بیوگرافی میرزا آقاخان نوری

کسانی که این موضوع را دیده‌اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

  • انجمن رمان ایران تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است. ★ از قرار دادن هرگونه فعالیتی در انجمن که خلاف شئونات جمهوری اسلامی ایران باشد، خودداری کنید؛ زیرا با فرد خاطی برخورد رسمی می‌شود. ★

HASNA

معاون بازنشسته
بازنشسته انجمن
3,426
6,795
زمان آنلاینی
0
270
21
میرزا آقاخان نوری (زاده ۱۱۸۶ ,مازندران ، شهرستان نور - درگذشته ۱۲۴۳ ش) مشهور به اعتمادالدوله دومین صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار بود.
اطلاعات شخصی
زاده
۱۱۸۶ خورشیدی
،
درگذشت
۲۸ اسفند ۱۲۴۳
قم،
ملیت
ایران
فرزندان
میرزا کاظم نظام‌الملک
میرزا علی
میرزا داوود نوری
میرزا محمد موقرالدوله
حسینقلی‌خان صدرالسلطنه (حاجی واشنگتن)
کوکب خانم
مریم خانم
صدری‌جهان خانم
درخشنده خانم
شغل
سیاستمدار
مذهب
اسلام
توطئه قتل امیرکبیر
عهدنامه پاریس
 

HASNA

معاون بازنشسته
بازنشسته انجمن
3,426
6,795
زمان آنلاینی
0
270
21
کودکی
میرزا نصرالله خان نوری (بعداً معروف به میرزا آقاخان و ملقب به اعتمادالدوله) در سال ۱۱۸۶ ش متولد شد. پدرش «میرزا اسدالله» از اهالی نور مازندران و جزو اولین کسانی بود که به هنگام جمع‌آوری سپاه توسط «آقامحمدخان» در مازندران به وی پیوست و راه رشد و ترقی را پیمود تا به منصب «لشکرنویسی باشی» (وزیر لشکر) رسید. هنگامی که «میرزا اسدالله خان» از دنیا رفت چند تن از فرزندان او در خدمت فتحعلی شاه مشغول انجام وظیفه بودند، کوچکترین آن‌ها میرزا آقاخان بود، گر چه وی نوجوانی بیش نبود؛ اما به سبب جوهر ذاتی و غیر فطری، ارشد و بالاتر از سایرین بود وی در دربار قاجار «عارض سپاه» و «لشکر نویس» درگاه گردید و بعد چندی به منصب «وزارت لشکر» رسید.
 

HASNA

معاون بازنشسته
بازنشسته انجمن
3,426
6,795
زمان آنلاینی
0
270
21
قبل از صدارت
میرزا آقاخان قبل از رسیدن به منصب لشکرنویسی در خدمت الله‌یار خان آصف‌الدوله مشغول انجام وظیفه بود که تمایلات جانبداری از انگلیسیها را داشت. او در جوانی با هوش و با استعداد و چرب‌زبان بود به همین دلیل توانست در دستگاه قاجاریهٔ و مخصوصاً حکومت فتحعلی شاه و محمد شاه ترقی کند و از طریق شغل لشکرنویسی به ثروت زیادی دست یافت و در سال ۱۲۱۴ه. ش عنوان لشکرنویسی را به وزارت لشکر تغییر داد. او حتی در زمان صدارت هم این شغل را داشت تا در اواسط صدارت به دستور «ناصرالدین شاه» به «میرزا عنایت الله امین لشکر» واگذار شد؛ و پس از مرگ عنایت الله میرزا آقاخان فرزند خود «داودخان» را که پانزده سال بیشتر نداشت وزیر لشکر نمود و او تا سال ۱۲۳۸ ه. ش یعنی سال عزل پدر در این سمت بود.
 

HASNA

معاون بازنشسته
بازنشسته انجمن
3,426
6,795
زمان آنلاینی
0
270
21
دوران صدارت
میرزا آقاخان نوری بعد از مرگ امیرکبیر در ۱۰ آذر سال ۱۲۳۰ش که عید ولادت سلطانی بود به صدارت اعظمی انتخاب گردید و با در خواست ناصرالدین شاه قبل از عهده‌دار شدن صدارت با نوشتن نامه به وزیر مختار انگلیس در ایران، از تابعیت این کشور خارج شد. و با دو شرط این سمت را پذیرفت اول اینکه امیرکبیر از میان برداشته شود و دوم اینکه اگر قصوری در امر وزارت از او سر زد جان او محفوظ باشد ناصرالدین شاه هم با هر دو شرط او موافقت کرد.


در دوران صدارت میرزا آقاخان نوری سوء قصد پیروان باب علیه ناصرالدین شاه اتفاق افتاد که در مرداد سال ۱۲۳۱ در شمیران بود. این ترور ناموافق ماند و عاملین آن که شش نفر بودند به طرز فجیعی کشته شدند.تحولات بین‌المللی و تلاش دولتهای روسیه و انگلستان و عثمانی جهت جلب دوستی ایران در جنگهای کریمه و نتایج این جنگ و جدایی افغانستان از ایران از مهم‌ترین حوادث دوران صدارت میرزا آقاخان نوری است.میرزا آقاخان یک سال بعد از قتل امیرکبیر به پاس قدردانی از حمایت انگلیسیها از وی، بدون مقدمه و هیچ دلیل آشکاری قباله شهر هرات را تنظیم نموده به انگلیسیها واگذار کرد؛ و حمله به هرات و افغانستان در سال‌های بعد یکی دیگر از اتفاقات دوران صدارت میرزا آقاخان می‌باشد که در پی آن انگلیسیها وارد جنوب ایران شدند و این باعث شد که ایران دست از جنگ با افغانستان بردارد و استقلال آن را به رسمیت بشناسد و افغانستان برای همیشه از ایران جدا شود.

دوران صدارت میرزا آقاخان نوری برای انگلستان دورهٔ پیشرفت و تحکیم نفوذ سیاسی و اقتصادی و نظامی و اقتصادی بود و آنچه عمال این دولت خواستند انجام شد و مسئله جدایی هرات بزرگترین ضربتی بود که در این دوران به ایران وارد شد.
 

HASNA

معاون بازنشسته
بازنشسته انجمن
3,426
6,795
زمان آنلاینی
0
270
21
مرگ
میرزا آقاخان نوری بعد از عزل از صدارت، از آنجا که ناصرالدین شاه در ابتدای صدارت میرزا آقاخان به وی قول داده بود که جان وی از آسیب محفوظ بماند از کشتن او خودداری نمود. وی نیز مدتی به ورامین رفت و سپس مدتی در اراک، یزد، اصفهان و سپس به قم رفت و شش سال بعد از عزل از صدارت در قید حیات بود تا اینکه در ۲۸ اسفند ۱۲۴۳ در سن ۵۹ سالگی فوت و جنازه وی به کربلا انتقال و در صحن مسجدی که از ثلث اموال امیرکبیر ساخته شده بود دفن گردید.
 
موضوعات مشابه
نویسنده موضوع عنوان تالار پاسخ‌ها تاریخ
HASNA بیوگرافی سلطان ابراهیم میرزا صفوی بیوگرافی هنرمندان (سفالگران، نقاشان، خطاطان و....) 1
HASNA بیوگرافی میرزا محمدحسین وفای فراهانی بیوگرافی اشخاص مذهبی و تاریخی 0
HASNA بیوگرافی میرزا شفیع مازندرانی بیوگرافی اشخاص مذهبی و تاریخی 0
HASNA بیوگرافی حاج میرزا آقاسی بیوگرافی اشخاص مذهبی و تاریخی 0
HASNA بیوگرافی میرزا جعفر خان مشیرالدوله بیوگرافی اشخاص مذهبی و تاریخی 0
Incisive عدم حضور آقاخان و تیموری در لیست استقلال فوتبال داخلی 0
Incisive آیت‌الله نوری همدانی: مسئولان نظام، زندگی خود را هم تراز زندگی محرومان قرار دهند سیاسی 0
Incisive ناگفته هایی که ناطق نوری بعد از 40 سال افشا کرد سیاسی 0
Asteria سال نوری چیست؟ نجوم 0
کوکیッ بیوگرافی بیوگرافی مرحوم محمد نوری بیوگرافی خوانندگان 0
PsYcHo موسیقی متن اهنگ تولدت مبارک از محمد نوری متن ترانه ها،اهنگ ها 0
PsYcHo آهنگ تولدت مبارک از محمد نوری دانلود موسیقی ایرانی 0
Asteria آشنایی با میکروسکوپ نوری زیست شناسی 0

موضوعات مشابه

کسانی که این موضوع را دیده‌اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)