• سلام دوستان سایت را می فروشم هر کسی خواست در تلگرام پیام بده
    @milad193
    ثبت نام ورود

معرفی برخی اصطلاحات پرتکرار در معماری

Niaz.kh

Werewolf
عضو کادر مدیریت
دستیار مدیر کـل
کاربر vip
عضویت
16 August 2019
ارسال ها
256
امتیاز واکنش
1,364
امتیاز
190
سن
20
محل سکونت
عمق تخیلات
اصطلاحات معماری شامل کلمات و ترکیبات تخصصی در علم معماری است که معماران و دانشجویان این رشته از آن ها استفاده می کنند. شما هم اگر از علاقه مندان رشته معماری می باشید، لازم است اصطلاحات معماری را به خوبی بشناسید.
نمای خارجی
در زمینه ساختمان سازی و معماری سازه های مختلف، به فضای بیرونی ساختمان و فضایی که عموم مردم می توانند آن را ببینند، نمای خارجی گفته می شود. در معماری و طراحی یک ساختمان، نمای خارجی مهم ترین بخش می باشد. چرا که اولین چیزی که بازدیدکنندگان خانه با آن مواجه می شوند، نمای خارجی می باشد و این نمای خارجی است که چارچوب شکلی دیگر اجزای ساختمان را تشکیل می دهد. بسیاری از نماها، دارای قدمت تاریخی می باشند و به همین منظور، قوانین بسیار سخت گیرانه برای تغییر و تحول نمای این ساختمان ها وجود دارد؛ به نوعی که در برخی از این قوانین، هر تغییر حتی کوچکی در نما نیز ممنوع است.

نما - اصطلاحات معماری
نما – اصطلاحات معماری


دیوار های پارتيشن یا جداكننده
به طور کلی، دیوار نقش جداکننده را در هر فضایی که بکار می رود دارد. شاید این عملکرد دیوار، بسیار ساده و ابتدایی باشد اما اهمیت بسیاری دارد و به شدت کاربردی است. از دیوار، در فضاهای مسکونی، اداری و دیگر محیط ها استفاده های مختلفی می شود. با تقسیم فضاهای مختلف به وسیله دیوار های جداکننده، می توان قسمت های جدیدی را در محیط موردنظر خود ایجاد کرد. برخی از کاربری های دیوار عبارتند از:

  • جدا کردن قسمت های ورودی خانه یا محیط کار از بخش های دیگر
  • جداسازی بخش هایی مثل هال، آشپزخانه و اتاق خواب ها در خانه
  • جدا کردن اتاق ها و غرفه های اداری از یکدیگر در محیط های تجاری و اداری
  • تقسیم یک اتاق به دو قسمت (این مورد کاربرد زیادی در اتاق خواب های بزرگ دارد که قصد تبدیل شدن به دو اتاق کوچک تر را دارند.)
پارتيشن یا جداكننده - اصطلاحات معماری
پارتيشن یا جداكننده – اصطلاحات معماری


پلان
پلان یا همان نقشه، طرحی فرضی از ساختمان است که روی نقشه سوار شده و در آن تمام جزئیات با اطلاعات آن ها را می توان مشاهده کرد.

پلان - اصطلاحات معماری
 

Niaz.kh

Werewolf
عضو کادر مدیریت
دستیار مدیر کـل
کاربر vip
عضویت
16 August 2019
ارسال ها
256
امتیاز واکنش
1,364
امتیاز
190
سن
20
محل سکونت
عمق تخیلات
سقف کاذب
سقف کاذب پوششی است که وظیفه آن باربری نیست و پس از اجرای سقف عادی، راه اندازی می شود. سقف های کاذب در علم معماری نقش های مختلفی دارند. از جمله این نقش ها می توان به استفاده های تزئینی، آکوستیک کردن محیط، ایجاد حجم های اضافه و حذف محیط های اضافه از دکوراسیون داخلی، جلوگیری از نفوذ رطوبت و هدر رفتن دمای محیط، ایجاد یک زمینه بسیار مناسب برای نورپردازی هایی مثل نور مخفی و لوستر در سقف و غیره می باشد.

سقف کاذب - اصطلاحات معماری
سقف کاذب – اصطلاحات معماری


سَردر
سردر، به دروازه و بخش های ورودی به یک ساختمان یا محیط را گویند که معمولا اندازه بزرگی دارند. سردر ها معمولا در ساختمان ها و نهاد های مهم کاربرد دارد. این ورودی ویژه، بخش ورودی یک نهاد را آسان ساخته و برای همگان آشکار می سازد. سردر ها معمولا نقش نمادین نیز دارند و شکل ظاهری آن ها با حوزه فعالیت محیطی که در آن قرار گرفته اند سازگار است. از سردر ها معمولا برای مکان های مهمی مثل کلیسا، ساختمان های دولتی، وزارتخانه ها، دانشگاه ها، دادگستری ها، بانک ها و مراکز مهم کشور استفاده می شود. از سردر های مشهور ایران می توان به سردر دانشگاه تهران اشاره کرد.

سَردر - اصطلاحات معماری
سَردر – اصطلاحات معماری


سازه یا ساختمان
سازه، یک ساختار مهندسی شده است که توسط معمار ساخته می شود. یک سازه بخشی از حجم بار و فشار وارده بر ساختمان را تحمل کرده و به صورت های مختلف به محیط های اطراف منتقل می کند. به عبارت دیگر، سازه نقش یک محافظ را دارد که ساختمان را در برابر بار های وارد شده پشتیبانی می کند. البته سازه ممکن است آزاد باشد (که منظور ما از سازه همان ساختمان است) همانند هواپیما که سازه ای است که ارتباطی با زمین ندارد. اما ساختمان ها معمولا دائمی بوده و ارتباطی با سازه های آزاد ندارد.

سازه - اصطلاحات معماریپنل سه بعدی
پنل های سه بعدی، شامل بتن آرمه می باشند و کاربرد و مزایای زیادی دارند. یکی از این کاربرد ها، استفاده تاسیسات ساختمانی از این بتن برای عبور از پشت ساختمان می باشد. همچنین پنل های سه بعدی، عایق صدا، حرارت و رطوبت می باشند و سرعت نصب آن ها بین 20 تا 30 درصد بالاتر از دیوار های معمولی است که در سازه های مختلف استفاده می شوند.

پنل سه بعدی - اصطلاحات معماری
پنل سه بعدی – اصطلاحات معماری


کنسول
کنسول، به برآمدگی های بالای یک ساختمان اتلاق می شود که اکثرا می تواند جای تراس را گرفته و یا سایه بانی برای آن باشد. جزئیات بیشتر یک کنسول را به صورت تصویری در عکس زیر به شما نشان داده ایم.

کنسول - اصطلاحات معماری

 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا