Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

نقد رمان نقد رمان نبرد عشق نوشته helia_L . aynaz80 کاربران انجمن رمان ایران

• شروع کننده موضوع Clara
  • تاریخ شروع
Clara

Clara

معاونت کل سایت
عضو کادر مدیریت
معاونت کل سایت
نقد رما ن نبرد عشق
نام رمان :
کلمه نبرد به معنای جنگ و کلمه عشق به معنای بیش از انداره دوست داشتن است. با دیدن کلمه نبرد ذهنم سمت ژانر ماجراجویی و تخیلی رفت و حس کردم رمان تاریخی یا تراژدی باشه اما با خوندن رمان و ژانر که نویسندگان انتخاب کرده بودند؛ اشتباه فکر کردم. کلمه نبرد اصلا ژانر اجتماعی رو نشون نمی‌ده و باید از کلماتی که کمی ژانر اجتماعی میده انتخاب کرد و کلمه عشق کلیشه‌ای هست و بهتره که به جای کلمه عشق از کلماتی که معنی عشق رو بدن استفاده کرد. طول رمان کوتاه بود و این خودش یک نکته خوبیه و در کل نام رمان زیبا و جذاب بود.
خلاصه :
خلاصه که نوشته بودبد یه خلاصه‌ای نسبتا ضعیف بود ، چیزی که از خلاصه فهمیدم این بود که آیناز دختر ساده‌ای هست و بی دغدغه‌است.مگه می‌شه کسی دغدغه نداشته باشه؟ و این نکته رو نباید نوشت ، خلاصه باید کلیات رمان باشه و یه حالت مرموزی داشته باشه و طوری نوشته بشه که ذهن خواننده رو چنگ بزنه و براش هزاران سوال پیش بیاد و مجبور به خوندن رمان بشه و جزییات رو بفهمه!
مثلا:
"ازدواجی زندگی آیناز را تغییر می‌دهد"
به نظرم اینطوری خواننده کنجکاو میشه!
ولی خوب از خلاصه‌ای نوشتید من یه تیکه‌اش رو براتون مرموزی کردم. خوب خودتون بهتر می‌دونید داستانتون چه طوریه و بهتره که تغییر کنه!
جلد:
جلد رمان باید از تصویری استفاده می‌شد؛ که ژانر اجتماعی رو هم نشون بده، اما ژانر عاشقانه درش دیدم و ژانر تراژدی!
چون جلد غروب افتاب رو به تصویر نشون داده بود نشان دهنده رمان تراژدی و دخترو پسر در کنار هم نشون دهنده ژانر عاشقانه بود.
فونت اسم رمان و نام رمان مناسب بود ولی رنگ فونت باید در کلمه نبرد تیره و عشق همان قرمز باشه!
در کل نسبت به جزییات رمان ، انتخاب جلد خوبی داشتید.
مقدمه:
مقدمه در کل خوب بود و زیبا و خواننده رو برای جریان اصلی داستان آماده می‌کرد. مقدمه زیبا بود و نقصی نداشت.
ژانر:
زندگی اجتماعی سه شخصیت اصلی رو به خوبی تصویر کشیده شده بود و این نشون میده نویسندگان در این ژانر موفق هستند و اما ژانر عاشقانه در ابتدای رمان نشون نداده بود و بیشتر رمان به حالت طنز داشت و این نشون دهنده ضعف در ژانر عاشقانه است. وقتی یک ژانر اتنخاب میشه باید در ابتدا و انتهای رمان همان ژانر انتخابی دیده بشه!
ایده:
ایده رمان کلیشه‌ای بود و نویسنده‌ها اصلا سعی نکردن رمان رو از این همه اتفاقات تکراری و خسته کننده به پرهیزن ! و یا با چند ایده کلیشه‌ای دیگه با هم یه ایده کلیشه‌ای خاص بسازند.
و تنها نکته مٍبت ایده این بود که ایده داستان کمی هیجانیه !

شروع رمان :
خبر از ایران و رفتن به ایران اون خانواده‌ای که توی المان بزرگ شدن در واقع اصلا جدابیتی نداشت و ذهن خواننئده رو برای بقیه‌ی رمان اصلا کنجکاو نمی‌کرد و شروع رمان کلیشه‌ای بود .
روند داستان :
کمی کند و خسته کننده بود و در بعضی از جا ها به سرعت می‌گذشت و این باعث می‌شد خواننده رمان رو نصفه ول کنه! شاید بعضی از اتفاقات از نظر نویسنده ها مهم نباشه ولی برای خواننده تمام اتفاقات مهمه!
در بعضی جاهای رمان در روند آروم و ملایمی داشت و نکته خوبی بود ولی این روند عالی خیلی در رمان کم پیدا می‌شد.
دیالوگ و مونولوگ :
دیالوگ یکی از بخش های اصلی رمانه و باید در نگارشش بسیار دقت کرد. خوب بعضی از دیالوگ ها بلند و این از زیبایی دیالوگ کم می‌کرد .و دیالوگ‌های رمان به شدت ضعیف بود . دیالوگ کمی بیش از حد زیاد بودن و به طوری که می‌تونم بگم نصف بیشتر متن رمان دیالوگ باشه!
و یک نکته جالب دیالوگ‌ها کمی غیر طبیعی به نظر می‌رسن !شاید بگید منظور از غیر طبیعی دیالوگ چیه ؟ خوب واضحه شما خودتون رو بذارید جای کاراکتر های رمان ببینید در چنین حرف ، چیکار می‌کنید. و اینطوری جلوه‌ی واقعی بودن دیالوگ ها رو می‌تونید حس کنید.
مونولوگ ها بسیار در رمان کم دیده می‌شد و بهتر روی مونولوگ ها کار بشه!
توصیفات:
*حالت:
قبل از این که نقد کنم باید بگم توصیف حالت چیه؟ توصیف حالت یعنی کاراکتر در رمان داره چه کاری در چه مواقعی انجام می‌ده !خوب توی رمان بسیار کم دیده می‌شد این توصیف رو ؛ و باید به نویسندگان بگم که باید تو این توصیف قوی تر بشن و رمان کمی شبیه به فیلم که خواننده در ذهنش تصور می‌کنه بشه!
* مکان:
توصیف مکان یکی از واجب ترین توصیف هاست که نویسنده باید به خوبی در رمان به تصویر بکشه و خواننده و برای خودش بتونه مکان اون کاراکتر رو حس کنه و می‌تونه نویسنده با استفاده از پنج حس اونو به تصویر بکشه!
خوب این توصیف در رمان بسیار کم دیده می‌شد و نویسنده مشخص شده که نویسندگان باید کمی تمرین کنند.
*احساس:
توصیف احساس یعنی احساسات کاراکتر و در هنگام رفتاری و گفتار کاراکتر دیگر، خوب این توصیف یه کمی بهتر توصیف مکان و حالت بود؛ ولی هنوزم جای کار داشت .
*چهره:
توصیفات چهره در رمان کمی عجله‌ای بود . این توصیفات باید با گدشت اتفاقات و رویداد ها و کم کم به تصویر کشیده بشن و این توصیف به تندی گفته شده بود و رد شده بود.
شخصیت پردازی :
شخصیت پردازی به دو نوع داریم:
1-مستقیم
2-غیر مستقیم
نویسندگان در ابتدای داستا ن شخصیت آریا رو به صورت غیر مستقیم ذکر کرده بودند و فردی که به کار اهمیت میده ولی به ازدواج نه! ولی شخصیت یکتا رو یه دختری که لجبازه و به اینکه تلافی کنه ریسک هم می‌کنه و به قول دوستان آیناز دختر تازه به دوران رسیده است معرفی کرده . شخصیت پردازی داستان خوب بود ولی عالی نبود ولی می‌تونه بشه! و میشد چنین شخصیت هایی رو باور داشت ولی به جز شخصیت آیناز رو !
علاُئم نگارشی و نکات ویرایشی:
داستان غلط تایپی و املایی نداشت ولی چند نکته رو باید بگم :
- برای همه دیالوگ ها خط تیره(-) باید گداشته بشه!
- برای بعضی از جاها باید "،" برای بهتر خونده شدن گداشت.
استفاده میشن) Ctrl+shift+2- "می" افعال با نیم فاصله جدا میشن.( برای ایجاد نیم‌فاصله در کامپیوتر، از کلید ترکیبی
علائم نگارشی در رمان به ندرت دیده می‌شد.
باور پدیری :
اگر سن کاراکتر های رمان مشخص بود بهتر تصمیم می‌شد گرفت.ولی در کل داستان رو می‌شد باور کرد.
زاویه دید:
زاویه دید از دید سه کاراکتر یعنی اول شخص بود و این یکم باعث شده بود رمان یکم حالت نامنطمی بگیره(البته من فقط پنج صفحه اول رو خوندم و اینطور متوجه شدم.)و اگر از زبان راوی بود(سوم شخص و یا از زبان یک شخص(کاراکتر) ) نگارش زیبا تری داشت.
نثر رمان :
نثر محاوره بود و دیالوگ هم محاوره و به درستی نوشته شده بود. و این نکته خویبه!
آخرین سخن و پیشنهاد:
رمان چون گروهیه انتظار نباید داشت که همه چیز عالی باشه به هر حال اختلاف به وجود میاد اما باید یکم به این نکته توجه کرد و من ناقد قصد ندارم با نقدم به قلم نویسنده و یا نویسندگان توهین کنم . شاید بهتر باشه از اول رمان رو بخونید و رمان رو اصلاح کنید.
موفقیت را برای شما آرزومندم.

helia_L

helia_L

نویسنده + سرپرست بخش کتاب
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش کتاب
نویسنده انجمن
سلام حسنا حان
ممنون که وقتتو پای رمان گذاشتی و زحمت نقدش رو کشیدی.
تا جایی که توان داشته باشیم، اصلاحات رو انجام میدیم.

aynaz80

aynaz80

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
سلام منتقد عزیز خسته نباشید بابت این نقد
میتونم به عنوان یکی از نویسنده های این رمان، ازش دفاع کنم درسته؟
بنظرم توی نقد "ایده ی رمان" یکم بی انصافی نشون دادید.
سه بار استفاده ی مکرر از کلمه ی "کلیشه ای" واسه من سنگین تموم شد. نه اینکه انتقادپذیر نباشم نه ولی به حق نبود.
ایده ی ما درسته جدید نیست ولی مطلوبه، ما سعی کردیم جالب و خوندنی جلوه ش بدیم؛ ما هیجان قاطی ایده مون کردیم که خسته کننده نباشه. اما شما هم "هیجان" و هم "خسته کننده" رو باهم بکار بردید! چطور میشه؟
این رمان تا بحال سه بار نقد شده و بلااستثناء همه ی منتقدها از بخش ایده راضی بودن؛ مثل اینکه فقط شما نظرتون مغایرت داره.
واقعا تا این حد رمانمون رو سطح پایین دیدید؟!
منو ببخشید اگه کلامم تند بود اما شمایی که خودتون نویسنده اید، حتما درک می کنید.
فکر نکنید انتقادپذیر نیستم. اصلا اینطور نیست. اما واقعا توی این مورد لازم دونستم از اثرمون دفاع کنم. من نمی دونم چرا هلیا راحت کنار اومده.

Clara

Clara

معاونت کل سایت
عضو کادر مدیریت
معاونت کل سایت
سلام منتقد عزیز خسته نباشید بابت این نقد
میتونم به عنوان یکی از نویسنده های این رمان، ازش دفاع کنم درسته؟
بنظرم توی نقد "ایده ی رمان" یکم بی انصافی نشون دادید.
سه بار استفاده ی مکرر از کلمه ی "کلیشه ای" واسه من سنگین تموم شد. نه اینکه انتقادپذیر نباشم نه ولی به حق نبود.
ایده ی ما درسته جدید نیست ولی مطلوبه، ما سعی کردیم جالب و خوندنی جلوه ش بدیم؛ ما هیجان قاطی ایده مون کردیم که خسته کننده نباشه. اما شما هم "هیجان" و هم "خسته کننده" رو باهم بکار بردید! چطور میشه؟
این رمان تا بحال سه بار نقد شده و بلااستثناء همه ی منتقدها از بخش ایده راضی بودن؛ مثل اینکه فقط شما نظرتون مغایرت داره.
واقعا تا این حد رمانمون رو سطح پایین دیدید؟!
منو ببخشید اگه کلامم تند بود اما شمایی که خودتون نویسنده اید، حتما درک می کنید.
فکر نکنید انتقادپذیر نیستم. اصلا اینطور نیست. اما واقعا توی این مورد لازم دونستم از اثرمون دفاع کنم. من نمی دونم چرا هلیا راحت کنار اومده.
درسته عزیز رمانتون سطحش پایین نبود ولی من به عنوان یه خواننده رمان اینقدر رملان های کلیشه خوندم که برای من خسته کننده بود و در دو هفته نقد کردم .
اگر یکم به اطراف نگاه کنید و با یک موضوع دیگر جدیدتر ادغام بزنید قشنگ تر میشه .
اما در مورد نقدم بله من یکم با بیرحمی نقد میکنم ولی همه‌ی این نقد ها کمک به پیشرفت به شماست.
موفق باشید

helia_L

helia_L

نویسنده + سرپرست بخش کتاب
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش کتاب
نویسنده انجمن
درسته عزیز رمانتون سطحش پایین نبود ولی من به عنوان یه خواننده رمان اینقدر رملان های کلیشه خوندم که برای من خسته کننده بود و در دو هفته نقد کردم .
اگر یکم به اطراف نگاه کنید و با یک موضوع دیگر جدیدتر ادغام بزنید قشنگ تر میشه .
اما در مورد نقدم بله من یکم با بیرحمی نقد میکنم ولی همه‌ی این نقد ها کمک به پیشرفت به شماست.
موفق باشید
نقد و نظرت محترمه عزیزم.
ممنونیم❤

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 13) مشاهده جزئیات

• Clara
  • helia_L
  • کوه یخی
  • its.mlika
  • Sspring
  • ysmn♡nfs
  • aynaz80
  • •MaNiA•
  • betiderakhshande
  • ♧~HaavusH _Rad~♧
  • Mahrokh
  • mohamad_h
  • joker_bah***

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا