آموزشی **آموزش مبتدی رمان نویسی**| انجمن رمان ایران

کسانی که این موضوع را دیده‌اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

  • انجمن رمان ایران تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. ★ از قرار دادن هرگونه فعالیتی در انجمن که خلاف شئونات جمهوری اسلامی ایران باشد، خودداری کنید؛ زیرا با فرد خاطی برخورد رسمی می‌شود. ★

Bi Efandi

کاربر شناخته شده
کاربر عادی انجمن
84
3,255
زمان آنلاینی
0
190
درس‌هایی برای نویسندگان تازه کار

قبل شروع به نوشتن رمانتان تعیین شخصیت‌های داستان الزامی است. حداقل دو شخصیت برجسته در داستانتان خواهید داشت قهرمان مرد و قهرمان زن. اساسا در کل داستان آن دو بر یک دیگر تاثیر گذار خواهند بود و چگونگی تاثیر گذاری آن دو بر یک دیگر را نتیجه داستان مشخص خواهد کرد. می‌خواهید این دو شخصیت از ابتدا تا انتهای داستان در عشق پایدار بمانند؟ یا این که می‌خواهید در ابتدای داستان به یکدیگر عشق بورزند و سپس در انتها با کشمکش به جدایی برسند؟ زمانی که این دو شخصیت را انتخاب کردید حال لازم است تا در مورد سن، ویژگی‌های شخصیتی و نامشان تصمیم بگیرید.

● سن

رفتارهای مناسب سنی در بسط دادن شخصیت در درجه اول اهمیت هستند. به عنوان مثال اگر سن شخصیت زن را سنین نوجوانی در نظر می‌گیرید باید بدانید که عکس‌العمل او نسبت به موقعیت‌ها متفاوت‌تر است از اواخر سن بیست سالگیش است. این مورد بهمان اندازه در مورد شخصیت قهرمان مرد نیز یکسان است (صدق می‌کند). در داستان‌های عاشقانه نوعا سن قهرمان زن اوایل سن بیست سالگی در نظر گرفته می‌شود حال آن که قهرمان مرد مسن‌تر است. اگر سن قهرمان مرد را بیست سالگی در نظر می‌گیرید نباید او را یک شخص سرمایه‌دار و با نفوذ نشان دهید مگر این که به واسطه ارثیه ثروتمند شده باشد و اگر سن سی سالگی را برایش در نظر می‌گیرید نباید او را در انجام فعالیت‌هایی نشان دهید که نسبت به سنش خام و بی‌تجربه است(نا معقول است)

● ویژگی‌های شخصیتی

در داستانتان مستلزمید ویژگی‌های شخصیتی ممتازی را برای شخصیت اصلی در نظر بگیرید تا او را نسبت به شخصیت‌های دیگر داستان ممتاز سازد. با متمایز ساختن شخصیت‌های اصلی از اشخاص دیگر داستان می‌توانید هر نوع حالات یا موقعیت را بر اساس خصوصیات آنها خلق کنید. به طور نمونه در داستان ویژگی‌های شخصیتی در میان رفتارها، دیالوگ‌ها( گفتگو با افراد دیگر )آشکار می‌شود و گاهی اوقات در حین بازگویی داستان ممکن است آشکار شود که چطور فردی در آن سبک رفتاری در می‌آید.

اگر با ویژگی‌های شخصیتی آشنا نیستید می‌توانید کتاب‌های روانشناسی که اینگونه صفات را توصیف می‌کنند مطالعه کنید. برخی از صفات شخصیتی عبارتند از: افراد درون‌گرا برون‌گرا و یا افراطی از نوع شخصیت‌های ذکر شده و غیره. برای مثال یک شخص درون‌گرا در محیط اجتماعی خجالتی ظاهر می‌شود، زیاد صحبت نمی‌کند و از مکان‌های اجتماعی دوری می‌کند و در حالیکه یک شخص برون‌گرا اجتماعی، صمیمی و معمولا اهل معاشرت و مهمانی است‌.

انواع بسیاری از خصوصیات رفتاری وجود دارد که می‌توانید برای قهرمان زن انتخاب کنید. به طور نمونه یک زن رمانتیک این خصوصیات را داراست: مهربان، فرهیخته، عاشق، خونگرم، مجرد، خوش گذران، دانا و جذاب. برای قهرمان مرد نیز حتی خصوصیات رفتاری می‌تواند بیشتر از این باشد و معمولا این خصوصیات را داراست : مسن، قاطع، قدرتمند، مهربان، دستگیر، مجرد، نجیب و خوش تیپ.

