• سلام دوستان سایت را می فروشم هر کسی خواست در تلگرام پیام بده
    @milad193
    ثبت نام ورود

بسکتبال

*Raha*

مدیر آزمایشی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
1 May 2020
ارسال ها
221
امتیاز واکنش
167
امتیاز
120
تخلف ها :

سه ثانیه :زمانی که تیمی توپ را در اختیار دارد نباید هیچ یک از بازیکنان آن تیم بیش از سه ثانیه در منطقه ذوزنقه تیم مقابل توقف نمایند. تمامی خطوط منطقه ذوزنقه جزء منطقه محدوده محسوب می شوند .

هشت ثانیه :زمانی که بازیکنی مالکیت توپ را در زمین دفاعی خود در اختیار می گیرد بایستی در عرض هشت ثانیه توپ را از زمین خارج کرده و به زمین تیم مقابل حمله ببرد.

24 ثانیه :اگر تیمی مالک توپ شده باشد. باید در عرض 24 ثانیه توپ را وارد حلقه حریف بکند یا به طرف حلقه تیم مقابل شوت بزند در زدن شوت توپ باید حتماً به حلقه بخورد تا 24 ثانیه صفر شود اگر توپ به تخته بخورد 24 ثانیه ادامه می یابد و اگر توپ توسط تیم مقابل اوت شود باز هم 24 ثانیه ادامه می یابد. 24 ثانیه موقعی صفر می شود که 1- خطا صورت بگیرد 2- بازیکن تیم مقابل با پا توپ را به اوت بیاندازد. اگر دستگاه 24 ثانیه بوق بزند و توپ از دست بازیکن رها شده و در هوا باشد، اگر گل شود گل قبول می باشد. اگر در هوا با دست بازیکنی لمس شود و گل شود گل مردود می باشد .
 

*Raha*

مدیر آزمایشی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
1 May 2020
ارسال ها
221
امتیاز واکنش
167
امتیاز
120
رانینگ (Running): موقعی که بازیکن توپ را در دست گرفته و یک یا دو گام به اطراف برود، رانینگ نام دارد.

دبل (Double) :دریبل کردن از زمانی شروع می شود که بازیکن کنترل توپ را دراختیار گرفته و با انداختن و زدن آن در تماس با زمین دوباره آن را قبل از اینکه به بازیکن دیگری برخورد کند لمس نماید. زمانی دریبل خاتمه می پذیرد که با دست آن را گرفته و یا اجازه دهد توپ در دست یا دستها استراحت نماید. زمانیکه توپ با دست دریبل کننده در تماس نیست ، تعداد گامهای برداشته محدود نخواهد بود.

بازیکن مجاز نیست پس از خاتمه دریبل ، برای بار دوم اقدام به دریبل نماید. درصورتیکه این عمل را انجام دهد مرتکب تخلف ’’دبل‘‘ شده است.

پای پیوت (pivot) : اگر بازیکنی توپ را در دست داشته و یک پا را ثابت و پای دیگر را به هر طرف که بخواهد به حرکت در آورد پای ثابت را پای پیوت می گویند. اگر بازیکنی با توپ با دو پا همزمان به زمین بیاید هر دو پای او پای پیوت می باشد. اگر یک پای خود را بلند کند پای دیگر به عنوان پای پیوت خواهد بود.
 

*Raha*

مدیر آزمایشی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
1 May 2020
ارسال ها
221
امتیاز واکنش
167
امتیاز
120
فواید ورزش بسکتبال:

1-کسب تعادل روانی و فراهم بودن زمینه های لازم برای رشد روانی

2- ایجاد انگیزش مطلوب در افراد برای شرکت در فعالیتهای ورزشی

3- ایجاد شخصیت متعادل و روحیه تعاون و همکاری

4- تقویت عوامل روانی مانند: اعتماد به نفس ، تمرکز و توجه و خود شکوفایی

5-کسب نشاط و شادابی

6- پرورش و تقویت توان رهبری افراد

7- افزایش قدرت تصمیم گیری افراد به صورت صحیح و قضاوت منطقی

8- پرورش فرد از نظر هوشی و افزایش ظرفیت های ذهنی
 

*Raha*

مدیر آزمایشی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
1 May 2020
ارسال ها
221
امتیاز واکنش
167
امتیاز
120
روش امتیاز دهی

امتیاز هر گل (پرتاب موفق در حلقهٔ حریف) با توجه به موقعیت بازیکنی که اقدام به شوت کرده است متفاوت است. اگر بازیکن خارج از خط سه امتیازی باشد، گل سه امتیاز و اگر داخل آن باشد دو امتیاز دارد. هر پرتاب آزاد (پنالتی) یک امتیاز دارد. در بسکتبال تساوی وجود ندارد و آن قدر وقت اضافه به بازی داده می شود تا یکی از دو تیم برنده شود. زمان استراحت بین وقت های اضافه 1 دقیقه است.

داوران بسکتبال

تعداد داوران یک مسابقهٔ بسکتبال 6 نفر است. از این 6 نفر 3 داور در درون زمین بر جریان بازی نظارت می کنند که یکی از آن ها سرداور و دو نفر دیگر داور هستند . در کنار زمین هم 3 نفر هر یک وظیفه ای خاص را انجام می دهند . یک نفر ثبت کنندهٔ امتیازها و خطاها (منشی) یک نفر مسئول 24 ثانیه و هم وقت نگهدار است. خطاهای عمده ای که داوران به آن توجه دارند عبارتند از:خطا در حمله، رانینگ، دبل، سه ثانیه، خطاهای برخورد و سد مسیر.

نحوه پاس دادن

اگر فاصله ما با هم تیمیمان زیاد بود اول از همه باید توپ را با دو دست از دو سمت راست و چپ بگیریم به طوری که دو شصت انگشتان ما به سمت خود باشد و توپ را به دو سوم خود یا یک سوم هم تیمییمان پرتاب می کنیم. طوری که توپ نهایتاً به دست هم تیمیمان برسد. اگر فاصله ما با یار خودی کم بود و حریف در جلوی ما ایستاده بود می توانیم توپ را از زیر دست حریف به یارمان بدهیم و اگر حریف به سمت ما هجوم بیاورد می توانیم توپ را از یک سمت به پشت خود برده و از سمت دیگر به جلوی خود آورده و به یارمان بدهیم.

نکته :میتوانیم در خارج از زمین هم به هم تیمیمان پاس بدهیم تا پاس را او که زیر فشار پرس نیست انجام دهد این حرکت معمولاً در زمان پرس شدید بسیار کارساز خواهد بود.
 

*Raha*

مدیر آزمایشی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
1 May 2020
ارسال ها
221
امتیاز واکنش
167
امتیاز
120
بسکتبال در ایران

بسکتبال در ایران در سالهای 1310 به بعد بطور غیررسمی فعالیتش در بعضی از مدارس دنبال شد تا اینکه در سال 1314 این ورزش بطور رسمی بوسیله آقای فریدون شریف زاده معرفی شد و بطور سریع در کلیه استانهای کشور از طریق مدارس مدارس اشاعه پیدا کرد.
 

*Raha*

مدیر آزمایشی
عضو کادر مدیریت
مدیر آزمایشی
عضویت
1 May 2020
ارسال ها
221
امتیاز واکنش
167
امتیاز
120
بهترین بازیکنان بسکتبال در دنیا

وقتی از بهترین بازیکنان بسکتبال صحبت می کنیم انتخاب بین اسطوره های بسکتبال کار بسیار سخت و ناشدنی تلقی می شود. لیگ بسکتبال NBA ابر قدرت های زیادی را در خود جای داده است. اما شاید بتوان از سه نفر که جایگاه بسیار ویژه ای در این لیگ دارند نام برد.
بی شک یکی از این اساطیر ویلتون نورمون چمبرلین می باشد.چمبرلین عضو تیم بسکتبال نمایشی در هارلم بود.2 مقام قهرمانی و 4 عنوان باارزش ترین بازیکن سال در بسکتبال را می توان از افتخارات وی برشمرد.

کریم عبدالجبار از دیگر ابرقدرت های آمریکایی دنیای بسکتبال است که نام اصلی او فردیناند لوییس الیسیدور جی. آر می باشد. او پس از پذیرش دین اسلام، نام خود را به کریم عبدالجبار تغییر داد.

او با 20 بازی در NBA، 38387 امتیاز را از آن خود کرد و این رکورد را می توان دست نیافتنی ترین رکورد بسکتبال در دنیا دانست. همچنین عبدالجبار 6 مقام قهرمانی در NBA و 6 جایزه بهترین بازیکن فصل را به خود اختصاص داده است.
مایکل جردن آمریکایی به عنوان بهترین بازیکن بسکتبال در دنیا شناخته شده است.او 5 بار مقام با ارزش ترین بازیکن ان بی ای، 10 بار قرار گرفتن در تیم اول تیم منتخب NBA، 9 بار تیم اول تیم منتخب مدافعین NBA، 14 بار حضور در بازی ستارگان NBA، 3 بار گرفتن جایزه با ارزشترین بازیکن بازی ستارگان ان بی ای، ده بار کسب عنوان امتیازاورترین بازیکن فصل ان بی ای، شش عنوان بیشترین توپ ربایی فصل، شش بار بدست آوردن جایزه بهترین بازیکن مرحله حذفی NBA، و کسب جایزه بهترین مدافع سال NBA در سال 198را در سابقه ورزشی خود قرار داد.
 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 2) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 0, کاربران: 0, مهمانان: 0)

بالا