در چند دقیقه شاعر شوید...

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Pari_A

کاربر نیمه فعال
کاربرسایت
لایک ها
6,250
به نام خدا
سلام

قابل توجه تمامی دوستان گرامی به خصوص اهالی شعر و ادب...

پیشنهاد میکنم دوستانی که دوست دارند شعر بگن و یا حتی شعر میگن و بعضی وقتا دچار مشکل میشن از روشی که در این پست به اون پرداختم استفاده کنند...
آموزش گام به گام شعر گفتن به همراه مثال:

فرض کنید همین الآن تصمیم میگیرم یه شعر بگم و یه مصرع تو ذهنم میاد و یا
حتی یه قدم قبل از اون فرض کنید که میخوام با یک جمله یا یک مفهوم یه غزل رو شروع کنم:

1. ابتدا اون جمله یا مفهوم رو می نویسم: مثلا؛ یار من مثل نسیم بهار است

2. سپس سعی میکنم این عبارت رو تبدیل کنم به یک مصرع؛ مثلا:
تویی که همچو نسیمی به دشت سبز بهار یا ... (باید این مصرع رو چندین بار برا خودم بخونم تا وزنش کامل بیاد تو ذهنم...بحث وزن رو در انتها یه توضیح مختصری میدم)

3.حالا متوجه شدم که قافیه غزل باید (...ار) باشه...پس کلمات شبیه بهار رو پیدا میکنم...(مصرع دوم این بیت رو میتونیم الآن بگیم یا میتونیم بعدا تکمیلش کنیم)
مثل نگار، یار، غبار، قرار، فرار، نار، بار و ... (هر چقدر میتونید بنویسید)
(بهتره این کلمات رو انتهای صفحه بنویسید..زیر هم...طوری که وقتی شعر میگید سرجای خودشون یعنی انتهای ابیات قرار بگیرند)

4. برعکس اون چیزی که خیلی ها فکر میکنند اول باید مصرع دوم رو بگیم ...تمام مشکل دوستان و سختی شعر گفتن توی مصرع دومه...چون اینجاست که باید هم مفهوم، هم وزن و هم قافیه درست باشه و ضمنا در ادامه مصرع قبلی هم باشه...
خب حالا مصرع دوم رو میگم...و چون قافیه رو هم دارم و این یعنی اینکه یک کلمه کلیدی توی اون مصرع رو میدونم کارم خیلی راحت تره... بازم ابتدا باید مفهوم بیاد توی ذهنم...مثلا وقتی قافیه غبار رو انتخاب میکنم برا بیت بعد، این مفاهیم میتونه تو ذهنم بیاد:
غبار دیده...غبار دل...غبار روی آینه...غبار درهوا و ...

حالا با همون وزنِ مصرعِ اول، مثلا میگم:

گرفته قلب حزینم ز دوری تو، غبار (غبار دل، بحث هجران و دوری از معشوق که در مصرع اول باید مفهومی مرتبط با این موضوع بیاید)
یا
ببر ز صفحه قلبم به دست توبه، غبار (غبار دل، کاملا مشخصه که این مصرع مثلا خطاب به خداوند متعاله و حالت مناجات داره و باید در مصرع اول این مفهوم تکمیل بشه)
یا
منم که برده دلم را هوا چو گرد و غبار (غبار هوا، مثلا در مصرع اول میشه گفت: توئی....)
یا
ز عشق روی تو گشتم به روی آن چو غبار (آن= آینه که باید در مصرع اول بیاید)
یا
بیا که بی تو خزانم ببر ز دیده غبار (غبار چشم، مثلا راجع به امام عصر ارواحنا فداه و یا معشوق حقیقی دیگری میتواند استفاده شود)

و همینطور با قافیه های دیگه مصرعهای دوم رو تکمیل میکنیم...
نکته: اگر دقت کنید اکثر این مصرع ها میتونن به عنوان مصرع دوم بیت اول یا همون مطلع شعر قرار بگیرند...یعنی مثلا بگیم:
تویی که همچو نسیمی به دشت سبز بهار
بیا که بی تو خزانم، ببر ز دیده غبار

که در این صورت دیگه نمی تونیم از غبار در ابیات بعد به عنوان واژه قافیه استفاده کنیم.
5. خب، حالا اگر دقت بکنیم می بینیم که هر کدوم از مصرعها یا معناشون کامله یا باید با یه عبارت دیگه ای معناشون کامل بشه...در هر دو صورت باید مصرع اول رو طوری انتخاب بکنیم که مکمل این مصرع باشه...البته بعضی وقتها هم نیاز نیست :)
مثلا:
چو روی خود تو نمودی به چشم آینه باز
به عشق روی تو گشتم به روی آن چو غبار

(که هم میتونه به معنای حسادت به آینه و غیرت نسبت به معشوق باشه و هم میتونه به معنای فرصتی برای دیدن معشوق باشه) بداهه گوییه دیگه...خیلی سخت نگیرید :)
و قافیه های دیگه و به همین ترتیب میریم جلو...
نکته: وزن و موسیقی شعر رو باید درک کنید...البته نه اینکه حتما باید بدونید مثلا وزن این شعر
مفاعلن فعلاتن مفاعلن فعلات هست... نه...همینکه مثلا بتونید بر اساس وزن این شعر بگید: دَ دَم دَ دَم دَ دَ دَم دَم دَ دَم دَ دَم دَ دَ دَم یا حتی شعر رو بخونید و با خودکار روی کاغذ بزنید و نقطه بذارید...بعد تعداد نقطه های هر مصرع رو با مصرعهای دیگه مقایسه کنید برای شروع کافیه... (البته این روش نقطه ای اصلا دقیق نیست و فقط برای شروع خوبه)...
سعی کنید همینجا شعرهای دوستان رو بخونید و یا دیوان حافظ رو دست بگیرید و با آهنگ شعرها بخونید:
مثلا: الا یا ایها الساقی ادر کأسا و ناولها
دیریم دیم دام /دیریم دیم دام/ دیریم دیم دام/ دیریم دام
یا
د دم دم دم/ د دم دم دم/ د دم دم دم/ د دم دم

پیشنهادمم برای آموزش وزن شعر و ... کتاب عروض و قافیه رشته علوم انسانی دبیرستانه... کتاب استاندارد و خوبیه...
اگر سوالی بود در خدمت دوستان هستم...
عذر میخوام که در حضور برخی از دوستان بزرگوار و اساتیدم جسارت کردم...
نکته آخر هم اینکه میدونم شعر گفتن نیاز به قریحه و استعداد ذاتی داره...اینا رو برای کسانی گفتم که این استعداد اولیه رو دارند...البته اعتقادم اینه که اکثر آدما این استعداد رو دارن...
...
شاعر گرامی خدا قوت...موفق و موید و پیروز باشید.

وضعیت
موضوع بسته شده است.

موضوعات

بالا