• سلام دوستان سایت را می فروشم هر کسی خواست در تلگرام پیام بده
  @milad193
  ثبت نام ورود

آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما

HASNA

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
8 June 2018
ارسال ها
3,505
امتیاز واکنش
7,034
امتیاز
270
سن
20
شرایط نگهداری از گل تکوما
 • خاک: گل تکوما بهترین رشد را در خاک لومی حاصلخیز با میزان ماده آلی زیاد و زهکش کافی و مناسب دارد. همچنین ترکیبی از خاک معمولی باغچه + خاک برگ به همراه مقداری خاک پرلیت و یا شن نیز برای نگهداری و تکثیر گل تکوما در گلدان مناسب است.

 • آبیاری: گل تکوما در طبیعت و فضای باز نیاز آبی کمتری داشته و گیاهی مقاوم به خشکی است، ولی برای رشد مناسب در گلدان، نیاز به آبیاری منظم دارد. همچنین توجه داشته باشید، گیاه جوان تکوما نیاز به آبیاری بیشتر داشته و آبیاری روزانه برای گیاه مناسب است، ولی با افزایش سن گل از میزان آبیاری کاسته شده و می‌توان هر چند روز یک بار گیاه را آبیاری کرد. برای تشخیص زمان آبیاری گیاه هنگامی که ۱ تا ۲ سانتیمتری سطح خاک خشک شد، گیاه را آبیاری کنید به طوری‌که آب از زهکش کف گلدان خارج شود.
  توجه: اجازه ندهید که آب در داخل زیر گلدانی باقی بماند، زیرا باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. همچنین از وجود زهکش کافی در کف گلدان مطمئن باشید.

 • نور: تکوما برای رشد بهینه نیاز به دریافت نور کافی و مستقیم خورشید برای ۶ تا ۸ ساعت در روز دارد. گفتنی است در محیط سایه و نور غیر مستقیم خورشید هرچند گیاه و برگ‌های آن به خوبی رشد می‌کنند، ولی گیاه به گل نمی‌رود.

 • دما: دامنه تحمل تغییرات دمایی تکوما به هوای گرم زیاد است، ولی به سرمای هوا حساس بوده و تا سرمای ۵- درجه را تحمل می‌کند و در دما‌های کمتر گیاه از بین می‌رود. هر چند درجه حرارت زیاد در تابستان برای گیاه قابل تحمل است، ولی باعث کاهش گلدهی می‌شود که می‌توان با آبیاری منظم روزانه آن را تعدیل کرد.

 • آفات و بیماری‌ها: گل تکوما در محیط بیرون و طبیعت نسبت به آفات و بیماری مقاوم است، ولی در محیط گلخانه در معرض هجوم آفاتی مانند کنه قرمز و مگس سفید قرار می‌گیرد. برای مبارزه با این آفات می‌توانید از سموم حشره‌کش و کنه‌کش استفاده کنید.

 • کوددهی: استفاده از کود کامل در زمان گلدهی به رشد بهتر و تولید گل‌های بیشتر کمک می‌کند. اگر گل تکوما را در گلدان نگهداری می‌کنید، در طول بهار و تابستان دو هفته یک بار به گیاه کود دهید و اگر آن را در زمین کاشته‌اید هر شش هفته تا هشت هفته یک بار در بهار و تابستان به گیاه کود دهید.

 • هرس: با هرس کردن می‌توان اندازه درختچه تکوما را به راحتی تا ۱/۵ متر نگه داشت که این باعث می‌شود نگهداری و تکثیر گل تکوما به راحتی در گلدان و محیط آپارتمان قابل انجام باشد.


گیاه شناسی گل تکوما
گل تکوما که با نام گل شیپوری زرد و گل شیپوری طلایی نیز شناخته می‌شود، بومی قاره آفریقا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی، مکزیک و آرژانتین است و به صورت درختچه‌ای بالارونده با ارتفاع ۴/۵ متر در طبیعت این مناطق دیده می‌شود.
برگ‌های تکوما، شانه‌ای شکل و دارای ۵ تا ۹ برگچه دندانه‌دار است و گل‌ها به رنگ زرد و گاهی قرمز متمایل به نارنجی، استکانی یا شیپوری شکل است و در خوشه‌های انتهایی شاخه‌ها ظاهر می‌شوند. گلدهی گیاه در فصل تابستان رخ می‌دهد و گل‌ها از پایین خوشه به بالا باز می‌شوند و تا گل‌های پیر نمیرند گل‌های جوان باز نخواهند شد. این ویژگی عاملی است که باعث می‌شود تا گیاه مدت زیادی گلدار بماند و به این دلیل به آن گل بادوام هم می‌گویند.
جالب است بدانید عصاره برگ و ریشه‌های گل تکوما خواص ضد سرطانی دارد و در طب سنتی استفاده زیادی از آن می‌شود.


آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما
نحوه تکثیر گل تکوما

گل تکوما از طریقه کاشت بذر و قلمه ساقه تکثیر می‌شود، نحوه تکثیر این گیاه به شرح زیر است:
۱. کاشت بذر
۱- گلدان مناسبی را انتخاب و آن را با مخلوطی از خاک گلدانی و شن و ماسه درشت پر کنید.
۲- بذر تکوما را در خاک رویی کاشته و روی آن را با لایه نازکی از خاک در حدود نیم سانتیمتر بپوشانید.
۳- بستر کاشت را به طور کامل آبیاری کنید به طوری‌که آب اضافی از زهکش کف گلدان خارج شود.
۴- گلدان را به یک مکان روشن (با نور غیر مستقیم خورشید) و دمای ۲۴ تا ۲۵ سانتیگراد منتقل کنید.
۵- تا زمان جوانه‌زنی خاک را همواره مرطوب و نه خیس و غرقاب حفظ کنید.
۶- در شرایط مناسب محیطی، بذر گل تکوما در مدت ۳ تا ۵ روز جوانه می‌زند، اما ممکن است تا یک ماه هم طول بکشد.
۷- زمانی که اندازه گیاه به ۱۰ سانتیمتر رسید و تعداد برگ‌ها از سه تا بیشتر شد، می‌توانید گیاه را به محیط بیرون یا گلدان اصلی منتقل کنید و در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید.

۲. قلمه زدن ساقه
برای قلمه زدن گل تکوما، در بهار از قلمه‌های چوب سبز و در تابستان از قلمه‌های نیمه چوبی این گیاه می‌توان استفاده کرد و برای کاشت قلمه‌ها می‌توانید از مخلوط پرلیت و پیت ماس و یا پیت خزه + شن استفاده کنید.
برای قلمه زدن، از انتهای ساقه حاصل از رشد سال جاری، ساقه‌ای به طول ۱۰-۷ سانتیمتر جدا کنید. برای جدا کردن قلمه از قیچی باغبانی یا چاقوی تیز که قبلا ضد‌عفونی کرده‌اید، استفاده کنید.
برگ‌ها را از یک سوم قسمت پایین قلمه جدا کنید و در بستر کاشت قرار دهید؛ طوری که برگ‌های موجود بر روی قلمه در قسمت بالای خاک باقی بمانند.
گلدان را آبیاری کنید و آن را در محلی دور از نور مستقیم خورشید در دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا زمانی که قلمه‌ها ریشه‌دار شوند.

سخن پایانی
همانطور که گفته شد، نگهداری و تکثیر گل تکوما در محیط آپارتمان و در گلدان نیز به آسانی امکانپذیر است. برای رشد بهینه این گیاه در منزل توصیه می‌کنیم آن را در بهار و تابستان در محیط بیرون مانند بالکن نگهداری کنید و با شروع سرما گیاه را به داخل منزل منتقل کنید.
 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا