تدوین گر انجمن
عضویت
16 August 2019
ارسال ها
178
امتیاز واکنش
1,200
امتیاز
95
سن
20
محل سکونت
عمق تخیلات
یرزا مهدی خان ممتحن الدوله شقاقی

اولین آرشیتکت تحصیل کرده ایرانی ،میرزا مهدی خان شقاقی را می‎توان با اطمینان اولین معمار تحصیلکرده ایرانی دانست.

وی جزو اولین گروه دانشجویان ایرانی بود که از سوی ناصرالدین شاه قاجار جهت تحصیل در رشته‎های مختلف به خارج از کشور اعزام شد.

به اعتقاد بسیاری از صاحب‎نظران، دوره سلطنت ناصرالدین‎شاه قاجار نقطه عطفی در معماری و شهرسازی ایران محسوب می‎شود.

در حقیقت دوره سلطنت ناصرالدین شاه را می‎توان سرآغاز تحولات گوناگون در فرم و ساختار معماری ایران در نظر گرفت. همچنین تقریباً از همین زمان است که نظام سنتی حرفه معماری در ایران تغییر می‎یابد و با ورود نخستین فارغ‏التحصیلان رشته معماری که در خارج از کشور تعلیمات آکادمیک را پشت سرگذاشته بودند، ترسیم نقشه‎های ساختمانی و استفاده از نقشه به‎‏عنوان یک زبان فنی و تصویری بین‎المللی، برای اولین بار در معماری کشور مطرح می‎شود.

با توجه به اینکه مدارس معماری در کشور ما سال‎ها بعد از کشورهای غربی تاسیس شدند و پیشینه تاسیس مدارس معماری در کشور ما به دهه ۱۳۰۰ خورشیدی بر می‎گردد، برای یافتن اولین معمار تحصیلکرده ایرانی، باید در بین اولین گروه فارغ‎التحصیلان ایرانی خارج از کشور جست‎وجو کرد.
 

Niaz.kh

Werewolf
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار معماری
ناظر رمان
تدوین گر انجمن
عضویت
16 August 2019
ارسال ها
178
امتیاز واکنش
1,200
امتیاز
95
سن
20
محل سکونت
عمق تخیلات
در ضمن این جست‎وجو به اولین مهندس معمار ایرانی برمی‎خوریم که در فرانسه در رشته معماری و طراحی صنعتی فارغ‎التحصیل شد و مواد درسی که گذراند، دقیقاً با دروس امروزی دانشکده‎های معماری مطابقت دارد. آثار او نیز دقیقاً از روی نقشه‎های مدون (پلان، نما، مقطع و پرسپکتیو)‌ساخته شده است.

این شخص میرزامهدی خان شقاقی نام داشت که می‎توان او را با اطمینان اولین معمار تحصیلکرده ایران دانست. وی جزو اولین گروه دانشجویان ایرانی بود که از سوی ناصرالدین شاه قاجار جهت تحصیل در رشته‎های مختلف به خارج از کشور اعزام شدند.

میرزا مهدی خان شقاقی در سال ۱۲۲۳ خورشیدی ‌در تهران متولد شد و پس از چند سال تحصیل در ایران در سال ۱۲۳۶ به دستور شخص ناصرالدین شاه با اولین هیئت دانشجویان ایرانی به پاریس اعزام شد و بعد از اتمام تحصیلات متوسطه و اخذ گواهینامه مهندسی معماری از پاریس در سال ۱۲۴۳ شمسی به ایران بازگشت.

خاطرات میرزامهدی خان شقاقی که به کوشش حسینقلی خان شقاقی به چاپ رسیده است، در بردارنده نکات مهم و جالبی از نظام آموزشی معماری در آن دوره است .

میرزا مهدی خان شقاقی به‎دستور ناصرالدین شاه ساختمان قصر فیروزه را طراحی کرد، اما به‎دلیل نپذیرفتن دخل و تصرف‏های شاه در طرح، این کار از او گرفته شد. البته قصر فیروزه با نقشه او ۵-۴ سال بعد به اتمام رسید که اکنون هم ساختمان آن باقی است.

میرزا مهدی خان شقاقی به خاطر خدماتش در وزارت امور خارجه به لقب ممتحن الدوله نائل شد .اولین معمار تحصیلکرده ایرانی در سال ۱۲۹۹ شمسی در سن ۷۶ سالگی در گذشت.

برخی از آثار معماری میرزامهدی خان شقاقی عبارتند از: وزارت‎خانه‎های جدید در اطراف میدان ارگ که ساخته نشدند.

عمارت بهارستان و مسجد ناصری (سپهسالار) به سفارش مرحوم سپهسالار.

عمارت معتمدالسلطنه (میرزا ابراهیم).

عمارت قوام الدوله ثانی در گوشه لاله‎زار

عمارت مسکونی سعدالدوله که دارای پلکان معلق بود.

عمارت حسام‎السلطنه (ابوالنصر میرزا) 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 2) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا