• به انجمن شگفت انگیز رمان ایران بپیوندید و رمان های زیبای خود را در انجمن به اشتراک بگذارید
    به ما کمک کنید تا جامعه خود را توسعه دهیم :)
    ثبت نام ورود

سفری خیالی به تاریخ عربستان سعودی

silvermoon

سرپرست بخش کتاب
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش کتاب
مدیر تالار فیلم و سریال
کاربر vip
عضویت
8 November 2019
ارسال ها
1,421
امتیاز واکنش
2,085
امتیاز
340
عربستان سعودی با نام رسمی پادشاهی عربی سَعودی (به عربی: المملکة العربیة السعودیة) بزرگ‌ترین کشور در باختر آسیا است. این کشور، که بخش عمده شبه‌جزیره عربستان را دربر گرفته‌ است، از شمال با عراق، اردن و کویت، از سوی خاور با امارات متحده عربی، قطر و خلیج فارس، از جنوب خاوری با عمان، از سوی جنوب با یمن و از سوی باختر با دریای سرخ هم‌مرز است. جایگاه‌های مهم دینی مسلمانان، هم‌چون کعبه، قبرستان بقیع، مسجد النبی و آرامگاه پیامبر اسلام در این کشور جای دارد.
 

silvermoon

سرپرست بخش کتاب
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش کتاب
مدیر تالار فیلم و سریال
کاربر vip
عضویت
8 November 2019
ارسال ها
1,421
امتیاز واکنش
2,085
امتیاز
340
عربستان سعودی با ۲٬۱۴۹٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت، بزرگ‌ترین کشور غرب آسیا (خاورمیانه) و دومین کشور وسیع عرب‌نشین پس از الجزایر است. این کشور بیش از ۳۳ میلیون نفر جمعیت دارد، که فقط ۱۶ میلیون آن‌ها شهروند این کشور، و بقیه از اتباع خارجی هستند.

عربستان جدید (پادشاهی عربستان سعودی) در سال ۱۹۳۲ توسط ملک عبدالعزیز پایه‌گذاری شد. هرچند که جنگ‌ها و کشمکش‌هایی که به تشکیل کشور منجر شد، در سال ۱۹۰۲ با تصرف ریاض، خانه آبا و اجدادی آل سعود، توسط ملک عبدالعزیز آغاز شد. عربستان سعودی یک پادشاهی مطلقه است. دین اسلام در این کشور ظهور کرده‌است.

عربستان سعودی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت خام در جهان است. این کشور در حدود یک پنجم کل ذخایر نفتی اثبات شده جهان را در خود جای داده‌است. نفت، ۹۵٪ از صادرات و ۷۰٪ درآمد دولت را تشکیل می‌دهد. هر چند اخیراً صادرات غیرنفتی افزایش یافته‌است. منابع انرژی عربستان، باعث تبدیل این کشور سلطنتی بیابانی به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا شده‌ است. درآمدهای گسترده نفتی سبب مدرنیزه شدن سریع کشور و ایجاد دولت رفاه شده‌است. عربستان همچنین، دارای ششمین ذخایر گاز طبیعی بزرگ جهان است.
 

silvermoon

سرپرست بخش کتاب
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش کتاب
مدیر تالار فیلم و سریال
کاربر vip
عضویت
8 November 2019
ارسال ها
1,421
امتیاز واکنش
2,085
امتیاز
340
دوران باستان
اسکندر مقدونی پیش از مرگ ناگهانی خود در سال ۳۲۳(پیش از میلاد)، قصد داشت شبه‌جزیره عرب را تصرف نماید و بعد از مدتی فرمانروایان دودمان بطلمیوسی مصر تا حدودی بر منبع چیره شدند. ولی نبطیان از چیرگی آن‌ها، جلوگیری کردند. سپس این سرزمین در معرض جنگ‌های چیره‌جویانه حبشی‌ها و ایرانیان قرار گرفت. در سده پنجم پس از میلاد، مکه از نظر اهمیت، جایگزین شهر پترا، در دوره نبطیان شده بود.

پیش از اسلام
مردم عربستان پیش از اسلام زندگی بدوی و نخستین داشتند و قبیله‌های عرب برای امرار معاش به دامداری وابسته بودند. بر اساس گفته قرآن، این سرزمین از زمان ساخته شدن کعبه، به دست ابراهیم، مورد توجه خداپرستان بوده‌ است. در دوران بت‌پرستی نیز بت‌های بزرگی در آن نگهداری می‌شده‌ است.
با تولد محمد، شبه‌جزیره عربستان مرکز پایه‌گذاری تمدن بزرگ اسلامی شد. در زمان زندگی محمد، نخستین نظام سیاسی و اجتماعی پیشرفته، برقرار شد. دین اسلام در زمان زندگانی او تقریباً در همه‌ی شبه‌جزیره عرب رواج یافت. پس از مرگ حضرت محمد، خلافت توسط ابوبکر، عمر بن خطاب، عثمان بن عفان و علی بن ابی‌طالب ادامه یافت. در این زمان، حکومتی همراه با قانون‌ها و مقررات به وجود آمده بود، که رونق آن در سراسر جهان شهرت یافت.
 

silvermoon

سرپرست بخش کتاب
عضو کادر مدیریت
سرپرست بخش کتاب
مدیر تالار فیلم و سریال
کاربر vip
عضویت
8 November 2019
ارسال ها
1,421
امتیاز واکنش
2,085
امتیاز
340
پادشاهی سعودی
حکومت پادشاهی سعودی در سال ۱۷۵۰ (میلادی)، به وسیله محمد‌ بن‌ سعود پایه‌ریزی شد. پس از وی ملک عبدالعزیز، با پشتیبانی شیخ محمد بن عبدالوهاب، شهر ریاض را به تصرف درآورد. در زمان عبدالعزیز، استان عسیر، تهامه، حجاز، عمان، احساء، قطیف، زیاره، بحرین، وادی الدواسر، الخرج، محمل،
وشم، سُدَیر، استان قصیم، المجمعه، منیح، رنیهّ و تربه تحت تصرف وهابیان درآمد. سعود‌بن عبدالعزیز کشورگشایی‌های وهابیان را، در شبه‌جزیره عربستان تا خلیج فارس ادامه داد. در زمان ابراهیم بن سعود، عربستان از مصر شکست خورد و طوسون پاشا، فرمانده سپاه مصر، مکه را فتح کرد. اما نتوانست در مدینه پیشروی کند و به قاهره بازگشت. پس از طوسون پاشا، برادرش ابراهیم محمد علی پاشا نجد را گرفت و خود را به درعیه (پایتخت آل سعود) رساند و آن را به محاصره درآورد. این بار نیز مقاومت وهابیان را بار دیگر در هم شکست. دوران فرمانروایی عبدالله بن سعود آل سعود، اوج نفوذ فرهنگ اروپا در عربستان بود تا این که عبدالله بن سعود شکست خورد و به دستور ابراهیم پاشا محکوم به اعدام شد.

نخستین تلاش در زمینه برپایی دوباره فرمانروایی آل سعود، توسط مشاری بن عبد الرحمن بن حسن بن مشاری آل سعود بود. پس از وی ترکی بن عبدالله آل سعود، ریاض را اشغال کرد. فیصل بن ترکی بن سعید، ایجاد فرمانروایی دوم آل سعود را اعلام نمود. خالد بن سعود بن عبدالعزیز آل سعود به فرمانروایی نجد منصوب شد، اما عرب‌ها بر وی شوریده و او را از ریاض بیرون کردند. در دوران فرمانروایی عبدالله بن ثنیان بن ابراهیم آل سعود، مصر ارتش خود را از عربستان فراخواند. عبدالله بن فیصل بن ترکی بن عبدالله آل سعود با همدستی قبیله عجمان و سعود به بخش احساء حمله کرد. سعود بن فیصل بن ترکی آل سعود، قطیف را دوباره به سرزمین‌های سعودی افزود. عبدالرحمن بن فیصل به درگیری با فرمانروایی آل رشید پرداخت و سرانجام از آن‌ها شکست خورد و فرمان‌روایی دوم سعودی نیز از بین رفت.

فرمانروایی سوم سعودی را ملک عبدالعزیز بنیان نهاد و از ۱۹۰۲ تا ۱۹۵۳ حکومت کرد. پس از مرگ عبدالعزیز، پسران دیگرش با نام‌های سعود بن عبدالعزیز(حکومت ۱۹۵۳–۱۹۶۴) فیصل بن عبدالعزیز (حکومت ۱۹۶۴–۱۹۷۵) و خالد بن عبدالعزیز (۱۹۷۵–۱۹۸۲) و فهد بن عبدالعزیز‌(حکومت ۱۹۸۲–۲۰۰۵) در پی یکدیگر به پادشاهی رسیدند. فهد بن عبدالعزیز لقب خادم الحرمین الشریفین را برای خود برگزید. وی برای گسترش آیین وهابیت کوشش بسیار نمود و روابط و مناسبات سیاسی با جهان غرب ایجاد کرد. با مرگ فهد، برادرش عبدالله بن عبدالعزیز به پادشاهی عربستان رسید. عبدالله در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۵ میلادی درگذشت و برادر و ولیعهد وی سلمان بن عبدالعزیز آل سعود به پادشاهی رسید.
 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا