راهنمایی در مورد انتخاب رشته حسابداری و چگونگی پیشرفت در آن

K.D.H

همراه انجمن
کاربرسایت
لایک ها
487
به نام خدا
سلام به مشتاقان کسب علم
مقدمه : سخنی کوتاه با دوستان
صرفا به دلیل محبت و صمیمیتی که در این انجمن حاکی هست بر این شدم تا من هم سهم کوچکی داشته باشم و بخشی از تجربیات خودم رو صمیمانه در اختیار دوستانی که تصمیم دارن رشته حسابداری رو انتخاب کنن و یا در مقاطع بالاتر مردد هستن تغییر به این رشته رو برگزینند ، قرار بدم و اگر سوالی دارن تا مقطع کارشناسی ارشد در حد توانم بتونم یاریشون می کنم... چرا که ، اگرچه مدتی کمی هست به تدریس و پژوهش حسابداری مشغول هستم اما همیشه هنرجویانم رو به چالش میکشم که چرا و به خاطر چه هدفی به این رشته اومدن و متاسفانه اکثرا گمراه هستن و به طریقی مثل خودم با شناخت اندک به این رشته ورود کردن و بدون هیچ پیش زمینه و اینکه این رشته سرانجام به کجا ختم میشه و چطور میتونن رشد خوبی داشته باشن ، حسابداری رو انتخاب کردن و فکر میکنن این رشته بازار کار خوبی داره یا از نظر کلاس کاری رشته خوش تیپ و پر درامدی هست اما در واقع اینطور نیست و اگرچه تو ایران داره کم کم جایگاهش رو پیدا میکنه ولی فراز و نشیب های زیادی داره و نیازمند مطالعه با برنامه به همراه تجربه هست و اگر بدون مطالعه وارد این رشته بشن و از اینده تحصیلیش خبر نداشته باشن از بیهوده سپری شدن عمر گرانشون خیلی ناراحت میشن و جز یک حسابدار ساده فروشگاه با درامد کم عایدی دیگه ای نخواهند داشت ولی اگه هوشمندانه قدم بردارن به اندازه یک جراح قلب شغلی مهم و حساس و با درامد بسیار بالا نصیبشون میشه چون قلب و امانتدار شرکت ها و سازمان ها خواهند بود ... قابل ذکر هست که این مطالب در هیچ سایت و منبعی وجود نداره و تنها از فراز و فرودهای تحصیلی خودم هست که بدون هیچ هدایت و راهنمایی بدست اومده و حمل بر خودستایی نباشه من از دوم هنرستان تا کارشناسی ارشد رشته ام حسابداری بوده و امیدوارم پست هایی که قرار میدم برای عزیزان اهل فهم و فراست و عقل و کیاست مفید و مثمرثمر واقع بشه و اگر احساس میکنید این اطلاعات میتونه به دوستانتون کمک کنه حتما در اختیارشون قرار بدید و ارزومندم همه به درجات عالی علمی برسید ...
بخش اول : روحیات حسابداری
باید بدونید که حسابداری یک رشته بی روح و سرد و خشک هست و تنوع و انعطاف پذیری شغلی در اون بسیار کم هست چونکه پیوسته شما درگیر یک فرایند تکراری تهیه گزارش های مالی برای استفاده کنندگان مالی( اعم از ، مدیران شرکت ها ، بانک ها ، موسسات مالی و اعتباری ، سازمان ها و نهادهای دولتی و ... ) هستید که بسته به نیاز مدیریتتون به صورت روزانه یا ماهانه یا سالانه و فصلی تهیه میشه و سال های سال با اعداد و ارقام و اسناد مالی سر و کار دارید و هیچ گونه هیجانی مثل رشته جهانگردی یا باستان شناسی توش نیست پس اگر روحیاتتون طوری هست که ثبات رو دوست دارید و از شغل سیستمی و بدون تنوع خسته نمیشید، و همچنین از دقت زیاد ، نظم زیاد ، حوصله زیاد ، اعتماد به نفس ، حافظه مالی خوب برخوردار هستید این رشته براتون گزینه خوبی هست و اگر از دسته ادم های تنوع طلب و احساسی و هیجانی ، علاقه مند به کارهای تیمی و گروهی یا دارای شخصیت کنجکاو و جستجوگر هستید این رشته انتخاب خوبی براتون نمیتونه باشه. با این حال اگر جز عده ای هستید که پرستیژ و کلاس شغلی رو دوست دارید و براتون مهمه ، چون حسابداری به رشته شیک پوش ها و کراواتی ها در دنیا معروف هست و متاسفانه یا خوشبختانه چون نوع پوشش لباس در برخی جوامع هم ، به نوعی اعتبار برای انسان در محیط اجتماعی فراهم میاره و اگر هم نیاره با پشتکار خوب و برنامه ریزی درست و یادگیری مرحله ای خوب که راجع بهش در اینده براتون خواهم گفت میتونید درامد بسیار خوبی از این رشته کسب کنید ... چرا که حسابداری از دسته شغل های پر درامد دنیا ( 10 شغل برتر دنیا ) محسوب میشه .
اما جدای از همه این ها رشته حسابداری در مقاطع ارشد و دکتری تبدیل به یک رشته منعطف و جذاب میشه چون کار پژوهش درونش وارد میشه که این امر به نوعی در تمامی رشته ها صدق میکنه و شما روی موضوعات جالبی مثل اخلاق در حسابداری ، تجزیه و تحلیل هوش مالی و یا حسابداری زیست محیطی و ... تحقیق میکنید و حتی میتونید از طریق بورسیه های فول فاند تحصیلی به عنوان پروفسور اسیستنت یا استاد یار در دانشگاه های معتبر حسابداری دنیا دانش خودتون رو از راه پژوهش در حسابداری هم به چالش بکشید و هم تکمیلش کنید ...

آخرین ویرایش:

K.D.H

همراه انجمن
کاربرسایت
لایک ها
487
بخش دوم : موقعیت شغلی حسابداری
سوال مهمی که خودم همیشه در ارتباط با این بخش داشتم این بود که ایا سطوح بالاتر و پیشرفته تر حسابداری تاثیری در موقعیت شغلی داره یا نه؟
خدمتتون عرض کنم که در هر سطحی از حسابداری که باشید کارفرما به تجربه کاری و اینکه چقدر به کار حسابداری مسلط هستید توجه و نیاز داره و اینکه شما حتی دکتری حسابداری داشته باشید اما هیچگونه تجربه واقعی از فعالیت عملی حسابداری نداشته باشید کارفرما ناگزیر اون شخصی رو انتخاب و استخدام میکنه که سابقه کاری داشته باشه ولو اینکه در مقطع دیپلم باشه ... اما به نظر من اینجا یک تفاوتی بسیار محرزی وجود داره که کارفرماها از اون غافل هستند و اون هم تخصص و دانش بالایی هست که یک شخص در درجه بالای تحصیلی قرار داره ، که روندی که یک حسابدار با درجه تحصیلی پایین تر مثلا در مدت زمان 10 سال فرا گرفته و مسلط شده یک شخصی که چند درجه از اون بالاتر هست میتونه به 3 و 2 و حتی 1 سال تنزل بده و توسط روش های مختلفی که فراگرفته از پس کارش براحتی بر بیاد و دلایل زیادی هم داره که بعدا براتون خواهم گفت.
اما مساله دیگه ای مطرح هست و اون هم افراد با درجه تحصیلی بالاتر که تجربه عملی حسابداری هم در طول تحصیلشون کسب کردن... خب این دسته چه تفاوتی با دسته قبل که عنوان کردم دارن.
برای پاسخ این سوال درجات مختلف تحصیلی رو از نظر شغلی و اینکه در چه سطحی فعالیت حسابداری انجام میدن براتون توضیح میدم.

1- اگر شما بخواهید که در فروشگاه هایی مثل لوازم خانگی ، لوازم ارایش ، مبلمان ، لوازم برقی و ... فعالیت داشته باشید تنها مقطع دیپلم براتون کافی هست و یا براحتی میتونید با شرکت در دوره های فنی و حرفه ای یا اموزشگاه های حسابداری دوره مقدماتی حسابداری به همراه کار با چند نرم افزار رو فرا بگیرید و سمت هایی همچون صندوق دار ، حسابداری ساده با نرم افزار و کمک حسابدار رو داشته باشید.

2- در مقطع فوق دیپلم شما به صورت تخصصی تر با فعالیت حسابداری شرکت ها و بحث حسابداری صنعتی(شرکت های تولیدی) اشنا میشید ولی چون هنوز تسلط و دانش و مهارت کافی رو ندارید و در سطح ابتدایی قرار دارید نمیتونید براحتی به فعالیت کردن در شرکت ها مشغول بشید ولی میتونید با سپری کردن دوره های قبل در بازار کار تجربه بدست بیارید و در طی 2 الی 5 سال وارد محیط شغلی شرکت ها بشید.

3-در مقطع کارشناسی با دروس پیشرفته حسابداری اشنا میشید و تا حدودی به صورت حرفه ای تر با استاندارد های حسابداری( که تسلط کامل به این استانداردها که در ایران 32 تا هست تاثیر بسیار زیادی در درامدتون خواهد داشت ) روبرو میشید و باید همون موقع سعی کنید با دقت هرچه بیشتر این استانداردها رو فرا بگیرید که شرط ابتدایی موفقیت در حسابداری همین استانداردها هستن.و بلاخره پس طی این دوره و اندکی تجربه عملی حسابداری میتونید وارد شرکت ها بشید و به عنوان کمک حسابدار یا با تجربه بیشتر به سمت حسابدار شرکت نایل بشید و در طی 3 تا 5 سال پشتکار زیاد به حسابداری ارشد برسید اما برای رسیدن به حسابداری ارشد نیازمند دانش در زمینه های مالیاتی ، قوانین بیمه و تامین اجتماعی و تجربه عملی در این دو دسته هستید.و نکته بسیار مهمی که خدمتتون باید بگم این هست که دیگه برای فعالیت حسابداری و ورود به بازار کار تا همین مقطع لیسانس کافی هست و همه انچه نیاز داشته باشید رو تا این مقطع فرا میگیرید و مابقی تنها و تنها پشتکار و فعالیت عملی و تجربه هست.

4-در مقطع فوق لیسانس دیگه وارد پژوهش در حسابداری میشید و مبحث جدیدتری نسبت به قبل یاد نمیگیرید ولی همون مباحث قبلی رو به صورت بسیار عمیق تر و گسترده تر فرا میگیرید مثلا وارد مباحث تئوریک حسابداری میشید و اصول و مفاهیم حسابداری رو به صورت عمیق تر یاد میگیرید و اینکه حسابداری چطور بوجود اومده ، چه هدفی داشته و و با موسسات و مراکز مهم حسابداری در دنیا که استانداردها حسابداری رو تدوین میکنن و نحوه فعالیتشون اشنا میشید و در نهایت بایستی خودتون یک پژوهش جدید بنیادی یا کاربردی برای جامعه حسابداری در ادامه راه پژوهش های دیگر محققان انجام بدید که در نهایت به پایان نامه تحصیلی تون منتهی خواهد شد.

5-مقطع دکتری ...طبق مطالعاتی از این دوره انجام دادم تا سعی دارید باید نمرات دوره کارشناسی ارشدتون رو بالا و سطح زبانتون رو به حداکثر برسونید چرا که اگر تمایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور رو داشته باشید این دو مورد برای دریافت بورسیه دکتری از همه چیز مهمتر هستن و خودمم هم دارم همه سعی و تلاشم رو میکنم در اروپا یا امریکا بتونم بورسیه بگیرم کار خیلی خیلی سختی هست اما خواستن توانستن هست. و ای کاش که من هم یک راهنمای خوب داشتم و هدایتم میکرد و الان خیلی خیلی راحت تر میتونستم وارد دانشگاههای معتبر دنیا بشم ... و در پایان باید بدونید که این مقطع یک دوره 3 الی 4 ساله هست که شدیدا تمرکز بر پژوهش داره و بایستی یک تحقیق جانانه که بتونه مشکلی از مشکلات جامعه رو حل کنه رو انجام بدید ...
و توصیه خیلی خیلی خیلی مهم و اخرم به دوستان این هست که اگر هدفتون تحصیل در مقاطع بالاتر از لیسانس حسابداری هست و تصمیم دارید یک پژوهشگر حسابداری باشید حتما و حتما و حتما درس ریاضی و امار رو به صورت مفهومی و خیلی جدی یاد بگیرید که واقعا بهش نیازمند میشید و این امر نه تنها در حسابداری بلکه در تمامی رشته های تحصیلی صادق هست و طبق پژوهشی که انجام شده اولین و مهمترین درسی که در دوره دکتری در دانشگاههای معتبر دنیا ازتون میخوان همین ریاضی و امار هست چرا که تمامی پژوهش ها باید در نهایت به تجزیه و تحلیل عدد و رقم رو کاغذ برسه تا یک پژوهش علمی شناخته بشه...

آخرین ویرایش:

K.D.H

همراه انجمن
کاربرسایت
لایک ها
487
بخش سوم : راه های پیشرفت در حسابداری

در ابتدا خدمت دوستان عرض کنم که پیشرفت و رشد در حسابداری به دو بخش مجزا تقسیم میشه ، بخش اول در حیطه کاری و شغلی و بخش دوم پیشرفت در حوزه تحقیق و پژوهش ، که هر کدام رو به طور خلاصه توضیح میدم و در پست های آتی مراحل و راهکارهایی که به نظرم برای موفقیت در این مهم ضروری هستن، برایتان شرح خواهم داد ...
بخش اول : رشد و پیشرفت در حیطه کاری و شغلی
همانطور که در پست قبلی اشاره کردم ، تمام انچه شما در دانشگاه تا مقطع لیسانس حسابداری فرا میگیرید و اموزش میبنید برای رشد در این بخش کامل هست و مابقی به تجربه عملی ، و گسترش دامنه اطلاعاتتون اعم از مطالعه کتب بیشتر ، اطلاع از اخرین تغییرات استاندارد های حسابداری ، اطلاع از اخرین مفاد ها و دستورالعمل های مالیاتی ، بیمه و حقوق دستمزد ( که هر ساله که از سوی سازمان های مالیات و بیمه در وبسایت های مخصوص به خودشون منتشر میشه ) و تلاش خودتون بستگی داره ...
اما به طور کلی رشد در شغل حسابداری در سه دسته خدماتی ، بازرگانی و تولیدی صورت می پذیره که هر کدام از این سه دسته شامل وظایف مختلف و متفاوتی هستن.و معمولا اکثر حسابداران در صورت رضایت شغلی در یکی از این سه دسته ماندگار خواهند شد اما برای اینکه یک حسابدار حرفه ای و خبره باشید باید به تمام اصول و فنون هر سه دسته مسلط باشید تا هر موقع که شرایط ایده ال تر و بهتری از نظر شغلی و درامدی براتون مهیا شد بلافاصله توانایی ورود به کلاس شغلی بالاتر رو داشته باشید ، و برای این گام خیلی مهم هست که همیشه علم و دانش و اطلاعات حسابداریتون رو به روز نگه دارید تا بلاخره بتونید حسابدار شرکت های خیلی بزرگ و چند ملیتی بشید اما فقط علم و دانش کافی نیست و نکته ای خیلی مهمی که باید بهش اشاره کنم این هست که سعی کنید حسن شهرت واقعی برای خودتون بسازید و ایین رفتار حرفه ای حسابداری و حسابرسی رو به نحو احسن به جا بیارید و گزارشات مالیتون رو به موقع و درست به سازمان ها و مدیران مالی ارائه بدید و خطاهای حسابداریتون رو به حداقل برسونید و این ها راه اصلی رشد شما خواهند بود ...
خب حالا سوال مهمی که پیش میاد این هست که این سه دسته چه تفاوتی با همدیگه دارن ؟
از نظر دشواری اموزش و یادگیری به ترتیب خدماتی ، بازرگانی ، تولیدی
از نظر درامدی ، هر چه شرکت یا موسسه قوی تر ، بزرگ تر ، معتبر تر و سود اور تر باشه درامد در اون دسته هم بیشتر هست.
از نظر سختی انجام خدمات ، جدای از حجم فعالیت ، به ترتیب خدماتی ، بازرگانی ، تولیدی ... درست هست که گزارشات حسابداری خدماتی از همه اسون تر هست ولی ممکن هست حجم فعالیتش از حسابداری شرکت های تولید هم بیشتر باشه .
و اگر باز هم سوال دیگری در این موضوع براتون پیش اومد در حد توانم راهنماییتون خواهم کرد ...

K.D.H

همراه انجمن
کاربرسایت
لایک ها
487
بخش دوم : رشد و پیشرفت در حوزه تحقیق و پژوهش

همانطور که قبلا اشاره شد این بخش مربوط به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد و دکتری هست اما قبل از توضیح ، نکته خیلی مهمی که باید خدمتتون عرض کنم این هست که اکثر دانشجوها وقتی وارد این مقطع میشن با مشکلات و ابهامات زیادی روبرو میشن که مهمترینش نداشتن هیچگونه کار پژوهشی و مقاله علمی در دوره لیسانس هست و به خاطر همین موضوع دچار استرس شدیدی میشن و گاها انصراف تحصیلی میدن و یا متحمل فشار زیاد روی تحقیق پایان نامه شون میشن و عموما پایان نامه قوی ای نمیتونن ارائه بدن که این مورد در دوره دکتری گریبانشون خواهد گرفت چرا که در مصاحبه دکتری و یا پذیرش و گرفتن بورسیه دانشگاه ها به کیفیت پایان نامه دوره ارشد خیلی اهمیت میدن و این مساله در تمامی رشته های تحصیلی صادق هست

و باید بدونید که مقالات علمی به دسته های زیر تقسیم میشن :

مقالات آی اس آی ( Institute for Scientific Information ) به مخفف ISI
مقالات آی‌اس‌سی ( Islamic World Science Citation Center ) به مخفف ISC
مقالات علمی – پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
مقالات علمی – ترویجی
مقالات کنفرانسی

قابل توجه که مقالات بالا به ترتیب درجه اهمیت و امتیاز ذکر شده ... و شما تنها در دوره لیسانس به دسته چهارم یعنی یک یا دو مقاله علمی ترویجی یا به عبارت دیگر مقاله های مروری و بدون مدل های ریاضی نیاز دارید تا هم با روند مقاله نویسی اشنا بشید و هم اینکه موقع پایان نامه نویسی گیج و سردر گم نباشید ... و این مورد خیلی خیلی مهم هست و حتما جدی بگیرید چون خودم اینکار نکردم با کلی مشکل روبرو شدم و هرگز هم سعی نکنید مقاله تون رو بدید بیرون براتون انجام بدن وگرنه فرقی با انجام ندادن نداره ...

و مورد بعدی که باید اگاه باشید این هست که رشته حسابداری مثل سایر رشته ها دارای ژورنال های حسابداری و مجلات زیادی در ایران هست که تعدادی از اون ها به طور فصلی یا دوره ای مقاله ها رو چاپ میکنن و شما میتونید اون ها سفارش و خریداری کنید ...
اولین و مهمترین راه پیشرفت در تحقیق و پژوهش ، شناخت و مطالعه مجلات گوناگون حسابداری و اشنایی با موضوعات مختلف در حسابداری هست و همون جا هست علاقه تون به دسته ای از موضوعات خاص مشخص میشه ، موضوعات جالبی همچون مدل های سوداوری شرکت ها ، مدل های کیفیت و مدیریت سود ، مدل های پیش بینی ورشکستگی ، مدل های ساختار سرمایه شرکت ها ، مدل های هزینه یابی بر مبنای فعالیت و ...

اما یک سوال خیلی مهمی که پیش میاد این هست کیفیت پایان نامه یا مقالات علمی چطور سنجیده میشه ؟
چند مورد مهمش رو خدمتتون میگم :
اولین مورد استفاده هر چه بیشتر از مقالات علمی و پژوهشی معتبر و با ضریب تاثیر بالا که اصطلاحا Impact factor بهش گفته میشه داره که مسلم هست بعضی از مجلات حسابداری در ایران مثل مجله پیشرفت های حسابداری ، مجله بررسی های حسابداری و حسابرسی دانشگاه تهران و یا مجلات خارجی ای مثل
Journal of Finance
Journal Of Accounting Education
Review of Financial Studies
و ... از اعتبار بسیار بالایی برخوردارن و پذیرش چاپ این مقالات در این ژورنال ها کار بسیار سختی هست اما خب میشه براحتی با ترفند هایی این مقالات رو به رایگان بدست اورد و از مطالب اون در تحقیق خودمون بهره ببریم ... که مبحث جداگانه ای داره ... و استفاده از کتاب های معتبر هم خیلی خوبه و سایر مقالات زیاد توصیه نمیشه چرا که مقالات علمی پژوهشی بار ها و بارها ویرایش و داوران متعددی اون رو بررسی میکنن و دارای مدل های ریاضی اثباتی هستن و ...

دومین مورد استفاده از ابتدایی ترین سال های پژوهش و اخرین پژوهش های محققان در اون موضوع خاص هست مثلا مدل های پیش بینی ورشکستگی از سال های 1960 تا سال 2018 که اتفاقا موضوع پایان نامه خودم هم بوده ، رو مورد بررسی قرار بدید و اینطور نباشه که فقط به یک یا دو مدل اکتفا کنید چرا که در گذشته از مدل های ساده و ابتدایی مثل رگرسیون خطی استفاده میشد و با علم و تکنولوژی الان ، مدل های شبکه عصبی ، الگوریتم ژنتیک و هوش مصنوعی برای پیش بینی ورشکستگی استفاده میشه و تحقیق شما همواره باید جدید و به روز باشه تا کیفیت تحقیتتون بالا بره ...

سومین مورد نگارش قوی متن و ادبیات پایان نامه هست که اصول و قواعد هر چه قدر بیشتر رعایت بشه تاثیر بیشتری در کیفیت اون داره و سعی کنید حتما خودتون بلد باشید با مایکروسافت ورد به صورت حرفه ای کار کنید و هرگز سعی نکنید کارتون بیرون بدید که دردسر زیادی در بخش رفرنس دهی درون متن و ارجاعات پایانی براتون بوجود میاد و یا ممکن هست که استاد راهنماتون یک بخشی رو حذف کنه و اون موقع تمام صفحه بندی و فهرستتون بهم میخوره ... اموزش حرفه ای تصویری ورد هم در سایت های ایرانی به زبان فارسی موجود هست میتونید دانلود کنید و یاد بگیرید ...

چهارمین مورد ناب بودن و تکراری نبودن تحقیق هست و مسلما پژوهشی که جدید باشه و فرضیات خوبی توش ازمون شده باشه مورد تقدیر و ستایش بیشتری قرار میگیره.

اخرین مورد و مهمترین مورد برای یک پایان نامه یا مقاله علمی پژوهشی خوب این هست که کار امار و ریاضیش رو خودتون انجام بدید که متاسفانه 90 درصد دانشجو ها کارشون رو خودشون انجام نمیدن ... البته هیچ اشکالی نداره که مشکلی داشتید به متخصص امار رجوع کنید و یا حتی بعد از اتمام خیلی هم خوب هست که یک متخصص ریاضی و امار هم کارتون رو تایید کنه که خیالتون کاملا جمع بشه ... اما اینکه کاملا یک نفر دیگه کار تجزیه و تحلیل اماریتون رو انجام بده نه تنها که در روز ارائه کارتون برای توصیف سخت میشه بلکه خودتون هم متوجه اون بخش نخواهید شد ... و بیشتر برای کسانی که فقط میخوان یک مدرکی بگیرن یا برای ارتقای شغلی بهترین راه حل همون دادن کار به بیرون هست... چون واقعا باید زحمت و تلاش و وقت زیادی برای این کار گذاشت ...

این ها خلاصه ای از راه های موفقیتی هست که خدممتون عرض کردم و پر واضح هست که همیشه ابتکار و خلاقیت در هر زمینه ای وجود داره مثلا اگه خودم به دوره ابتدایی و راهنمایی خودم برگردم !! اول میرم روش های تند خوانی ، روشهای تقویت حافظه رو تمرین میکردم و به قول گفتنی با یک چاقوی کاملا تیز سراغ ادامه تحصیل میرفتم ... امیداوارم که مطالب کمک کننده و مورد توجه تون قرار گرفته باشه ...

آخرین ویرایش:

موضوعات

بالا