• به انجمن شگفت انگیز رمان ایران بپیوندید و رمان های زیبای خود را در انجمن به اشتراک بگذارید
    به ما کمک کنید تا جامعه خود را توسعه دهیم :)
    ثبت نام ورود

آموزش اصولی احداث باغ میوه

BlackBerry

سرپرست‌ تیم‌ کپیست
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار خانواده و زندگی
مدیر تالار طبیعت و جانداران
سرپرست تیم کپیست
عضویت
17 March 2020
ارسال ها
212
امتیاز واکنش
470
امتیاز
75
سن
14
محل سکونت
Karaj
تهیه گودال (چاله) کشت

عرض و عمق گودال کشت بستگی به اندازه ریشه نهال و نوع خاک دارد. در صورتی که خاک زمین از نظر بافت متوسط باشد معمولا عمق گودال کمی بیشتر از طول ریشه و عرض گودال حداقل دو برابر محیط ریشه نهال درنظر گرفته می‌شود. اگر خاک سفت و متراکم باشد عمق گودال کشت را بیشتر در نظر می‌گیرند. به هر حال اگر عمق و عرض گودال خیلی زیاد در نظر گرفته شود نهال پس از آبیاری نشست زیادی خواهد داشت. در صورتی که طوقه نهال در خاک فرو رود احتمال پوسیدگی آن و آلودگی به بیماری‌های قارچی افزایش می‌یابد.

محل پیوند بایستی ۵ تا ۸ سانتیمتر بالاتر از خاک قرار گیرد. از اضافه کردن کود‌های شیمیایی و یا دامی به داخل گودال کشت بایستی پرهیز نمود چراکه ممکن است سبب سوختگی ریشه‌های جوان نهال‌ها گردد. استفاده از مقدار کمی کود گاوی کاملا پوسیده بصورت مخلوط با خاک در کف گودال در برخی خاک‌ها قابل توصیه است.
 

BlackBerry

سرپرست‌ تیم‌ کپیست
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار خانواده و زندگی
مدیر تالار طبیعت و جانداران
سرپرست تیم کپیست
عضویت
17 March 2020
ارسال ها
212
امتیاز واکنش
470
امتیاز
75
سن
14
محل سکونت
Karaj
هنگام کشت نهال قرار دادن یک قیم در کنار نهال ضروری است. معمولا این قیم حداکثر ۲ متر طول داشته و سطح مقطع آن می‌تواند مربع، مستطیل و یا دایره باشد. حدود ۵۰ سانتیمتر از قیم داخل زمین قرار می‌گیرد. برای درختان پاکوتاه و یا نیمه پاکوتاه طول قیم معمولا کمتر از ۲ متر می‌باشد. پس از کشت نهال بایستی خاک کافی در گودال ریخته و سپس آن را توسط پا یا بوسیله پشت بیل متراکم کرد. سپس نهال را بوسیله بست‌های لاستیکی یا پلاستیکی به قیم متصل می‌کنند.

گاهی اوقات برای جلوگیری از آسیب تنه نهال توسط برخی جوندگان از یکسری تیوب‌های پلاستیکی دکمه دار استفاده می‌کنند که معمولا رنگ روشن داشته و در صورتی که جنس آن‌ها مناسب باشد می‌تواند در سال اول کشت نقش قیم را نیز ایفا نماید.

بلافاصله آبیاری نهال کشت شده بایستی انجام گیرد. تا ۲ ماه اول پس از کشت بسته به منطقه معمولا هر ۳ تا ۶ روز یکبار نهال را آبیاری می‌کنند تا خاک نهال خشک نشود. پس از استقرار کامل نهال در خاک می‌توان دور آبیاری نهال را طولانی‌تر نمود.
 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 1) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 0, کاربران: 0, مهمانان: 0)

بالا