~!صور فلکی و ستارگان مهم!~

کسانی که این موضوع را دیده‌اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

  • انجمن رمان ایران تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. ★ از قرار دادن هرگونه فعالیتی در انجمن که خلاف شئونات جمهوری اسلامی ایران باشد، خودداری کنید؛ زیرا با فرد خاطی برخورد رسمی می‌شود. ★

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
صورت های فلکی دور قطبي
سلام

همانطور كه ميدانيد تعدادي از صورتهاي فلكي در هر منطقه هميشه در آسمان هستند و طلوع و غروب ندارند كه اصطلاحآ به آنها صورتهاي فلكي دور قطبي ميگوييم .
*********
بزرگترین و دوست داشتنی ترین
بی شک از میان صور فلکی دور قطبی هیچکدام به عظمت و زیبایی خرس بزرگ نیست.
دب اکبر یا خرس بزرگ که از مشهورترین صورتهای فلکی نیم کره شمالی است، به گونه ای که مردمان بسیاری از نقاط جهان از دیر زمان آن را میشناختند و نسبت به تصوری که از دیدن ۷ ستاره روشن آن میپنداشتند نامی به ان داده بودند
به جز هفت ستاره پرنور این صورت فلکی، حدودا ۲۰ ستاره دیگر برای رسم شکل خرس در اسمان بکاربرده میشود که همگی کم فروغ و کم نور هستند
ایرانیان باستان این صورت سماوی را هفت اورنگ کبیر یا مهین میخواندند ویا به ان هفت برادران نیز میگفتند. یونانیان و رومیان ان را خرس بزرگ میخواندند و پس از ان غربی ها نام انرا "خیش بزرگ " گذاشته بوندند. البته مصریان که ید طولایی در افسانه سرایی سماوی نداشتند این برج را به شکل تمساح میدیدند. علت این تصور وجود فراوان تمساح در رود نیل و مقدس بودن انها است(بلا به دور)
هفت ستاره پرنور دب اکبر را ایرانیان نام نهاده اند نام گذاری انها را به خواجه نصیر الدین توسی نسبت میدهند که البته به علت عربی بودن زبان علم در ان زمان انها را به عربی نام نهاده است: دبه ، مراق، فخذ ، مغرز، جون، عناق، قائد

نکته جالب در مورد هفت برادران این است که برخلاف بسیاری از صورتهای فلکی که ستاره های درخشانشان به هم ارتباطی ندارند، در قسمت آبگردان خرس بزرگ، پنج ستاره از هفت ستاره با هم مربوط اند، زیرا با یک سرعت و یک جهت در فضا حرکت می کنند. این پنج ستاره با هم متولد شده اند و در حال حاضر به صورت یک خوشه بسیار پاشیده در آمده اند.
در میان ستارگان دب اکبر شاید جالب ترین انها ستاره عناق باشد. در کنار این ستاره، ستاره کم نوری قرار دارد که به ان سها میگویند. عربها به این دو ستاره اسب و سوار اطلاق میکردند. گفته میشود در ایران باستان برای ازمودن دید شب سربازان زبده سپاه از این دو ستاره استفاده میکردند.
*خب این چکیده ای از مطالب درباره ی دب اکبر... امیدوارم خوشتون اومده باشه ^_^
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
اژدها
نام اژدها به عنوان یک صورت فلکی، نماینده تمامی مطالب اساطیری از تیامات سومری‌ها تاهیولایی که به وسیله سنت جورج کشته شد بیان می‌گردد. طرح موجی شکل ستارگان این صورت فلکی بدون شک یادآور اژدها ست. صورت فلکی اژدها در آسمان به دور قطب شمال سماوی می‌پیچد.
صورت فلکی اژدها در آسمان به دور قطب شمال سماوی می‌پیچد. از آنجا که محور زمین و به تبع آن محور سماوی با توجه به پدیده حرکت تقدیمی جابجا می‌شود، لذا جایگاه ستارگان پیرا قطبی هم با در نظر گرفتن تغییر مکان قطب نسبت به این نقطه ، تغییر می‌کند. در حال حاضر ستاره آلفا از صورت فلکی دب اصغر عنوان ستاره قطبی را دارد. اما ۴۰۰۰ سال قبل ستاره قطبی آلفای صورت فلکی اژدها به نام ثعبان بوده است.

ستاره ها

آلفای اژدها یا ثُعبان (مار) امروزه دیگر چندان اهمیتی ندارد، اما زمانی که عنوان ستاره قطبی برای مصریان را داشته این افراد ساخت نیایشگاه‌های خود را با ثعبان در آسمان توجیه می‌کردند.طیف آن از نوع A۰ III، قدرش ۳٫۷ و فاصله اش تا زمین ۲۳۰ سال نوری است. ستارهٔ بتای آن به نام رأس الثعبان (سر مار) دارای طیف G۲ II، با قدر ۲٫۸ و فاصله ۴۹۰ سال نوری است.
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
صورت فلکی اژدها
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
معروفترین و پرنورترین ستاره ی این صورت فلکی ، جدی است . تشخیص آن بسیار آسان است . نقطه ی شروع ، دو ستاره ی دبه و مراق در کاسه ی دب اکبر است که به قراولان معروف اند . امتداد خط واصل این دو ستاره از جدی میگذرد که آنرا با نام های ستاره ی قطبی و α– دب اصغر نیز میشناسند . فاصله ی زاویه ی دبه تا جدی 6 برابر فاصله میان دو قراول است . ( البته تقریبا 6 برابر ، منبع پرانتز : خودم!
)

ستارگان دب اصغر
بعد از جدی پرنورترین ستاره ی دب اصغر فرقدان یا β - دب اصغر است که قدر ظاهری آن 2/2 است . این یکی از 57 ستاره است که بعنوان مرجع مورد استفاده ی دریانوردان و هوانوردان است . 5 ستاره ی دیگر دب اصغر جلوه ی کمتری دارند و چهارتای آنها از قدر 4 هم کم فروغ تر اند .

افسانه ها
دب اصغر به نام های بنات النغش صغری یا هفت اورنگ کهین نیز مشهور است . وجه تسمیه ی آن نیز مانند دب اکبر کاملا نا مناسب است .
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
صورت فلکی قیفاووس یکی از صورفلکی نیم‌کره شمالی است. نام آن از افسانه پادشاه اتیوپی قیفاووس گرفته شده است. او همسر ذات الکرسی و پدر اندرومدا است.

این صورت فلکی توسط بطلمیوس در قرن دوم فهرست شده است. این صورت فلکی خانه چند ستاره معروف و چند جرم شناخته شده مثل، سحابی جادوگر، سحابی زنبق و کهکشهان آتش بازی


قیفاووس
قیفاووس ۲۷ امین صورت فلکی بزرگ آسمان شب است، که مساحت بالغ بر ۵۸۸ درجه مربع از آسمان را شامل می‌شود.

این صورت‌فلکی در ربع چهارم نیم‌کره شمالی (NQ4) واقع شده است و می توان آن را بین عرض های جغرافیایی ۹۰ درجه تا ۱۰- درجه رصد کرد.

صورت های فلکی همسایه آن عبارت هستند از : ذات الکرسی، ماکبان، اژدها، زرافه، سوسمار و خرس کوچک

قیفاووس شامل یک ستاره دارای سیاره است و هیچ جرمی از فهرست مسیه در آن واقع نشده است.

درخشان ترین ستاره در این صورت فلکی Alderamin یا آلفا-قیفاووس است. (نام ذراع‌الایمن به معنی بازوی راست در لاتین به شکل Alderamin درآمده‌است.)

تا کنون هیچ بارش شهابی در محدوده این صورت فلکی مشخص نشده

قیفاووس از خانواده صورت های فلکی برساووشی است.
قیفاووس به شکل یک خانه دیده می شود
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
خب صورت فلکی های بعدی صورت فلکی های :
مثلث تابستانه
مثلث تابستانی یکی از مشهورترین صورتواره‌های‌ نیمکره شمالی آسمان است. مثلث تابستانی میان سه ستاره دنب،کرکس نشسته (نسر واقع)، و کرکس پرنده (نسر طایر) قرار دارد. از مثلث تابستانی، به دلیل این که شکلی بسیار بارز در آسمان است می‌توان به عنوان راهنمایی برای یافتن سایر صورتهای فلکی و اجرام آسمانی سود جست.
مثلث تابستانه
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
نسر طایر
کرکس پرنده یا نَسر طایر یا آلفا عقاب درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی عقاب است.

کرکس پرنده یکی از ۴۰ ستاره‌ای است که در محدودهٔ ۵ پارسِکی خورشید واقع شده‌اند. بنا بر این این ستاره به همراه ستاره شباهنگ و شِعرای شامی جزء ستارگان همسایه ما به‌شمار می‌آیند.

کرکس پرنده دوازدهمین ستاره درخشان آسمان است و در فاصله ۱۶ سال نوری از منظومه خورشیدی قرار گرفته است.

کرکس پرنده از عقاب به همراه کرکس نشسته از شلیاق ودنب از ماکیان (دجاجه) سه رأس مثلث تابستانی را تشکیل می‌دهند.

نسر طایر
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
نسر واقع
کرکس نشسته، وَنَنْد، نَسر واقع یا آلفا شلیاق (α Lyr) چهارمین ستارهٔ پرنور آسمان شب است. این ستاره زمانی ستارهٔ قطبی زمین بود و در ۱۲۰۰۰ سال دیگر نیز ستارهٔ قطبی خواهد شد. این ستاره در پیکر آسمانی دیگ‌پایه (شلیاق) قرار گرفته است و به همراه دو ستارهٔ دیگر تشکیل مثلث تابستانی را می‌دهند. ونند را در ایران باستان نگهبان دروازه‌ها و گذرگاه‌های رشته‌کوه البرز می‌دانستند.

در سال ۱۹۸۳ توسط ماهواره اخترشناختی فروسرخ (IRAS) کشف شد که این ستاره را هاله‌ای از گرد و غبار فراگرفته که شاید در آینده از آن غبار، سیاره‌هایی تشکیل شوند.

نسر واقع
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
دنب
دُنب یا دُنب ماکیان یا ذَنَبُ‌الدَجاجه یا رِدف (به انگلیسی: Deneb) (α Cyg / α Cygni / آلفا ماکیان) درخشان‌ترین ستاره در صورت فلکی ماکیان و یکی از سه گوش مثلث تابستانی است.و با قدر ظاهری ۱.۲۵ جزو درخشان‌ترین ستارگان آسمان قرار می‌گیرد. یک ابرغول سفید است و به همین دلیل جزو ستارگان روشن آسمان هم قرار می‌گیرد.

ابوریحان بیرونی درباره این ستاره می‌گوید: «بر دمچه سواران فراری ردف خوانده می‌شود زیرا از پس سواران می‌رود.»

دنب یا ماکیان
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270

تصویر دیگه ای از مثلث تابستانه به طور کاملا واضح...
حیفم اومد اینو نزار :/
 

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
موضوع بعدی: شش ضلعی زمستانه
شش‌ضلعی زمستانی یکی از صورتواره‌های درخشان شب‌های زمستان است که از شش ستارهٔ معروف و درخشان پای شکارچی (رجل الجبار)، که پرنورترین ستاره صورت فلکی شکارچی (جبار) است ستارهٔ شباهنگ که پرنورترین ستاره صورت فلکی سگ بزرگ (کلب اکبر) می‌باشد و ستاره شعرای شامی که در صورت فلکی سگ کوچک (کلب اصغر)جای گرفته است و ستارهٔ پرنور کاستور در صورت فلکی جوزا،عیوق از صورت فلکی ارابه ران و ستاره نارنجی رنگ دبران از صورت فلکی گاو (ثور) که فاصله میان آنها مساوی است این شش ضلعی زمستانی را تشکیل می‌دهند.

شش‌ضلعی زمستانی مثلث زمستانی را در دل خود جا دارد.1429_293.jpg
 
آخرین ویرایش:

PsYcHo

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
2,545
22,387
زمان آنلاینی
23m
270
شباهنگ
شباهنگ یا شِعرای یمانی (به انگليسي: Sirius) درخشانترین ستارهٔ آسمان شب است. شباهنگ کمابیش از همهٔ نقاط مسکونی زمین دیده می‌شود و در نیمکرهٔ شمالی به عنوان یک رأس مثلّث زمستانی شناخته می‌شود. شباهنگ با ۸٫۶ سال نوری یکی از نزدیکترین ستاره‌ها به زمین است. جرم شباهنگ ۲٫۴ برابر جرم خورشید، و قدر ظاهری آن منفی ۱٫۴۷ است.

این ستاره در پیکر آسمانی (صورت فلکی) سگ بزرگ قرار دارد به همین دلیل در زبان انگلیسی به آن Dog Star هم می‌گویند. نام آن در سامانهٔ نام‌گذاری بایر «آلفا سگ بزرگ» (به انگلیسی: Alpha Canis Majoris) است.
 

موضوعات مشابه

کسانی که این موضوع را دیده‌اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)