• به انجمن شگفت انگیز رمان ایران بپیوندید و رمان های زیبای خود را در انجمن به اشتراک بگذارید
    به ما کمک کنید تا جامعه خود را توسعه دهیم :)
    ثبت نام ورود

کیقباد و آغاز جنگ با روم

Asteria

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
عضویت
21 September 2017
ارسال ها
3,715
امتیاز واکنش
7,649
امتیاز
480
سن
21
محل سکونت
TehRan
✨پس از بازگشت قباد به سلطنت و آشتی بین او و زاماسب ، قباد پیگیر باجی که رومیان پس از شکست پیروز شاه از هپتالیان از پرداخت آن امتنا میکردند شد.

در سالهای پس از شکست پیروزشاه از هپتالیان رومیان گمان می کردند که ساسانیان دیگر خطری برای آنان محسوب نمیشوند بنابراین باج سالانه ای که برای نگه داری دژ دربند در جنوب روسیه امروزی به ساسانیان پرداخت می نودند را قطع نمودند. این دژ برای جلوگیری از تهاجم هون ها به قلمرو ساسانیان و رومیان ساخته شده بود و کیقباد پس از احیای ارتش و کمک هپتالیان خود را برای جنگ با رومیان آماده کرده بود.

✨اگر چه هپتالیان و ساسانیان روابط دوستانه ای نداشتند اما به علت هم نژادی و ایرانی تبار بودن هر دو حکومت در مواقع خطر از سوی همسایگان غربی و شرقی یعنی روم یا ترکان به کمک هم می آمدند.

سکاهای شرقی یا همان تورانیان که حالا یک حکومت به نام هپتالیان را تشکیل داده بودند از دوران اشکانیان در هر نبردی با ۳۰ تا ۵۰ هزار کماندار به داد ایرانشهر میرسیدند


✨سرانجام قباد در در سال ۵۰۲ میلادی به روم شرقی لشکر کشید و توانست ارزروم را که پایتخت ارمنستان روم بود، را اشغال کند و با شکست رومیان صلحی به مدت هفت سال با امپراتور بیزانس منعقد کرد و پانصد کیلو طلا، از رومیان باج گرفت و رومیان پذیرفتند که تا هفت سال، سالانه دویست و پنجاه کیلو طلا، به ایران بدهند
 

کسانی که این موضوع را خوانده اند (تعداد: 0) مشاهده جزئیات

کسانی که در حال مشاهده موضوع هستند (تعداد: 1, کاربران: 0, مهمانان: 1)

بالا