فضای مجازی؛ فرصتی برای ثواب و جهاد

  • انجمن رمان ایران تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. ★ از قرار دادن هرگونه فعالیتی در انجمن که خلاف شئونات جمهوری اسلامی ایران باشد، خودداری کنید؛ زیرا با فرد خاطی برخورد رسمی می‌شود. ★

Asteria

مدیر بازنشسته
بازنشسته انجمن
3,654
7,637
زمان آنلاینی
7m
480
22
فضای مجازی؛ فرصتی برای ثواب و جهاد/ سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان


شاید آن روزی که «مارشال مک لوهان» صحبت از دهکده جهانی می کرد نمی دانست روزی برسد که با ایجاد «فضایی مجازی» که از مهمترین دست آوردهای بشری است بتوان دنیا را آنقدر کوچک دید که در آن واحد بتوان در منزل با چندین نقطه از جهان ارتباط برقرار کرد. اما این ابداع مجازی بشری در کنار اثرگذاری‌ها و کارکردهای خود دارای آسیب ها و فرصت های بسیاری بوده است. به طوریکه فضای مجازی همان طور که توانسته ابزاری بسیار قدرتمند در صاحبان سلطه برای نابودی کشوری از طریق ترویج عقاید مخالف ادیان، اخلاق و انسانیت باشد می تواند با استفاده صحیح ابزاری قوی برای تبلیغ و ترویج معارف صحیح دینی باشد. در واقع در این فضا بستری فراهم آمده که انسان ها بسته به نوع تفکرخود در سپاه یاری دهندگان دین خدا جهاد و کاری الهی انجام دهند و یا با سواستفاده از آن باعث تضعیف عقاید خود و دیگران شد. حجت الاسلام پناهیان در رویکرد و دید متفاوت نسبت به این فضا و با نگاهی که برخاسته از تفکر شیعه است فضای مجازی را نیز مانند تمامی ابزارهای که انسان قرن حاضر به آن مجهز است به دیده امتحان نگریسته و حضور در این فضا و استفاده و یا سو استفاده از آن را امتحانی پیچیده می داند که هم می تواند وسیله ای برای جهاد و هم وسیله ای برای سقوط هرچه بیشتر از مقام انسانیت باشد. در ادامه به بیان قسمت های از سخنان ایشان در ارتباط با چگونگی عمل در فضای مجازی می پردازیم.


فضای مجازی امتحانی جدید برای انسان قرن ۲۱ام


فضای مجازی محل امتحان ها و تکلیف های جدید ماست؛ امتحاناتی که ماهیت متفاوتی نسبت به دیگر آزمایش های آدم ها، در قرون و اعصار گذشته ندارد، ولی متناسب با وضعیت انسان معاصر مختصات خاصی پیدا کرده است. همچون تمام امتحانات دنیا، نه می توان کاملاً آن را کنار گذاشت و نه می توان به راحتی از آسیب هایش در امان بود. همه دنیا همینطور است.نگاه نکنید فناوری فضای مجازی در دست کیست؟اینکه ابزار و فناوری فضای مجازی، از کدام فرهنگ و تمدن سرچشمه گرفته و یا مهم تر از آن، اینکه چگونه جریان سلطه در حال سوءاستفاده از این ابزار است، مسئولیت ما را در مواجهه با این فضا کم نمی کند که هیچ، بیشتر هم می کند. فعلاً این ماییم و این امکاناتی که می تواند موجب شکست ما و یا برعکس شکست دشمنان ما بشود. ما باید ببینیم با امتحان الهی در مواجهه با این فضای جدید چگونه برخورد می کنیم؛ آیا محل تجلی قدرت خدا می شویم یا محل تجلی ضعف خودمان؟فضای مجازی فرصتی برای چند برابر شدن ثواب و جهاد!بی تردید اگر توان رویارویی صحیح با این امتحان را نداشتیم، با چنین وضعیتی مواجه نمی شدیم و خداوند چنین آزمونی را پیش روی ما قرار نمی داد. فضای مجازی واقعاً مسئولیت ما را سنگین تر کرده است و می توانیم چند برابر پیشینیان ثواب ببریم و جهاد کنیم. همانطور که می توانیم چندین برابر دچار ضعف و معصیت شویم فضای مجازی فرصتی است برای آنکه میزان درک خود از حقایق ناب دینی را ارزیابی کنیم، و بخشی از درک خود را به دیگران منتقل کنیم. گاهی در جریان انتقال معرفت دینی خودمان به دیگران است که می فهمیم چقدر می فهمیم. و نیز فرصتی است برای اینکه بفهمیم چقدر عاشق دین خدا و اولیاء خدا هستیم و یا چقدر خودخواهیم و بی خیال خدمت به دین.


خطرات جدید در کنار امکانات جدید


معلوم است که این فضا، هم خطرات جدیدی را برای ما به دنبال دارد، و هم امکانات جدیدی را برای رشد فردی و اجتماعی در اختیار ما قرار می دهد. اما نباید صرفاً منفعلانه برخورد کنیم؛ باید ضمن صیانت و محافظت از آنچه می خواهند از ما بگیرند، از فرصت های این فضا استفاده کنیم. وقتی به فرصت های فضای مجازی نگاه می کنیم، به سهولت درمی یابیم چقدر جای این فناوری برای افزایش هدایت بشر و نجات انسان ها خالی بود، و… شاید این فرصت ها یکی از زمینه های پدید آمدن مقدمات ظهور باشد.


دو اقدام اساسی برای مواجهه با تهدیدات فضای مجازی!


در مواجهه با تهدیدهای فضای مجازی دو اقدام اساسی لازم است؛
◄ یکی آنکه تقوا را رعایت کنیم تا آلودگی های این فضا نَفَس ما را نگیرد؛ چون یکی از خصوصیات این فضا گسترش هرزگی است.
◄ دیگر اینکه نظم و زمان بندی استفاده از این ابزار و حضور در فضای مجازی را نباید فراموش کنیم. زیرا یکی از خصوصیات این فضا هدررفتن و بی نظمی در زمان است و به دلیل آنکه هر لحظه در اختیار ماست، می تواند از سر کنجکاوی یا به هر دلیل دیگری نظم زندگی ما را بهم بزند.


امکانات بسیار فضای مجازی وظیفه مومنان را زیاد کرده است


امکان تبلیغ موثر و مکرر ارزش ها، انتقال سریع و فراگیر آگاهی ها، پردازش و انتخاب دقیق نیازمندی ها دسترسی راحت و منظم به اطلاعات و فواید فراوان دیگر در فضای مجازی، وظایف مؤمنان را در زمینه دعوت به حق و ترویج حق پرستی بسیار زیادتر کرده است. پیام های مظلوم انقلاب مقتدر ما منتظر جهانی شدن هستند؛ باید جهان تشنه دریافت پیام های انقلاب و اسلام ناب را دریافت.


در این میان، آنچه موجب تأسف فراوان است، تأمین نشدن زیرساخت ها و به سرانجام نرسیدن شبکه ملی فضای مجازی است که در حد یک فاجعه تأسف آور است. باید به حال و فرجام جامعه ای که برای ایجاد زیرساخت های مناسب و امن در فضای مجازی تلاش و اقدام فوری نمی کند گریست. نداشتن شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات مانند این است که صدا و سیما و مخابرات کشور را از دیگران و احیانادشمنان قرض بگیریم و به آنان وابسته باشیم. مثلاً در زمان جنگ، به دشمن خود بگوییم بخشی از مخابرات و برنامه تلویزیونی خود را برای استفاده ما اختصاص دهید.

انقلاب اسلامی از ابتدا با قدرت نرم به پیروزی رسیده و تداوم پیدا کرده است، و سخت افزار اینترنت به سهولت می تواند در خدمت نرم افزار انقلاب اسلامی ما قرار گیرد. حتی بیش از آنکه بتواند در خدمت ضد انقلاب قرار بگیرد، ذاتاً برای ما بیشتر می تواند مفید واقع شود.


منبع: سخنرانی حجت الاسلام پناهیان_ باحجاب
 
موضوعات مشابه
نویسنده موضوع عنوان تالار پاسخ‌ها تاریخ
Asteria معاون جدید فضای مجازی دادستانی کل کشور منصوب شد اخبار حقوقی 0
Asteria ⁠⁣⁣⁣ توهین و فحاشی در فضای مجازی حقوق تکنولوژی 0
|AräM| دستگیری 24 نفر از شایعه سازان فضای مجازی در خصوص سیل خوزستان اخبار روز 0
Incisive نماینده مجلس: آقای دادستان در فضای مجازی حضور یابید سیاسی 0
HASNA اپلیکیشن بهبود دهنده‌ی فضای حافظه Clean Master- Space Cleaner اندروید 0
ღM¡ss☆Fat¡ღ جنگ نرم و فضای سایبری متفرقه 0
PsYcHo معماری اقامتگاه کودکان بی سرپرست برنده مسابقه برترین فضای اقامتی 2018 آرک دیلی اخبار پروژه ها 0
Incisive گسترش فضای ماهیگیری ایران در رژیم حقوقی جدید خزر سیاسی 0
Incisive صادقی: فضای سیاسی دانشگاه ها دچار رکود است سیاسی 0
Asteria شجاع خلیل‌زاده: آرات (حسینی) فوتبالیست خوبی می‌شود اما بازیکنی در این سن نباید درگیر صفحات مجازی باشد فوتبال داخلی 0
Asteria صفحه کلید مجازی ویندوز (On-Screen Keyboard) نکته ها و ترفندها و آموزش 0
Asteria تغییرصدای دیگران درفضای مجازی حقوق خصوصی 0
♧~HaavusH _Rad~♧ بازی واقعیت مجازی Borderlands 2 برای پی سی تایید شد ویندوز 0
HASNA بازی Super Stickman Golf 3: گلف مجازی اندروید 0
mhds اولین رمان مجازی؟ تاپیک های دنباله دار 5
ღM¡ss☆Fat¡ღ مدگرایی دنیای مجازی مد و پوشـاک 0
Incisive گلر عربستان، سوژه تمسخر کاربران مجازی فوتبال خارجی 0
ErIhA *ازار و اذیت دختران جوان پس از اشنایی مجازی* حوادث 2
Pari_A هدست واقعیت مجازی مایکروسافت رسما معرفی شد مسائل و مقالات تخصصی 1
Asteria دموکراسی مجازی علوم اجتماعی 0
HASNA بچگی کردن، فرصتی که هرگز تکرار نمی شود روانشناسی کودکانه 0

موضوعات مشابه