به طور معمول شما باید شخصیت‌های متنوع و متعددی در داستانتان داشته باشید‌. اما آگاه باشید که شخصیت‌هایی کاملا بی عیب و نقص خلق کنید. چون خوانندگان ترجیح می‌دهند در مورد افراد واقعی بخوانند و در عین حال در همان لحظه مایلند کمی گریز بزنند ( در حین خواندن داستان ). بعضی از فضاها را رها می‌کنند و به سمت شخصیت مورد پسندشان بسط می‌دهند تا آنها را به سمت رویداد سوق دهد. همانطور یک نویسنده، نویسنده نیز مجبور است بعضی از لغات را به شکل زیرکانه‌ای به کار ببرد تا اینچنین حادثه و رویدادی را تثبیت کند.

البته خصوصیات رفتاری دیگری نیز می‌توان در نظر گرفت، ممکن است قهرمان زن شخصی لجوج و سر سخت باشد و به نصیحت دیگران گوش ندهد و یا ممکن است قهرمان مرد نسبت به هیچکس صادق نباشد بنابراین جالب است که او شخصی محتاط و هوشیار باشد.

زمانی که در مورد ویژگی‌های هر شخصیت تصمیم‌گیری کردید سپس گام بعدی تخیل است. تخیل در مورد چگونگی عکس‌العمل آن‌ها نسبت به موقعیت‌های تعیین شده است.

برای مثال یک شخص بی‌فکر احتمالا عکس‌العمل متفاوتی نسبت به یک شخص محتاط در یک موقعیت مشابه خواهد داشت. سعی کنید خودتان را در جایگاه شخصیتتان قرار دهید و آنچه را که آنها احساس خواهند کرد احساس کنید. وقتی قهرمان مرد و زن با هم صمیمی می‌شوند ممکن است تا پایان داستان در بر طرف کردن معایبشان به یکدیگر کمک کنند و در همان حال معایب و نقایص یکدیگر را بپذیرند‌. البته کشمکش‌هایی در رسیدن به عشقشان وجود خواهد داشت. داستانی بدون کشمکش وجود دارد ؟ !

آن‌ها تا پایان داستان نقایص یکدیگر را در زندگیشان می‌فهمند و با اینحال نمی‌توانند بدون یکدیگر زندگی کنند. زندگی بدون حضور دیگری معنا ندارد. مهم نیست به چه قیمتی آها....... عشق صادق و پاک !

● نام‌ها

زمانی‌که سن و ویژگی‌های شخصیتی هر شخصیت را مشخص کردید بعد از آن لازم است تا نامی برای آنها انتخاب کنید. اگر برای شخصیت مرد صفت مبارز یا رهبر را در نظر دارید نباید نامی برایش انتخاب کنید که جنس مونث به آن نام خوانده می‌شود. مثل نام جین یا فرانسیس. همچنین باید در مورد وضع ظاهر، منطقه یا ناحیه و دوره زمانی که شخصیت‌ها در آن هستند حساس باشید. علاوه بر این باید بدانید که نام‌های شخصیت‌های دیگر داستان نباید بر نام قهرمان‌های داستان چیرگی یا برتری داشته باشد.

● سایر ویژگی‌ها

زمانی که شخصیت‌های اصلی را مشخص کردید بعد از آن باید در مورد افراد دیگری که می‌خواهید در داستانتان نقش داشته باشند فکر کنید. اینکه چه نقشی را این شخصیت‌ها می‌خواهند در پیشبرد شخصیت قهرمان‌های اصلی ایفا کنند ؟ اگر شما فردی را به داستانتان اضافه می‌کنید فقط به این خاطر که آن جنس مذکر یا مونث را دوست دارید این کافی نیست دوباره روی آن شخصیت فکر کنید که چطور آنها می‌توانند در داستان مثمر ثمر باشند.

ممکن است از طریق این شخصیت‌ها مواردی را بفهمید که برای قهرمان‌های اصلی مفید باشد سپس آنها را به داستانتان اضافه کنید.

