• به انجمن شگفت انگیز رمان ایران بپیوندید و رمان های زیبای خود را در انجمن به اشتراک بگذارید
    به ما کمک کنید تا جامعه خود را توسعه دهیم :)
    ثبت نام ورود

جنگ نصیبین

Asteria

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
21 September 2017
ارسال ها
3,715
امتیاز واکنش
7,649
امتیاز
480
سن
21
محل سکونت
TehRan
یکی از جنگ های ۷۰۰ ساله ایران و روم

ماکرینوس امپراتور روم جانشین امپراتور کارکالا پس از آن که متوجه شد رفتار های خیانتکارانه کارکالا در ماجرای خواستگاری از دختر اردوان پادشاه ایران بسیار ایرانیان و مردم بین النهرین را خشمگین کرده اسا ماجرا خواستگاری امپراتور کارکالا از دختر شاه ایران طله ای بود برای کشتن شاه اردوان که اردوان با مهارت و نبردی شگفت انگیز و با زور شمشیر خود از طله رومیان موفق به فرار شد در این طله تعدادی از بزرگان ایران همراه اردوان بدون سلاح به استقبالا کارکالا امپراتور روم رفتند اما رومیان همه را کشتند و فقط اردوان با دلاوری و کشتن تعدادی از رومیان توانست خود را نجات دهد . کارکالا قبر پادشاهان اشکانی ایران را ویران کرد اما در نصیبین کشته شد

ماکرینوس بار ها به اردوان پادشاه اشکانی ایران تقاضای صلح کرد اما ایرانیان پاسخ رد دادند
ارتش ایران در حرکت خود تمامی نیروهای روم را در بین النهرین نابود کرد تا اینکه به نصیبین رسید.
در نصیبین لژیونرهای رومی در پناه دژ بزرگ شهر آماده جنگیدن بودند. ماکرینوس برای آخرین بار به پادشاه اردوان درخواست صلح کرد اما درخواست رد شد و بلافاصله حمله سواره نظام ترسناک ایران آغاز شد. رومی ها که میدانستند در صورت شکست تا آخرین نفر کشته خواهند شد با نزدیک کردن صفوف خود تصمیم به مقاومت گرفتند.
مورخین معتقدند این جنگ یکی از خونین ترین نبردهای ایران و روم این دو امپراتوری قدرتمند جهان آن روز است که انبوه کشته ها اجازه جنگیدن به مبارزان نمی داده است.
به نوشته مقتدر: لشکر اردوان با تجهیزات و مرکب از سواره نظام سنگین اسلحه پارت بود.
سپاه روم شامل لژیون های رومی ، قسمت های سبک اسلحه و سواران موریتانی بود که بهترین بخش ارتش روم را تشکیل میداد اما سواران موریتانی به کل توسط سواره نظام ایران نابود شدند.
سرپرسی سایکس: رومی ها از تیر زهر آلود پارتی های ایرانی و نیزه های سربازان زره پوش شتر سوار آسیب کلی دیدند. و از میدان جنگ نشستند و برای آن که سواران ایرانی آن هارا تعقیب نکنند گلوله خار دار بر سر راه آن ها انداختند.

اما ایرانیان دست بردار نبودند و در نبرد روز دوم با شدت به نیروهای رومی حمله کردند و تعداد بیشتری از رومیان را کشتند اما رومیان که میدانستند همگی کشته خواهند شد شجاعانه مقاومت کردند و جنگ به روز سوم کشیده شد.
در روز سوم طلوع آفتاب نزده بود که ارتش ایران حمله همه جانبه و با تاکتیک مخصوص محاصره به ارتش روم حمله کردند. ماکرینوس امپراتور روم صفوف لژیون هارا زیاد کرد بلکه رومیان به محاصره نیفتند.
اما ناگهان سواران ایران تاکتیک خود را تغییر دادند و صف لژیون های روم را شکستند. و شروع به کشتار فجیع رومیان کردند ماکرینوس با التماس از اردوان درخواست صلح کرد اردوان با تشکیل شورای سرداران و بعد از تنبیه رومیان درخواست صلح را پذیرفت. ماکرینوس متعهد شد که ۵۰ هزار دینار روم را به ایران بپردازد .........

منبع جنگ های ایران از آغاز تاکنون
 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا