راهنمایی در مورد انتخاب رشته حسابداری و چگونگی پیشرفت در آن

K.D.H

همراه انجمن
کاربرسایت
به نام خدا
سلام به مشتاقان کسب علم
مقدمه : سخنی کوتاه با دوستان
صرفا به دلیل محبت و صمیمیتی که در این انجمن حاکی هست بر این شدم تا من هم سهم کوچکی داشته باشم و بخشی از تجربیات خودم رو صمیمانه در اختیار دوستانی که تصمیم دارن رشته حسابداری رو انتخاب کنن و یا در مقاطع بالاتر مردد هستن تغییر به این رشته رو برگزینند ، قرار بدم و اگر سوالی دارن تا مقطع کارشناسی ارشد در حد توانم بتونم یاریشون می کنم... چرا که ، اگرچه مدتی کمی هست به تدریس و پژوهش حسابداری مشغول هستم اما همیشه هنرجویانم رو به چالش میکشم که چرا و به خاطر چه هدفی به این رشته اومدن و متاسفانه اکثرا گمراه هستن و به طریقی مثل خودم با شناخت اندک به این رشته ورود کردن و بدون هیچ پیش زمینه و اینکه این رشته سرانجام به کجا ختم میشه و چطور میتونن رشد خوبی داشته باشن ، حسابداری رو انتخاب کردن و فکر میکنن این رشته بازار کار خوبی داره یا از نظر کلاس کاری رشته خوش تیپ و پر درامدی هست اما در واقع اینطور نیست و اگرچه تو ایران داره کم کم جایگاهش رو پیدا میکنه ولی فراز و نشیب های زیادی داره و نیازمند مطالعه با برنامه به همراه تجربه هست و اگر بدون مطالعه وارد این رشته بشن و از اینده تحصیلیش خبر نداشته باشن از بیهوده سپری شدن عمر گرانشون خیلی ناراحت میشن و جز یک حسابدار ساده فروشگاه با درامد کم عایدی دیگه ای نخواهند داشت ولی اگه هوشمندانه قدم بردارن به اندازه یک جراح قلب شغلی مهم و حساس و با درامد بسیار بالا نصیبشون میشه چون قلب و امانتدار شرکت ها و سازمان ها خواهند بود ... قابل ذکر هست که این مطالب در هیچ سایت و منبعی وجود نداره و تنها از فراز و فرودهای تحصیلی خودم هست که بدون هیچ هدایت و راهنمایی بدست اومده و حمل بر خودستایی نباشه من از دوم هنرستان تا کارشناسی ارشد رشته ام حسابداری بوده و امیدوارم پست هایی که قرار میدم برای عزیزان اهل فهم و فراست و عقل و کیاست مفید و مثمرثمر واقع بشه و اگر احساس میکنید این اطلاعات میتونه به دوستانتون کمک کنه حتما در اختیارشون قرار بدید و ارزومندم همه به درجات عالی علمی برسید ...
بخش اول : روحیات حسابداری
باید بدونید که حسابداری یک رشته بی روح و سرد و خشک هست و تنوع و انعطاف پذیری شغلی در اون بسیار کم هست چونکه پیوسته شما درگیر یک فرایند تکراری تهیه گزارش های مالی برای استفاده کنندگان مالی( اعم از ، مدیران شرکت ها ، بانک ها ، موسسات مالی و اعتباری ، سازمان ها و نهادهای دولتی و ... ) هستید که بسته به نیاز مدیریتتون به صورت روزانه یا ماهانه یا سالانه و فصلی تهیه میشه و سال های سال با اعداد و ارقام و اسناد مالی سر و کار دارید و هیچ گونه هیجانی مثل رشته جهانگردی یا باستان شناسی توش نیست پس اگر روحیاتتون طوری هست که ثبات رو دوست دارید و از شغل سیستمی و بدون تنوع خسته نمیشید، و همچنین از دقت زیاد ، نظم زیاد ، حوصله زیاد ، اعتماد به نفس ، حافظه مالی خوب برخوردار هستید این رشته براتون گزینه خوبی هست و اگر از دسته ادم های تنوع طلب و احساسی و هیجانی ، علاقه مند به کارهای تیمی و گروهی یا دارای شخصیت کنجکاو و جستجوگر هستید این رشته انتخاب خوبی براتون نمیتونه باشه. با این حال اگر جز عده ای هستید که پرستیژ و کلاس شغلی رو دوست دارید و براتون مهمه ، چون حسابداری به رشته شیک پوش ها و کراواتی ها در دنیا معروف هست و متاسفانه یا خوشبختانه چون نوع پوشش لباس در برخی جوامع هم ، به نوعی اعتبار برای انسان در محیط اجتماعی فراهم میاره و اگر هم نیاره با پشتکار خوب و برنامه ریزی درست و یادگیری مرحله ای خوب که راجع بهش در اینده براتون خواهم گفت میتونید درامد بسیار خوبی از این رشته کسب کنید ... چرا که حسابداری از دسته شغل های پر درامد دنیا ( 10 شغل برتر دنیا ) محسوب میشه .
اما جدای از همه این ها رشته حسابداری در مقاطع ارشد و دکتری تبدیل به یک رشته منعطف و جذاب میشه چون کار پژوهش درونش وارد میشه که این امر به نوعی در تمامی رشته ها صدق میکنه و شما روی موضوعات جالبی مثل اخلاق در حسابداری ، تجزیه و تحلیل هوش مالی و یا حسابداری زیست محیطی و ... تحقیق میکنید و حتی میتونید از طریق بورسیه های فول فاند تحصیلی به عنوان پروفسور اسیستنت یا استاد یار در دانشگاه های معتبر حسابداری دنیا دانش خودتون رو از راه پژوهش در حسابداری هم به چالش بکشید و هم تکمیلش کنید ...

آخرین ویرایش:

K.D.H

همراه انجمن
کاربرسایت
بخش دوم : موقعیت شغلی حسابداری
سوال مهمی که خودم همیشه در ارتباط با این بخش داشتم این بود که ایا سطوح بالاتر و پیشرفته تر حسابداری تاثیری در موقعیت شغلی داره یا نه؟
خدمتتون عرض کنم که در هر سطحی از حسابداری که باشید کارفرما به تجربه کاری و اینکه چقدر به کار حسابداری مسلط هستید توجه و نیاز داره و اینکه شما حتی دکتری حسابداری داشته باشید اما هیچگونه تجربه واقعی از فعالیت عملی حسابداری نداشته باشید کارفرما ناگزیر اون شخصی رو انتخاب و استخدام میکنه که سابقه کاری داشته باشه ولو اینکه در مقطع دیپلم باشه ... اما به نظر من اینجا یک تفاوتی بسیار محرزی وجود داره که کارفرماها از اون غافل هستند و اون هم تخصص و دانش بالایی هست که یک شخص در درجه بالای تحصیلی قرار داره ، که روندی که یک حسابدار با درجه تحصیلی پایین تر مثلا در مدت زمان 10 سال فرا گرفته و مسلط شده یک شخصی که چند درجه از اون بالاتر هست میتونه به 3 و 2 و حتی 1 سال تنزل بده و توسط روش های مخلتفی که فراگرفته از پس کارش براحتی بر بیاد و دلایل زیادی هم داره که بعدا براتون خواهم گفت.
اما مساله دیگه ای مطرح هست و اون هم افراد با درجه تحصیلی بالاتر که تجربه عملی حسابداری هم در طول تحصیلشون کسب کردن... خب این دسته چه تفاوتی با دسته قبل که عنوان کردم دارن.
برای پاسخ این سوال درجات مختلف تحصیلی رو از نظر شغلی و اینکه در چه سطحی فعالیت حسابداری انجام میدن براتون توضیح میدم.

1- اگر شما بخواهید که در فروشگاه هایی مثل لوازم خانگی ، لوازم ارایش ، مبلمان ، لوازم برقی و ... فعالیت داشته باشید تنها مقطع دیپلم براتون کافی هست و یا براحتی میتونید با شرکت در دوره های فنی و حرفه ای یا اموزشگاه های حسابداری دوره مقدماتی حسابداری به همراه کار با چند نرم افزار رو فرا بگیرید و سمت هایی همچون صندوق دار ، حسابداری ساده با نرم افزار و کمک حسابدار رو داشته باشید.

2- در مقطع فوق دیپلم شما به صورت تخصصی تر با فعالیت حسابداری شرکت ها و بحث حسابداری صنعتی(شرکت های تولیدی) اشنا میشید ولی چون هنوز تسلط و دانش و مهارت کافی رو ندارید و در سطح ابتدایی قرار دارید نمیتونید براحتی به فعالیت کردن در شرکت ها مشغول بشید ولی میتونید با سپری کردن دوره های قبل در بازار کار تجربه بدست بیارید و در طی 2 الی 5 سال وارد محیط شغلی شرکت ها بشید.

3-در مقطع کارشناسی با دروس پیشرفته حسابداری اشنا میشید و تا حدودی به صورت حرفه ای تر با استاندارد های حسابداری( که تسلط کامل به این استانداردها که در ایران 32 تا هست تاثیر بسیار زیادی در درامدتون خواهد داشت ) روبرو میشید و باید همون موقع سعی کنید با دقت هرچه بیشتر این استانداردها رو فرا بگیرید که شرط ابتدایی موفقیت در حسابداری همین استانداردها هستن.و بلاخره پس طی این دوره و اندکی تجربه عملی حسابداری میتونید وارد شرکت ها بشید و به عنوان کمک حسابدار یا با تجربه بیشتر به سمت حسابدار شرکت نایل بشید و در طی 3 تا 5 سال پشتکار زیاد به حسابداری ارشد برسید اما برای رسیدن به حسابداری ارشد نیازمند دانش در زمینه های مالیاتی ، قوانین بیمه و تامین اجتماعی و تجربه عملی در این دو دسته هستید.و نکته بسیار مهمی که خدمتتون باید بگم این هست که دیگه برای فعالیت حسابداری و ورود به بازار کار تا همین مقطع لیسانس کافی هست و همه انچه نیاز داشته باشید رو تا این مقطع فرا میگیرید و مابقی تنها و تنها پشتکار و فعالیت عملی و تجربه هست.

4-در مقطع فوق لیسانس دیگه وارد پژوهش در حسابداری میشید و مبحث جدیدتری نسبت به قبل یاد نمیگیرید ولی همون مباحث قبلی رو به صورت بسیار عمیق تر و گسترده تر فرا میگیرید مثلا وارد مباحث تئوریک حسابداری میشید و اصول و مفاهیم حسابداری رو به صورت عمیق تر یاد میگیرید و اینکه حسابداری چطور بوجود اومده ، چه هدفی داشته و و با موسسات و مراکز مهم حسابداری در دنیا که استانداردها حسابداری رو تدوین میکنن و نحوه فعالیتشون اشنا میشید و در نهایت بایستی خودتون یک پژوهش جدید بنیادی یا کاربردی برای جامعه حسابداری در ادامه راه پژوهش های دیگر محققان انجام بدید که در نهایت به پایان نامه تحصیلی تون منتهی خواهد شد.

5-مقطع دکتری ...طبق مطالعاتی از این دوره انجام دادم تا سعی دارید باید نمرات دوره کارشناسی ارشدتون رو بالا و سطح زبانتون رو به حداکثر برسونید چرا که اگر تمایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور رو داشته باشید این دو مورد برای دریافت بورسیه دکتری از همه چیز مهمتر هستن و خودمم هم دارم همه سعی و تلاشم رو میکنم در اروپا یا امریکا بتونم بورسیه بگیرم کار خیلی خیلی سختی هست اما خواستن توانستن هست. و ای کاش که من هم یک راهنمای خوب داشتم و هدایتم میکرد و الان خیلی خیلی راحت تر میتونستم وارد دانشگاههای معتبر دنیا بشم ... و در پایان باید بدونید که این مقطع یک دوره 3 الی 4 ساله هست که شدیدا تمرکز بر پژوهش داره و بایستی یک تحقیق جانانه که بتونه مشکلی از مشکلات جامعه رو حل کنه رو انجام بدید ...
و توصیه خیلی خیلی خیلی مهم و اخرم به دوستان این هست که اگر هدفتون تحصیل در مقاطع بالاتر از لیسانس حسابداری هست و تصمیم دارید یک پژوهشگر حسابداری باشید حتما و حتما و حتما درس ریاضی و امار رو به صورت مفهومی و خیلی جدی یاد بگیرید که واقعا بهش نیازمند میشید و این امر نه تنها در حسابداری بلکه در تمامی رشته های تحصیلی صادق هست و طبق پژوهشی که انجام شده اولین و مهمترین درسی که در دوره دکتری در دانشگاههای معتبر دنیا ازتون میخوان همین ریاضی و امار هست چرا که تمامی پژوهش ها باید در نهایت به تجزیه و تحلیل عدد و رقم رو کاغذ برسه تا یک پژوهش علمی شناخته بشه...

آخرین ویرایش:

موضوعات