ایجاد شخصیت‌های سطحی یا ظاهری نتیجه تمرکز کردن بر روی یکی از ابعاد شخصیت می‌باشد. ویژگی‌های سطحی می‌تواند رویهم رفته بد خوب خنده‌دار غمگین و غیره باشد. البته این موارد تزلزل زیادی در توصیفات ایجاد نمی کنند. گاهی اوقات این شخصیت‌ها به یک رمان اضافه می‌شوند تا شخصیت فرد دیگری را اثبات کنند. برای مثال یک شخصیت بد را در مقابل قهرمانی که در مبارزه با او خوب ظاهر می‌شود قرار می‌دهیم که صرفا هدف از داشتن شخصیت بد خوب جلوه دادن قهرمان مرد است . سعی نکنید تا ویژگی شخصیت بد را آنچنان بسط دهید که بدی او را کمتر جلوه دهد. اگر چه در ادبیات اخیر یکی از مواردی که بیشتر دیده می‌شود ظاهر دلسوزانه افراد بد در انجام دادن کردارهای بدشان است و در عین حال به هر طریقی شخصیت را بسط می‌دهند تا احساس تاسف نسبت به آنها را در خواننده ایجاد کنند.

● فرایند نوشتن

زمانی که در حال نوشتن هستید مهم نیست تماما فکر کنید. همیشه برگردید و کارتان را برای اثبات و سازگاری در داستانتان بررسی کنید .مطئمن شوید که اگر قهرمان داستانتان در شروع داستان چشم‌های آبی دارد هنوز هم تا پایان داستان چشم‌های آبی خواهد داشت و غیره. همچنین قبل از نوشتن مطئمن شوید که شخصیت‌های داستانتان را خوب شناخته‌اید. اگر اینطور نباشد در طول نوشته‌تان عدم شناخت شما ازشخصیت‌ها معلوم خواهد شد. در کل داستان شما مستلزمید در توصیف اشخاص واقعی در تمامی مراحل درخشش‌ها و همچنین معایبشان دقت کنید. زمانی که اولین چرک‌نویس رمان دختر لیپسیز را می‌خواندم فهمیدم که باید اندکی بیش‌تر و خیلی خوب در باره ایجاد کارکترها توجه می‌کردم. سپس فهمیدم عمدا یک یا دو کاستی در رمانم داشتم. کاستی‌هایی‌ که به کشمکش در داستانم کمک می‌کرد و در پیشرفت رمانم موثر بود.

فرایند نهایی که در پایان به آن می‌رسید شخصیتی است که شما خلق کردید و یا آمیختید، شخصیتی کاملا جدید که با درسی که آنها از داستان گرفتند، با رشد دادن درون به سوی انسانی بهتر بودن گام بر می‌دارند. حال با خواندن این متن شروع کنید به نوشتن شخصیت‌هایتان و به آنها جان بدهید.

منبع: www.geocities.com

نوشته Patty Apostolide

ترجمه‌ی مبارکه اسلامی‌فر
 
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Nirvana، elina و Pari_A
موضوعات مشابه
نویسنده موضوع عنوان تالار پاسخ‌ها تاریخ
شکارچی مهم آموزش نصب انجمن به صورت برنامه| انجمن رمان ایران آموزش کار با انجمن 2
شکارچی آموزش آموزش ایجاد یک متن نئونی با فتوشاپ CS6 آموزش‌ها 27
Shrw آموزشی ●○تایپک جامع آموزش شعر سرایی○● آموزش شعر نویسی 12
N_gin آموزشی آموزش گویندگی و فن بیان حنجره طلایی 10
شکارچی مهم آموزش کار با بخش کتاب | انجمن رمان ایران قوانین و اطلاعیه‌ها 0
Nightmare مهم آموزش نکات و اشتباهات رایج در پارت گذاری ( نظارت: ویژه تمام کاربران به خصوص ناظران)| انجمن رمان ایران باشگاه نظارت 1
شکارچی آموزش علائم نگارشی به صورت جامع آموزش ویراستاری 20
مریم سعادتمند مهم آموزش‌های مهم ترجمه در پنج تاپیک | انجمن رمان ایران آموزش ترجمه 1
Avagol قوانین آموزش کار با انجمن آموزش کار با انجمن 3
Dark Girl آموزشی آموزش. قوائد عربی کنکور درسی 3
کیمیا آموزش برنامه powerpoint نکته ها و ترفندها و آموزش 7
T آموزش آموزش طراحی لباس طراحی 0
معصومه مولایاری آموزش ویراستاری| انجمن رمان ایران آموزش ویراستاری 7
ن . زندی . آموزش تمام دروس پایه پنجم ابتدایی کلاس پنجم 1
ن . زندی . آموزش تمام دروس پایه دوم ابتدایی کلاس دوم 0
ن . زندی . آموزش تمام دروس پایه اول ابتدایی کلاس اول 0
roya.moghadami معرفی آموزش دوخت کیف موبایل چرمی صنایع دستی 0
Fatemehmacani70 آموزشی آموزش زبان آلمانی زبان آلـمانی 1
silvermoon آموزش کشیدن خط چشم ارایش و زیبایی 0
Fatemehmacani70 آموزشی آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن زبان انگلیسی 7
Fatemehmacani70 آموزشی تقویت و آموزش ریدینگ و درک مطلب زبان انگلیسی زبان انگلیسی 10
Fatemehmacani70 آموزشی آموزش زبان ترکی استانبولی زبان ترکی 14
Fatemehmacani70 آموزشی آموزش اصولی الفبای سوئدی سایر زبان ها 4
Fatemehmacani70 آموزشی آموزش اصطلاحات انگلیسی با عکس زبان انگلیسی 2
Fatemehmacani70 آموزشی آموزش نوشتن اصولی نامه و ایمیل به زبان انگلیسی (رسمی و غیررسمی با مثال) زبان انگلیسی 9
Fatemehmacani70 آموزش Bang bang برای آموزش ساده متفرقه 0
Fatemehmacani70 آموزش معرفی ۵ تا از بهترین کتاب های آموزش زبان انگلیسی متفرقه 0
Asteria آموزش گذاشتن رمز عبور بر روی فایل های zip وrar نکته ها و ترفندها و آموزش 0
Asteria آموزش پاک کردن تاریخچه جستجو کورتانا در ویندوز 10 نکته ها و ترفندها و آموزش 0
Asteria آموزش حذف تمامی انیمیشن‌ها و جلوه‌های بصری ویندوز 10 برای افزایش سرعت آن نکته ها و ترفندها و آموزش 0
Asteria آموزش پاکسازی کش سیستم نکته ها و ترفندها و آموزش 6
Asteria آموزش جلوگیری از اجرای خودکار حافظه های جانبی در ویندوز ۸ و ۸.۱ نکته ها و ترفندها و آموزش 0
Asteria آموزش حل مشکل ارور DRK در گوشی های سامسونگ که بعد از ارتقاء به اندروید مارشمالو (اندروید ۶) به دلیل ناسازگاری فایل کرنل گوشی با فایل بوت گوشی به وجود آموزش 0
Asteria آموزش حل مشکل نوشته های زرد رنگ در گوشیهای سامسونگ آموزش 0
Asteria آموزش ساخت فایل جهت حل خطای mdm ترفندستان 0
Asteria ❗️دادن مسئوليت به موقع و به اندازه به كودك يكي از روش هاي آموزش استقلال به كودك است. روانشناسی 1
S آموزش سئو به همراه برنامه نویسی (ssr) تازه های فن آوری اطلاعات 0
Narges_D اخبار برنامه های آموزش اخبار متفرقه 1
B آموزش اصولی احداث باغ میوه گل و گیاه 11
E_hA آموزشی آموزش علوم | پایه هفتم تمامی دروس کلاس هفتم 0
~HadeS~ معرفی آموزش رنگ کردن کفش ساده صنایع دستی 1
(: سایه شب ^_^ آموزش عربی | اختصاصی رمان ایران جزوه,نمونه سوال 1
•*ŋegar•* ☕آموزش فال قهوه ☕ مطالب سرگرمی و ضرب المثل ومعما/طالع بینی 10
ق آموزشی آموزش اصولی الفبای زبان کره ای با تلفظ صحیح سایر زبان ها 0
ق آموزشی آموزش نحوه معرفی خودتان و دیگران در زبان آلمانی (بصورت اصولی) زبان آلـمانی 0
ق آموزشی آموزش الفبای زبان ایتالیایی به زبان بسیار ساده و اصولی زبان ایتالیایی 0
HASNA آموزش تست مرغ کنجدی فوق العاده خوش طعم و دلچسب اشپزی و شیرینی پزی 0
miss_gh ✘آموزش طراحی دیجیتال حرفه ای _ سریع و اسان✘ فن آوری اطلاعات (ICT) 1
miss_gh آموزشی آموزش تصویری نصب ویندوز, ویندوز 8.1 ویندوز 12
♧~HaavusH _Rad~♧ اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور استخدامی 0

موضوعات مشابه

کسانی که این موضوع را دیده‌اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)