• سلام دوستان سایت را می فروشم هر کسی خواست در تلگرام پیام بده
    @milad193
    ثبت نام ورود

موضوع:دین اسلام ؛ تفاوت مذهب های شیعه و سنی

  • شروع کننده موضوع gisoyeekhazan
  • تاریخ شروع
G

gisoyeekhazan

Guest
موضوع:دین اسلام ؛ تفاوت مذهب های شیعه و سنی

دین ما اسلام است.کامل ترین دین در بین ادیان دیگر.
دو مذهب ها یا به اصطلاح دو شاخه ی این دین شیعه و سنی هستند.
تفاوت هایی در این بین وجود دارد که باعث اختلاف و جدایی این مسلمانان شده است.
بحث اصلی بر سر جانشینی حضرت محمد (ص)بود.
پس از مرگ ایشان در سال 632 میلادی مردم خواستار این بودند که خلافت را به حضرت علی(ع) داماد و پسرعموی پیامبر (ص) بسپارند ما گروهی بشدت با ایشان مخالف بودند و از اینکه این بزرگوار خلیفه شهرشان شود بیزاری میجستند.
پس از گردهمایی در سقیفه ، مردم به این نتیجه رسیدند که "ابوبکر"را جانشین پیغمبر اسلام کنند و در برابر مخالفت پیروان امیرالمومنین(ع) ادعا داشتند که پیامبر(ص) هیچ گاه جانشینی برای خود تعیین نکرده و رخ داد غدیر خم را تکذیب میکردند.
پس از خلافت ابوبکر و مرگ آن باز هم مردم بر سر خلافت آن حضرت تلاش کردند اما باز هم کس دیگری جانشین پیامبر شد.
و این بزرگترین اختلاف و تفاوت بین سنی ها و شیعی هاست.
یکی دیگر از تفاوت های این دو مذهب، در "منتظَر"هایشان است.
سنی ها در انتظار کسی به سر میبرندکه نام او "مهدی"است.
و کسی که ما در انتظارش به سر میبیرم "حضرت مهدی (عج)"است.
شاید نام منتظَر ما و سنی ها شباهت به هم داشته باشند اما از پایه تفاوتی اساسی دارند.
ما معتقدیم حضرت ولیعصر(عج) 1184 سال پیش بدنیا آمده است.
اما سنی ها بر این باورند که منتظَر آنها هنوز به دنیا نیامده است و این باوری غلط میباشد.
از دیگر تفاوت های میان این دو،می توان به قبول نداشتن حضرت علی(ع)از جانب سنی ها اشاره کرد.
سنی ها با اینکه حرم فرزند امام علی(ع)امام دوم ما ، امام حسین (ع) در کربلاست و آن را زیارت میکنند ، پدر ایشان را به امامت قبول ندارند.
از نظر اعمال مذهبی، شعیان و سنی ها هر دو در طول شبانه روز هفده رکعت نماز می خوانند. با این حال، شیعیان معمولا نماز ظهر و عصر ومغرب و عشا را همزمان به جای می آورند. قرآن محور اصلی تعالیم شیعیان و سنی هاست و دومین منبع مهم شناخت مذهبی برای هر دو شاخه اسلام، «سنت پیامبر» است که از نظر عموم مسلمانان مسیر اصلی زندگی اسلامی را نشان می دهد و بخش مهمی از آن تحت عنوان «احادیث» توسط مسلمانان نقل می شود. با این حال شیعیان سخنان امامان شیعه را نیز تحت عنوان «روایات» حاوی ارزشی همطراز با حدیث می دانند.
از نظر ایدئولوژیک، یکی از تفاوت های مهم میان این دو مذهب را می توان این نکته دانست که شیعیان، «امام» را دارای قدرت و اختیارات روحانی و بعنوان میانجی میان خدا و مومنان در نظر می گیرند. نزد شیعیان، امام تنها جانشین سیاسی ساده پیامبر نیست بلکه او همزمان جانشین معنوی و سیاسی او بر روی زمین است. به همین دلیل، شیعیان نه تنها مانند مسلمانان سنی به حج می روند و مناسک حج برای آنها اهمیت زیادی دارد بلکه به زیارت مقبره یازده تن از ۱۲ امام شیعه (امام دوازدهم شیعیان، مهدی از نظرها غایب است و بر اساس نظر شیعیان روزی ظهور خواهد کرد تا حکومت ایده آل اسلامی را بنا کند) نیز می روند و برای آنها قبر این امامان مقدس و شایسته زیارت است.
شیعیان و سنی ها در اصول دین (توحید، نبوت و معاد) با هم مشترکند، همچنین، قرآن و سنت پیامبر، نماز (با اندکی اختلاف)، روزه و حج از اصول مشترک میان این دو شاخه اصلی از دین اسلام به شمار می رود.
با این حال شیعیان به دو اصل دیگر هم معتقدند و این دو اصل را بعنوان اصول مذهب شیعه مطرح می کنند که شامل عدل الهی و امامت می باشد. از دیگر اعتقادات شیعیان می توان به مواردی چون: خمس (مالیاتی به میزان یک پنجم مال هر فرد که به دو قسمت شامل: سهم امام و سهم سادات تقسیم می شود)، امر به معروف و نهی از منکر، تولی و تبری (دوست داشتن خوبی ها و اهل حق و دوری گزیدن از بدی ها و اهل باطل).
همچنین یکی دیگر از اصول فرعی مذهب شیعه (فروع دین) – که موضوعی بسیار
بحث انگیز میان متفکران اسلامی است، مفهوم «جهاد» می باشد. بطور کلی متفکران اسلامی جهاد را در دو معنا به کار برده اند: اول: جهاد با نفس و با دشمنان درونی یا نفسانی که با هدف نزدیکی بیشتر به خداوند صورت می گیرد و در منابع گوناگون اسلامی از «جهاد با نفس» بعنوان بزرگترین جهاد یاد کرده اند و دوم: جهاد بر ضد دشمنان بیرونی برای دفاع از اسلام می باشد که می تواند همراه با کاربرد خشونت و یا عدم کاربرد آن باشد.

تیم اختصاصی روانشناسان انجمن رمان ایران
خاطره
 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا