گفتگو با نویسنده ی عزیز انجمن "MAEDE_A

• شروع کننده موضوع helia_L
  • تاریخ شروع
helia_L

helia_L

نویسنده + سرپرست بخش کتاب
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش کتاب
نویسنده انجمن
Reaction score
2,670
وب سایت
8014.mihanblog.com
به نام خدا
سلام و درود فراوان خدمت شما همراهان رمان ایران
این بار هم با مصاحبه ای جذاب با @MAEDE_A ی عزیز، نویسنده ی خوش ذوق انجمن، درخدمت شما هستیم.

1. لطفا یه بیوگرافی مختصر از خودتون بدید.
درود خدمت ِ همه‌ی عزیزان.
مائده هستم، ساکن ِ شهر ِ زیبآی مشهد.

2. چه رمان هایی تا بحال به تحریر آوردین؟

من 4یـآ 5 رمآن تآ به‌حال نوشته‌ام؛ اما رمآنی که اکنون در حآل ِ نگارش هست، اولین رمآنیه که در فضـآی مجآزی منتشر کرده‌ام - محکوم به من -

3. چه اتفاقی باعث شد که وارد عرصه ی نویسندگی بشید؟

هر کسی در زندگی به هـنری علـآقه دارد؛ من هم متوجه شدم که علـآقه‌ام در زندگی، نوشتن و نویسندگی و جآن‌دادن به یک کـآرکتر ِ بی‌جآن است.

4. چه کسانی توی این عرصه مشوق شما هستن؟

دوستـآن و خـآنوآده‌ام.

5. به نظرتون نویسندگی در دنیای مجازی چه آینده ای داره؟

نویسندگی دنیـآی بزرگی هست؛ اما نویسندگی ِ مجآزی، بسیآر عظیم و بزرگ‌تر.
چرآ که در نوشتن، آزآدی ِ بیشتری وجود دارد. می‌توان بیشتر و آزآدانه‌تر به مسـآئـل ِ اجتمآعی و غیره و غیره پرداخت. البته که در دید ِ بسیآری از افراد، مجآزی‌نویس‌ها، کآر و نوشته‌ی خودشون رو قبول ندآرند و مجآزی‌نوشتن را قبول ندارند؛ البته که از دید ِ من، این تفکر غلط است و من به‌شخصه، مجآزی‌نوشتن را بیشتر قبول دارم. دلیلش هم که در سطرهآی فوق گفتم؛ آزآدی در نوشتن.

6. کوبنده ترین نقدی که تا بحال از رمان هاتون شنیدید چی بود؟
نقدها از نظر ِ بنده، هیچ‌زمآن کوبنده نیستند؛ این جمله‌ای که من شنیدم، بیشتر بهـآنه به‌حسآب می‌آمد، نه نقد!
"ایده‌ات کآملـاً تکرآریه و دآری از روی بآقی ایده‌هـآ اسکی می‌ری!"
البته که به‌نظرم، انسان و نویسنده‌ای که از ایده و کآر ِ خودش رآضی باشد، به این حرف‌هـآ اهمیتی نمی‌دهد؛ همان‌طور که من توجهی نشان ندادم.

7. تا حالا دلسرد شدید از نوشتن؟ چرا؟

خیر؛ من جزء ِ روزمره‌ترین کآرهآی زندگی‌ام، نوشتن است. و همین بآعث ِ وابستگی ِ من به قلم شده؛ پس هیچ‌زمان از آن دلسرد نشده‌ام.

8. لطفا ژانرهای موردعلاقه تون رو اسم ببرید.
اجتمـآعی، سیـآسی، عـآشقـآنه، ترآژدی

9.آیا توی این عرصه نویسندگان بخصوصی رو به عنوان الگو قرار دادید؟ اگر پاسختون مثبت هست اون عزیزان رو اسم ببرید.
خیر؛ الگوی من چه در زندگی و چه در نوشتن، خودم بوده‌ام.

10. نظرتون راجع به سرقت های ادبی و کپی برداری هایی که از رمان های ایرانی میکنند، چیه؟ چرا افراد سارق به این سمت و سو کشیده میشن؟

اجآزه بدهید ابتدآ بند ِ دوم ِ سؤآل‌تان را پآسخ بدهم؛
نبودن ِ ایده بیشترین دلیل ِ این کار است. این افراد اکثراً به نویسندگی علـآقه دارند؛ اما به‌دلیل ِ نداشتن ِ ایده‌ی نو و جذاب، تصمیم به کپی ِ آثآر ِ خوب ِ دیگر نویسندگآن می‌گیرند.
قطعاً این کار، کآری بس نادرست و زشت است؛ همچنین بآعث ِ دلسردی ِ خآلق ِ آن آثآر و شآید گآهی ترکـ ِ نویسندگی بشود.

11. برنامه ای برای چاپ آثارتون دارید؟

شآید بله و شآید خیر؛ تآ به حآل به آین فکر نکرده‌ام.

12. به کدوم یک از رمان هاتون علاقه ی بیشتری دارید؟

خب، قبلـاً گفتم که تنهـآ یکی از آثآرم رو به انتشـآر گذاشتم. پس قطعـاً مورد ِ علـآقه‌ترین اثرم بوده.
محکـوم بـه مـن.

13. اگر یه روز متوجه بشید که بخش هایی از رمانهای شما رو به سرقت بردن، چه واکنشی نشون میدید؟

برآی هر نویسنده‌ای، این موضوع خیلی سخت و نآرآحت‌کننده است؛ و بنده هم از این موضوع مستثنی نیستم.
اما در عین ِ نآرآحتی، تصمیم به صحبت با آن فرد می‌گیرم و از او خوآهش می‌کنم که ویرآیش یآ حذف بکند؛ اما اگر نتیجه‌ای نداد، مطمئنـاً از رآه ِ قآنونی‌اش وآرد می‌شوم.

14. چطور با رمان ایران آشنا شدید؟

بنده در خیلی از انجمن‌ها عضو بوده و هستم. و دقیق به یآد ندآرم که چطور شد که عضو شدم؛ اما احتمآل می‌دهم معرفی ِ یکی از دوستآنم بود.

15.انتقاد یا پیشنهادتون به مدیریت و معاونت کل انجمن؟
موردی نیست که نیآز به انتقآد بآشه.

16. توصیه تون به نویسنده های نوپا؟

بنویسید و از نوشتن هرآس ندآشته بآشید، بآ قلم‌تان دوست بآشید، به قلم‌تآن رازهآیتان را بگویید و بآ آن مهم‌ترین سخنآن ِ زندگی‌تان را بنویسید؛
آن زمآن است که خوآهید دید، قلم، جزئـی از زندگی‌تآن خوآهد شد.
رآه‌هآی درست ِ نوشتن رآ یآد بگیرید، خوب و درست بنویسید. بآ نویسنده‌هآی خوب صحبت بکنید و رمآن‌هآی خوب بخوانید.
فقط محتـوی مهم نیست؛ نگآرش ِ درست را بیآموزید.
ژانرهآی درست و خوب بخوآنید. این رآ هم در انتهـآ بیفزآیم که "کل‌کلی، دآنشگـآهی، هم‌خونه‌ای و..." ژانر نیستند؛ این رمآن‌هآ را نخوآنید. تأثیر ِ منفی و اشتبآه در ذهن‌تآن می‌گذآرند. رمآن‌هآیی که به اصطلـآح "طنز" هستند؛ اما فقط چند نوع فحش ِ زشت و مسهجن سر ِ هم شده‌اند را نخوآنید؛ این‌ها فقط آبروی ژآنر ِ طنز را برده‌اند.

17. بزرگترین آرزوتون چیه؟

آرآمش.

و حرف آخر:

حرفی نیست؛ شآد و موفق بآشید.(:

تشکر میکنیم از مائده ی عزیز برای وقت و حوصله ای که صرف این مصاحبه کردن و آرزوی مدارج بالا و پیشرفت های روزافزون رو برای ایشون داریم.
مصاحبه کننده: @helia_L

کوه یخی

کوه یخی

دوستدار انجمن
کاربرسایت
Reaction score
1,995
وب سایت
romaniran2.blogfa.com
ممنون از این مصاحبه‌ی خوب
مائده‌ی عزیز محکوم به من واقعا رمان جذابیه. امیدوارم ادامه‌ش بدی و موفق باشی.حرفت به نویسنده های نو‌پا رو هم دوست داشتم.
یک‌سری رمان که یعنی ژانرشون رو طنز گذاشتن، فقط مرکز فحش و... اند و واقعا ارزش خوندن ندارن.

_MAEDE._.XK_

_MAEDE._.XK_

یــه دیـــوونــه از دنــیـــای تــاریــکــش :‌)
نویسنده افتخاری
Reaction score
939
ممنون از این مصاحبه‌ی خوب
مائده‌ی عزیز محکوم به من واقعا رمان جذابیه. امیدوارم ادامه‌ش بدی و موفق باشی.حرفت به نویسنده های نو‌پا رو هم دوست داشتم.
یک‌سری رمان که یعنی ژانرشون رو طنز گذاشتن، فقط مرکز فحش و... اند و واقعا ارزش خوندن ندارن.
شما همون مهرداد آفریده ی مهر هستید، درسته؟
خیلی ممنون از شما؛ قطعا همین طوره و ادامه پیدا می کنه. فقط وقفه ی کوتاه مدتی هست که اون هم به خاطر ویرایشه
دقیقا همین طوره
و بیشتر دوستان هم جذبـ همین رمان ها می شن
صرفا به خاطر این که باعث خنده شون می شه

_MAEDE._.XK_

_MAEDE._.XK_

یــه دیـــوونــه از دنــیـــای تــاریــکــش :‌)
نویسنده افتخاری
Reaction score
939
کوه یخی

کوه یخی

دوستدار انجمن
کاربرسایت
Reaction score
1,995
وب سایت
romaniran2.blogfa.com

شما همون مهرداد آفریده ی مهر هستید، درسته؟
خیلی ممنون از شما؛ قطعا همین طوره و ادامه پیدا می کنه. فقط وقفه ی کوتاه مدتی هست که اون هم به خاطر ویرایشه
دقیقا همین طوره
و بیشتر دوستان هم جذبـ همین رمان ها می شن
صرفا به خاطر این که باعث خنده شون می شه
بله البته الانHab85__ هستم

بالا