• سلام دوستان سایت را می فروشم هر کسی خواست در تلگرام پیام بده
    @milad193
    ثبت نام ورود

چالش گفتگوی اختصاصی رمان ایران با روژینا خوشه گیر

helia_L

نویسند انجمن
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
2,836
10375

بنام خدا

سلام خانم خوشه گیر نازنین! خیلی خوشحالیم که امروز فرصتی برای ما پیش اومد تا بتونیم گفتگویی دوستانه رو با شما تجربه کنیم. برای رمان ایرانی ها این فرصت ارزشمندی هست. در وهله ای اول لطفا یه بیوگرافی مختصر از خودتون بدید.

سلام و شب خوش خدمت شما. همچنین بودن در خدمت شما عزیزان افتخار شیرینیه که نصیب بنده شده.
روژینا خوشه‌گیر هستم
متولد هفتمین روز دوازدهمین ماه سال هزار و سیصد و هشتاد
متولد و ساکن کرج
در حال تحصیل در رشته نقشه کشی معماری

دست به قلم و جویای هنر

در عرصه ی نویسندگی درچه زمینه هایی فعالیت میکنید؟ آثارتون رو اسم ببرید لطفا.

تجربه در زمینه دلنوشته، داستان کوتاه و رمان دارم و در تلاش برای گسترش این زمینه هستم.
رمان سراب روشنایی رو مدتی هست که شروع کردم و همچنان مشغول نوشتنش هستم.
داستان کوتاه های نسبتا زیادی نوشتم که بیشتر جزو مجموعه جدارهای شکسته دل منتشر شدن. یه داستان کوتاه مستقل به نام تچرا دارم و مجموعه کافئین که به دلیل حساسیت های خودم روی موضوع و موارد دیگه در حال ویرایشه.
مجموعه گزارش از احوال نامعلوم هم هست که برخیشو در فضای مجازی منتشر کردم و همچنان در حال تایپه.

و البته مجموعه دلنوشته ز سینه درد می‌آید که توسط نشر شانی به چاپ رسیده.

چه اتفاقی باعث شد که برای اولین بار دست به قلم بشید؟

اولین نوشته‌م به دوران کودکی و دبستان برمیگرده که تحت تاثیر تعریف معلم کلاس سوممون از یکی از دانش آموزانش که داستانی نوشته بود تصمیم گرفتم بنویسم و نوشتن به نظرم شیرین اومد. تو همون سن چندتا داستان کوتاه و شعر متناسب با سن و دانش اون زمانم نوشتم که خب متاسفانه جدی نگرفتم و چند سال نوشتن رو رها کردم تا این که در ۱۳سالگی جدی تر نوشتن رو آغاز کردم

از چه سنی نویسندگی رو شروع کردید؟
تو سوال قبل کامل پاسخ دادم

چه کسانی توی این عرصه مشوق شما هستن؟
دوستان خوبی که دارم و از ابتدا همراهم بودن و رفاقت رو در حق منو نوشته‌هام تموم کردن و همچنین مادرم.

نویسندگان مورد علاقه تون رو اسم ببرید.
حقیقتش یک شخص خاص رو بعنوان نویسنده مورد علاقه در ذهن ندارم. هر کس در جای خودش و دیدگاهی که نسبت به نوشته هاش دارم برام دوست داشتنیه.

طی مصاحبه هایی که با نویسندگان نوپا و مجرب مجازی نویس داشتیم، اکثر این عزیزان (نویسندگی در دنیای مجازی) رو "آزادی در نوشتن" میدونستن و آینده ای خوب و مطلوب رو برای این موضوع (نویسندگی در دنیای مجازی) پیش بینی میکردن. نظر شما در این باره چیه؟ آیا تا همیشه دنیای مجازی میتونه انتظارات نویسندگان رو در این عرصه برآورده کنه؟
اگر بستر مناسبی برای این راه ایجاد بشه چرا که نه! در حال حاضر نوشته های مجازی محبوبیت زیادی در بین مخاطبان پیدا کردن که خوشاینده. اما متاسفانه مجازی نویسی برای خیلی از افراد تبدیل به فرصت برای سودجویی و یا توهم نویسنده بودن شده که آثارش در دنیای چاپی هم کشیده شده که بحث مفصلی داره.
مجازی نویسی نیازمند نظارت اصولی تر و پایه‌ای هستش
البته با عبارت آزادی در نوشتن هم مخالفم. مجازی نویسی اگر بخواد در مسیر درست پیش بره حساسیت بیشتری برای خود نویسنده میطلبه.

در بحث رمان خوانی چه ژانرهایی رو میپسندین؟ پایان تلخ یا خوش؟!
تقریبا بیشتر ژانرها رو میخونم.

پایان درست دلنشین تره. پایانی که داستان رو حیف نکنه مطمئنا موفق خواهد بود.

آیا تا بحال رمان های همخونه ای مجازی رو خوندید؟
اوایل که وارد دنیای مجازی شدم زیاد با این اسم مواجهه میشدم که برای خودش تبدیل به ژانر شد و هنوزم به چشم میخوره. بله خوندم

پس احتمالا شما هم متوجه تکراری بودن و نداشتن جنبه ی آموزشی موضوعات رمان های همخونه ای شدید. همه ی اینها هم شبیه همند. این رمان ها متاسفانه جایگاه گسترده ای رو در عرصه رمان نویسی "مجازی" پیدا کردن و اصلا ارزش صرف وقت و خوندن رو ندارند. بنظر شما چه راهکار هایی رو میشه بکار گرفت تا جای این موضوعات در این عرصه کمرنگ بشه؟

این جنس رمان ها پایه و اساس درستی ندارند. گاها با اسم اجتماعی منتشر میشن که باعث منحرف شدن اسم اجتماعی نیز شده.
ان داستان ها معمولا به شیوه ای نوشته میشن که شخصیت زن ضعیف نشون داده و خرد میشه. آقایون بی ظرفیت، رویایی و حق به جانب( گاهی تاثیر گرفته از عقاید مردسالاری هستند) نوشته میشن و در نهایت به شعور هر دو جنس توهین میشه.
همچنین دیدگاه اشتباهی از روابط چه دوستانه و چه عاشقانه به مخاطب (به ویژه کم سن و سال ها) میدن که تاثیرش بر جامعه افتضاحه.

آگاهی و نقد پذیر بودن!
کاش افرادی که دست به نوشتن چنین داستانهایی میبرن به عواقب و عمق داستانشون هم فکر میکردن. مخاطب هم بیشترین تاثیر رو داره و متاسفانه امروزه طالب چنین دست نوشته هایی شده که به عدم آگاهی یا سطحی نگری برمیگرده.
و البته که مطالعه بدون فکر از مطالعه نکردن وحشتناک تره!

خیلی ها معتقدند که حضور و فعالیت دختران نوجوان در این عرصه، به نویسندگی لطمه وارد میکنه. نظر شما در این باره چیه؟ آیا شما هم جز اون دسته کسانی هستید که فکر میکنند رمان نویسی محدودیت سنی داره؟
محدودیت سنی خیر محدودیت ذهنی داره. خیلی از افراد رو من اطراف خودم دیدم که با سن نه چندان کم نوشته هایی خام و گاها بر اساس تفکرهای اشتباه مینویسن. نویسندگی ذهن باز و پر میطلبه. بی هدف بودن در این عرصه فقط فرد رو به باتلاق توهم میکشونه.
مغز باید پر از تفکرات ارزشمند و صحیح باشه که بتونه همون رو به افراد دیگه منتقل کنه و فرد دائما خودش رو به چالش بکشه. اما این که افراد از سنین کم برای نوشتن آموزش ببیند تاثیر خوبی خواهد داشت

چی شد که تصمیم به چاپ "ز سینه درد می آید" گرفتید؟
فکر چاپ از پیشنهاد رفقا شروع شد. ثبت اثر به عنوان یک کتاب چاپی اتفاق شیرینی برای هر نویسنده ای که تجربه نکرده میتونه باشه.
اما بعد از چاپ کتاب متوجه جنبه های دیگر دنیای کتاب و ادبیات شدم که ارزشمند بود و دیدگاهم رو تغییر داد.

چطوره یک چالش هم داشته باشی
م؟ لطفا خودتون یکی از دلنوشته های "ز سینه درد می آید" رو روی کاغذ بنویسید و لطفا زیرش امضا هم بزنید با اسم (رمان ایران) و در آخر عکس بگیرید.

10378

مصاحبه کننده: @helia_L

helia_L

نویسند انجمن
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
امتیاز واکنش
2,836

helia_L

نویسند انجمن
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته