• به انجمن شگفت انگیز رمان ایران بپیوندید و رمان های زیبای خود را در انجمن به اشتراک بگذارید
  به ما کمک کنید تا جامعه خود را توسعه دهیم :)
  ثبت نام ورود

نحوه پرورش و نگهداری از نخل شامادورا

HASNA

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
8 June 2018
ارسال ها
3,517
امتیاز واکنش
7,014
امتیاز
270
سن
20
نحوه پرورش و نگهداری از نخل شامادورا در منزل و محل کار
پرورش و نگهداری از نخل شامادورا به دلیل نیاز نوری کم و تحمل گیاه به سایه، به راحتی در محیط آپارتمان و محل کار امکان‌پذیر است. نیاز آبی این گیاه متوسط است و باید در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شده باشد.
ستاره |
سرویس گیاهان و حیوانات - نخل شامادورا یکی از گیاهان زیبا و پرطرفدار آپارتمانی است که به تصفیه هوای محیط داخل خانه نیز کمک می‌کند. این گیاه را به دلیل تحمل نور کم و سایه به راحتی می‌توانید با رعایت اصول اولیه نگهداری از گیاهان آپارتمانی، در محیط آپارتمان و دفتر کار خود نگهداری کنید. در این مقاله نحوه پرورش و نگهداری از نخل شامادورا، شرایط محیطی مورد نیاز و تفاوت آن با نخل اریکا را گردآوری کرده‌ایم.

شرایط پرورش و نگهداری از نخل شامادورا
۱. نوع گلدان

گلدان‌هایی از جنس سفال یا سرامیک بهترین گزینه برای پرورش شامادورا هستند تا بتوانند وزن شاخسار را تحمل کنند. به دلیل رشد آهسته این گیاه، هر دو سال یک بار می‌توانید اقدام به تعویض گلدان کنید و هر دفعه فقط یک سایز، اندازه گلدان را بزرگ‌تر کنید. بهترین زمان تعویض گلدان فصل زمستان است که سرعت رشد گیاه به کمترین مقدار می‌رسد.
۲. خاک
خاک مناسب برای پرورش و نگهداری از نخل شامادورا در گلدان ترکیبی از خاکبرگ (۴۰ درصد)، خاک معمولی (۴۰ درصد) و ۲۰ درصد شن است. همچنین خاک هوموسی سبک و دارای زهکشی خوب مثل یک قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه نیز گزینه مناسبی است.
بیشتر بخوانید: انواع خاک گلدانی و بستر کاشت برای گیاهان
۳. آبیاری
نخل شامادورا نیاز آبی نسبتا کمی دارد و خاک همیشه مرطوب باعث صدمه به گیاه می‌شود. بهترین زمان آبیاری این گیاه هنگامی است که سطح خاک رویی گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شده باشد. همچنین در فصل زمستان که هوا خنک‌تر است، نیاز آبی بازهم کمتر شده و عمق خشکی خاک سطحی تا ۵ سانتیمتر مناسب است.
نکته: در هنگام آبیاری از وجود زهکش مناسب در کف گلدان مطمئن باشید و از باقی ماندن آب در زیرگلدانی جلوگیری کنید. آبیاری زیاد و باقی ماندن آب در گلدان یا زیرگلدانی موجب پوسیدگی ریشه، زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود.
۴. نور
این گیاه، نیاز نوری متوسطی دارد ولی شرایط با نور کم را نیز به خوبی تحمل می‌کند. در محیط آپارتمان بهترین مکان برای پرورش و نگهداری از نخل شامادورا، پنجره‌های شمالی و شرقی است که نور از پشت پرده به گیاه برسد. تابش مستقیم نور خورشید موجب سوختن نوک و حاشیه برگ‌ها خواهد شد.
۵. کوددهی
کوددهی گیاه به پرورش بهتر و نگهداری از نخل شامادورا کمک می‌کند به این منظور می‌توانید کود مایعبه میزان ۲ گرم در لیتر، هر هفته یک بار از فروردین تا مهر ماه برای گیاه استفاده کنید، البته می‌توانید از کود‌هایی با نسبت ۲-۱-۳ و یا ۳-۱-۳ نیز یا کود ۲۰-۲۰-۲۰ موجود در بازار هم استفاده کنید، ولی در این مورد هر دو هفته یک بار و همزمان با آبیاری گیاه، کوددهی را انجام دهید.
۶. دما
دامنه تحمل دمایی نخل شامادورا شامل حداقل دمای ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتیگراد و حداکثر ۲۶ تا ۲۸ درجه است. توجه کنید از قرار دادن گیاه در مقابل کولر گازی یا وسایل گرمایشی خودداری کنید. بهترین دما برای پرورش و نگهداری از نخل شامادورا، دمای ۲۲ درجه سانتیگراد است و در صورت گرمای بیشتر توصیه می‌شود آبپاشی روی برگ‌ها انجام شود تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین گردد.
۷. آفات و بیماری‌ها
مهم‌ترین آفات و بیماری‌های این گیاه شامل شپشک‌های گیاهی، کنه تار عنکبوتی، حلزون و بیماری‌هایی مانند لکه برگی‌های قارچی و باکتریایی، بلایت باکتریایی و قارچی و پوسیدگی سیاه ساقه و ریشه گیاه است. برای مبارزه با این آفات، سمپاشی را طبق دستور العمل مخصوص گیاهان آپارتمانی انجام دهید.

نحوه تکثیر شامادورا
نخل شامادورا به دو روش کاشت بذر و تقسیم بوتهتکثیر می‌شود؛ ولی بهترین روش ازدیاد این گیاه در منزل، تقسیم بوته است. همچنین ازدیاد از طریق پاچوش‌های گیاه نیز امکانپذیر است.
برای تکثیر گیاه به روش تقسیم بوته، در فصل بهار یا پاییز اقدام به این کار کنید.
 • گلدان گیاه مادر را به آرامی تکان دهید تا گیاه به طور کامل از گلدان جدا شده و بتوانید آن را خارج کنید.
 • ساقه زیرزمینی گیاه را به دو یا چند بخش بسته به میزان تراکم آن تقسیم کرده و در یک یا دو گلدان جدا بکارید.
 • مراقب باشید هنگام جابجا کردن و تعویض گلدان ریشه‌ها صدمه نبینند، اگر ریشه‌ها زیاد صدمه دیده باشند مدتی طول می‌کشد تا گیاه مجددا ریشه‌زایی بکند و بتواند تغذیه‌اش را از سر بگیرد و دوباره رشد بکند، بنابراین لازم است به گیاه زمان بدهید.
 • همچنین چنانچه گیاه پاجوش‌هایی با ارتفاع در حدود ۲۰ سانتیمتر دارد، می‌توانید هر پاجوش را به وسیله چاقوی تیزی که قبلا ضدعفونی کرده‌اید جدا کنید و در بستری از شن و کود تا زمان ریشه‌دار شدن گیاه بکارید.

گیاه شناسی نخل شامادورا و تفاوت آن با نخل اریکا
شامادورا و نخل اریکا هر دو از یک خانواده هستند و شرایط نگهداری تقریبا مشابهی دارند. مهم‌ترین تفاوت نخل شامادورا با نخل اریکا در شکل برگ‌های گیاه است. نخل اریکا دارای برگ‌های متراکم‌تر و روبه بالا است، اما نخل شامادورا عریض‌تر است و برگ‌هایش بازتر هستند. انواع شامادورا به‌طورکلی شبیه به درخت خرما هستند و دارای یک ساقه است که در انتهای آن خوشه‌ای از برگ‌ها قرار دارند. این گیاه دارای گونه‌های زیادی است که همگی به عنوان گیاهان آپارتمان استفاده می‌شوند و ارتفاعی حداکثر دو متر دارند.
بیشتر بخوانید:
شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار در خانه

علت خشک شدن برگ شامادورا
نخل شامادورا برگ‌های نازکی دارد و گیاهی با نیاز آبی است. با این وجود همانند دیگر گیاهان، عدم آبیاری و خشکی بیش از اندازه بستر کاشت گیاه، منجر به خشک شدن برگ‌ها خواهد شد. دیگر علت‌های خشک شدن برگ شامادورا موارد زیر می‌تواند باشد:
 • هوای گرم
 • عدم گردش هوا
 • آبیاری زیاد، باتلاقی شدن بستر کاشت و خاک همیشه خیس
 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا