آداب و رسوم نوروز مردم آذربایجان

  • انجمن رمان ایران تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. ★ از قرار دادن هرگونه فعالیتی در انجمن که خلاف شئونات جمهوری اسلامی ایران باشد، خودداری کنید؛ زیرا با فرد خاطی برخورد رسمی می‌شود. ★

مهدیه

کاربر شناخته شده
کاربر عادی انجمن
72
490
زمان آنلاینی
1d 7h 43m
110

خانه‌تکانی​


خانه‌تکانی یکی از رسوم قدیمی مردم آذربایجان است که هرساله در آستانه عید نوروز به‌منظور تمیزی خانه و کاشانه انجام می‌شود که این رسم ازجمله آداب و سنت‌هایی است که هرساله به‌جا آورده می‌شود و بانوان آذربایجان برای میزبانی از عید نوروز آماده می‌شوند.


«بایرام پایی»​


یکی از مهم‌ترین رسوم عید در آذربایجان شرقی که هم‌اکنون نیز در اغلب خانواده‌ها حفظ‌شده است فرستادن غذا از خانه پدری به خانه دختران شوهر کرده است.


«بایرام پایی» به عبارتی تبریک عید مادر به دختران شوهر کرده است که نه تنها در سال‌های نخست ازدواج دختر بلکه تا زمانی که والدین در قید حیات‌اند به‌جا آورده می‌شود.


از ۲۰ روز قبل از عید تا چهارشنبه‌سوری دریکی از شب‌ها از طرف هر یک از خانواده‌های پدری دختر مانند عموها و دایی‌ها و برادران به‌ویژه خود خانواده پدری غذاهایی پخته و به خانه دختر فرستاده می‌شود.


مادران با پختن غذاهایی مانند پلو، مرغ، کوکو، قیمه گوشت و ماهی‌دودی آب پز به‌تناسب تعداد اعضای خانواده به همراه هدایایی مانند پارچه در مجموعه‌های مسی بایرام پایی را روانه خانه دختر می‌کنند.
 

مهدیه

کاربر شناخته شده
کاربر عادی انجمن
72
490
زمان آنلاینی
1d 7h 43m
110

خرید لباس​


خرید لباس نو از دیگر آداب‌ورسوم عید نوروز است. یکی دو روز مانده به آغاز سال جدید افراد خانواده برای خرید لباس عیدشان به بازار و فروشگاه‌ها می‌روند و لباس‌های نو و پارچه‌های رنگی خریداری می‌کنند.


رویش سبزه​


کاشتن دانه، غلات و حبوبات در چند روز پیش از آمدن نوروز و نگریستن به رویش دانه‌ها از آیین‌های کهن ایرانیان بوده است. سنت رویاندن سبزه در حال حاضر همچون گذشته در میان مردم وجود دارد و هر خانواده ده روز مانده به نوروز، حبوباتی چون گندم، جو، عدس، ماش، نخود و سیر را درون بشقاب ریخته و سبز می‌کنند.
 

مهدیه

کاربر شناخته شده
کاربر عادی انجمن
72
490
زمان آنلاینی
1d 7h 43m
110

دیدوبازدید​


بعد از تحویل سال نو، دیدوبازدید از بزرگان خانواده و اعضای فامیل از دیگر رسوم خوب بین مردم است که چند روز اول عید در مناطق شهری و روستایی به این امر اختصاص می‌یابد. پایان‌بخش مراسمات نوروزی و عید نوروز با آیین سیزده بدر پایان می‌یابد که در این روز مردم به خارج از شهرها می‌روند و این روز را در دامن طبیعت سپری می‌کنند.


زیارت اهل قبور​


سنت زیارت قبور درگذشتگان در دهه پایانی سال، سنت ریشه‌دار دیگری است که تازه و مکرر می‌شود و نمادین و رازآلود فرآیند نو شدن هستی را با رویکرد به پیشینه‌ها و در پیوند با روان خردورز و دانای گذشتگان به دید نوجوانان و جوانان می‌گذارد تا بدانند آیندگان و نیامدگان که از چه سرزمینی برخاسته‌اند و پدرانشان با چه فرهنگی زیسته‌اند.


در این سنت پرمعنا با حضور در گورستان و نذر احسان، به این سنت ارجمندی می‌بخشند و بدین‌سان نوروز را از یک جشن ساده به بلندای یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین سنت‌های ماندگار بشری می‌رسانند، سنتی که همسو با رستاخیز هستی، افزون بر کودکان و نوجوانان و سالخوردگان، روان درگذشتگان نیز اکرام می‌شوند


برخی‌ها نیز سال نو را در کنار قبور شهدا، شهدای گمنام و یا بر مزار عزیزان ازدست‌رفته خود تحویل می‌کنند.
 
موضوعات مشابه
نویسنده موضوع عنوان تالار پاسخ‌ها تاریخ
Albatross آداب و رسوم مردم کره‌ جنوبی آداب و رسوم خارجی 7
E_hA انواع آداب و رسوم در کشورهای مختلف متفرقه 15
fatemehahmadi عجیب ترین و خطرناک ترین آداب و رسوم کشور های مختلف متفرقه 9
♧~HaavusH _Rad~♧ فرهنگ و آداب و رسوم ایل قـشقـایی فرهنگ 2
مهدیه آداب و سوم و مراسم فرهنگی مازندران آداب و رسوم ایرانی 6
Asteria متفرقه آداب افطاری خوردن متفرقه 0
HASNA با آداب و فرهنگ نوشیدن چای در روسیه آشنا شوید دانستنیهای گردشگری 0
HASNA آداب و آئین انعام دادن در سفرهای خارجی دانستنیهای گردشگری 0
♧~HaavusH _Rad~♧ متفرقه برخی اعمـال و آداب بیـن الطّـلوعین متفرقه 0
E_hA فرهنگ و اداب و رسوم ایل قشقیل فرهنگ 0
miss_gh رسم و رسوم های عجیب عروسی در کشورهای جهان مطالب جالب و دانستنی ها 2
R پایتخت 6 در نوروز 99 ایرانی 0
E_hA قصه‌هاي عمو نوروز داستانک و حکایت‌های ایرانی 2
OLD FATHER جشن نوروز تاریخ ایران 8
miss_gh تفاوت نوروز و سایکوز روانشناسی 0
|AräM| اکران نوروز ۹۸ همچنان بلاتکلیف است فرهنگی وهنری 0
Sspring بیماری نوروز چیست؟ روانشناسی 0
دهقانی مذهبی فرمایشات امام صادق علیه السلام درباره عید نوروز احادیث و سخنان بزرگان دین 0
PsYcHo عکس ایده برای عید نوروز عکس جشن های ایرانی 3

موضوعات مشابه